Strona główna >> Zainspiruj się - lista artykułów >> Jak urządzić kuchnię z jadalnią na wspólnej przestrzeni?

Jak urządzić kuchnię z jadalnią na wspólnej przestrzeni?

2020-09-01 14:15

W nowym budownictwie coraz częściej stawia się na duże, otwarte przestrzenie. Nikogo nie dziwią salon, kuchnia i jadalnia w jednym pomieszczeniu. Takie rozwiązania spotyka się nawet w naprawdę dużych mieszkaniach czy domach. Projektanci rezygnują ze ścianek działowych, drzwi i innych wizualnych przegród. W ten sposób powstaje nowoczesna kuchnia z jadalnią otwarta na salon. Jak zaaranżować takie wnętrze? Co zrobić, by funkcjonalnie i estetycznie podzielić przestrzeń? I… czy zawsze warto to robić? Zobacz nasze inspiracje!
 
Z tekstu dowiesz się:
• jak urządzić kuchnię z jadalnią, by jak najlepiej wykorzystać dostępną przestrzeń,
• co zrobić, by kuchnia z jadalnią pasowała do salonu,
• jaką podłogę wybrać do otwartej przestrzeni,
• jak podkreślić spójność estetyczną wnętrza, a jak podzielić przestrzeń funkcjonalnie.

Salon z kuchnią i jadalnią połączone w jedno pomieszczenie to często rozwiązanie podyktowane niewielkim metrażem. Mała kuchnia z jadalnią otwarta na salon pozwala zaoszczędzić cenną przestrzeń i zmieścić dodatkową szafkę w miejscu, w którym stałaby ścianka działowa. Gdyby pomieszczenia te były oddzielne, mogłoby okazać się, że kuchnia jest zbyt mała, by wygodnie przygotowywać posiłki, a w salonie nie zmieści się funkcjonalny stół.

Coraz częściej jednak trzy pomieszczenia, czyli kuchnia z jadalnią i salonem, zostają połączone niezależnie od metrażu. Otwarta przestrzeń sprzyja bowiem wspólnemu spędzaniu czasu i lepszej integracji domowników. Osoba przygotowująca posiłek w kuchni może swobodnie rozmawiać z innymi osobami przebywającymi w domu. Ułatwia to też nakrywanie do stołu i serwowanie potraw – kiedy kuchni i jadalni nie dzieli ściana, nie trzeba przenosić wszystkiego do innego pomieszczenia i pokonywać drzwi. Wystarczy tylko kilka kroków i jest się w jadalni.

Co więcej – duża kuchnia z jadalnią otwarta na salon sprawia, że mieszkanie staje się optycznie większe, lepiej doświetlone i przestronniejsze. Łatwiej wytyczyć w nim też wygodne szlaki komunikacyjne.

Jak zatem zaaranżować salon z jadalnią i kuchnią? Można wyróżnić dwa podstawowe sposoby:
• podkreślić funkcjonalną odrębność stref kuchennej, jadalnej i salonowej,
• zespolić estetycznie wszystkie strefy, by jak najmocniej stworzyć wrażenie dużej, otwartej przestrzeni.
 

Salon z kuchnią i jadalnią

Kuchnia z jadalnią i salonem – aranżacje podkreślające otwartą przestrzeń
Jedną z najważniejszych (a jednocześnie najtrudniejszych) kwestii, gdy kuchnia z salonem i jadalnią są połączone, jest takie zaaranżowanie całej przestrzeni, by zachować stylistyczną spójność. Nie ma tu znaczenia, czy chcesz symbolicznie podzielić pomieszczenie na strefy, czy jak najbardziej otworzyć przestrzeń – wszystkie meble, dodatki, kolory ścian i sprzęty po prostu muszą do siebie pasować.

Spójność kuchni, jadalni i salonu można podkreślić na kilka sposobów. Jednym z najbardziej interesujących jest ułożenie takiej samej podłogi w całym pomieszczeniu. Mogą być to dobrej jakości panele podłogowe o podwyższonej odporności na wilgoć, deski z naturalnego drewna (najlepiej egzotycznego – dobrze zniesie trudne warunki panujące w kuchni) czy też coraz modniejsze panele winylowe – bardzo trwałe, odporne na zarysowania i dobrze znoszące kontakt z wodą.

Warto też zadbać o:
spójność kolorystyczną – ściany w poszczególnych strefach powinny mieć ten sam kolor (można oczywiście wyróżnić np. ścianę telewizyjną),
ciągłość dekoracji – te same akcenty dekoracyjne mogą pojawiać się w różnych częściach pomieszczenia, zarówno w części kuchennej, jak i w salonie.
Aranżacje salonu z kuchnią i jadalnią – jak wydzielić strefy?
Jakie natomiast rozwiązania wprowadzić, gdy aranżacja jadalni z kuchnią i salonem ma służyć wizualnemu oddzieleniu tych trzech stref? Jak osiągnąć równowagę pomiędzy jednolitym designem a chęcią podzielenia przestrzeni?

W tym przypadku z pomocą ponownie przychodzi… podłoga. Różnicowanie rodzaju pokrycia podłóg pozwala bowiem podkreślić odrębność poszczególnych stref mieszkania. Stanowi stylistyczną i funkcjonalną granicę pomiędzy kuchnią, jadalnią i salonem.

