Strona główna >> Zainspiruj się - lista artykułów >> Mniej znaczy więcej

Mniej znaczy więcej

2016-08-16 10:34

Funkcjonalność, prostota, oszczędność dekoracji i detali, to podstawowe cechy stylu minimalistycznego w urządzaniu wnętrz. Stworzenie takiej aranżacji wydaje się proste, jednak, aby nie zbłądzić, trzeba pamiętać o kilku podstawowych zasadach.
 
Wywodzący się z Japonii minimalizm nawiązuje do filozofii zen. Przyświecające mu idee to dążenie do perfekcji, prostota form i spokój, które w połączeniu ze sobą mają tworzyć wnętrza harmonijnie, ułatwiające odpoczynek i odprężenie. Drugi trop historyczny prowadzi do Bauhausu – szkoły projektowania działającej na początku XX wieku w Weimarze i Dessau. Jej czołowi artyści promowali aranżacyjny ascetyzm będący opozycją do, popularnych w tamtym czasie, przeładowanych, kolorowych wnętrz. Minimalizm wrócił do łask i okazał się receptą na nadmiar bodźców, z którym mamy do czynienia na co dzień.
 
Geometria stosowana
Wnętrza minimalistyczne to wnętrza uporządkowane – każdy mebel ma swoje miejsce i tworzy spójną całość z innymi elementami wystroju. Pomocne będą tu wszelkie meble o geometrycznych kształtach – koło, trójkąt czy prostokąt, które łączy się ze sobą na zasadzie powtarzalności. Przydadzą się duże, ale koniecznie niskie kanapy o prostych krawędziach. Im mniej ozdobników i detali, tym lepiej. W aranżacjach minimalistycznych często rezygnuje się z uchwytów do mebli, preferowane są gładkie, proste fronty. Dekoracje i dodatki są dobierane szczególnie uważnie. Zazwyczaj stanowią pojedyncze, wyraziste punkty we wnętrzu. Nie ma tu miejsca na sentymenty i kolekcje pamiątek z wakacji, wszystko musi mieć swoje uzasadnienie. Podobnie, jak w innych stylach, dużą rolę odgrywa światło. Sprawdzą się tu proste, geometryczne klosze, surowe, industrialne lampy, a także oświetlenie punktowe.
 
Podstawa wnętrza
Baza, którą tworzymy, czyli ściany, podłogi i drzwi, to także ważny element wystroju wnętrza. Faktura zwykle jest gładka, chyba, że na ścianach kładziemy beton dekoracyjny. W nowoczesny styl minimalistyczny dobrze wpisują się lakierowane podłogi, np. z gresu polerowanego. Drzwi najlepiej proste, jeśli szklane, to bez ornamentów. – Klienci, którzy urządzają minimalistyczne wnętrza wybierają modele o wyrazistej, ale prostej formie, dlatego możemy polecić tu np. kolekcję Invado Destino Unico, Larina Nube czy skrzydła Salento – podpowiada Adam