W takim przypadku w części salonowej można ułożyć panele podłogowe lub deski drewniane, natomiast w kuchni – klasyczne płytki ceramiczne. Od Twojej decyzji zależy, z którą z tych stref połączysz jadalnię.

Zobacz też inne metody dzielenia przestrzeni na strefy:
• Granicę strefy może wydzielać dywan. Ułożony pod stołem wyznaczy jadalnię, a umieszczony pod kanapą i stolikiem kawowym określi miejsce do odpoczynku.
• Strefy można wydzielić również za pomocą mebli. Najbardziej oczywistym rozwiązaniem będzie barek oddzielający kuchnię od salonu. Dobrze sprawdzi się też ażurowy regał lub… kanapa – wystarczy ustawić ją plecami do kuchni z jadalnią.
• Strefę jadalną i wypoczynkową można symbolicznie zaznaczyć za pomocą oświetlenia. Posłużą temu lampy zawieszone nad stołem i nad stolikiem kawowym.
• Jadalnię warto zaplanować pomiędzy aneksem kuchennym a częścią salonową. Stół i krzesła funkcjonalnie oddzielą wtedy te dwie strefy.
Aranżacja salonu z kuchnią i jadalnią – o tym warto pamiętać
Przemyślana aranżacja kuchni z jadalnią otwartą na salon sprawi, że pomieszczenie to stanie się prawdziwym sercem domu. Podczas urządzania wnętrza warto jednak pamiętać również o kwestiach czysto praktycznych:

Kuchnia połączona z jadalnią i salonem wymaga urządzeń, które ograniczają rozprzestrzenianie się zapachów. Kluczową rolę odgrywa tu więc dobry, mocny okap – najlepiej podłączony do otworu wentylacyjnego.
• Mała kuchnia połączona z salonem może stwarzać problem niedostatecznej ilości miejsca do przechowywania. Warto więc maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń, montując szafki pod sam sufit lub posiłkując się mobilnymi pomocnikami kuchennymi w formie niewielkich szafek na kółkach.
• Aranżacja kuchni z jadalnią powinna również uwzględniać wytyczne wynikające z teorii tzw. trójkąta roboczego, którego wierzchołki stanowią kuchenka, zlewozmywak oraz lodówka. Dzięki temu gotowanie, zmywanie czy rozpakowywanie zakupów będzie bardziej komfortowe.

Zobacz też: Remont kuchni – jaki to koszt?

Bądź na bieżąco

Formularz zgłoszeniowy

Wypełnij formularz, nasz przedstawiciel skontaktuje się z Tobą

Imię, Nazwisko

?

?

Adres zamieszkania

?

?

Numer telefonu

?

E-mail

?

Miasto, w którym ma zostać otwarty sklep

?

Skąd Pan/Pani dowiedział się o systemie DDD?

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (tzw. „RODO”)  oraz Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018r. w celu realizacji mojego zapytania / zgłoszenia.
Zostałam / -em poinformowana / -ny, że:
·         podanie danych jest dobrowolne;
·         jest niezbędne do umożliwienia kontaktu ze mną ze strony administratora (realizacji zapytania / zgłoszenia);
·         przysługuje mi prawo dostępu do moich danych, żądania ich sprostowania, ograniczenia przetwarzania, przeniesienia, zgłoszenia sprzeciwu, anonimizacji oraz żądania ich usunięcia z bazy danych administratora. 
Administratorem danych osobowych jest DDD Dobre Dla Domu Sp. z o.o., ul. Rolna 7 Sady, 62-080 Tarnowo Podgórne

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (tzw. „RODO”) oraz Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018r. w celu przesyłania informacji handlowej drogą elektroniczną zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną na podany adres email i / lub numer telefonu komórkowego lub inny kontakt elektroniczny.
Zostałam / -em poinformowana / -ny, że:
podanie danych jest dobrowolne;
przysługuje mi prawo dostępu do moich danych, żądania ich sprostowania, ograniczenia przetwarzania, przeniesienia, zgłoszenia sprzeciwu, anonimizacji oraz żądania ich usunięcia z bazy danych administratora.
Administratorem danych jest DDD Dobre Dla Domu Sp. z o.o., ul Rolna 7 Sady, 62-080 Tarnowo Podgórne

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (tzw. „RODO”) oraz Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018r. w celu przesyłania materiałów marketingowych oraz promocyjnych drogą elektroniczną zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną na podany adres email i / lub numer telefonu komórkowego lub inny kontakt elektroniczny.
Zostałam / -em poinformowana / -ny, że:
·         podanie danych jest dobrowolne;
·         przysługuje mi prawo dostępu do moich danych, żądania ich sprostowania, ograniczenia przetwarzania, przeniesienia, zgłoszenia sprzeciwu, anonimizacji oraz żądania ich usunięcia z bazy danych administratora.
Administratorem danych jest DDD Dobre Dla Domu Sp. z .o. ul. Rolna 7 Sady, 62-080 Tarnowo Podgórne

Klauzula informacyjna

Dziękujemy za wysłanie formularza!

W najbliższym czasie skontaktujemy się z Tobą.

Dziękuję

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Szczegółowe informacje na temat cookie znajdziesz w polityce prywatności.

>

Cenimy Twój czas !  
Zarezerwuj spotkanie w salonie w wybranym terminie! Sprawdź!

Wybierz sklep i termin >>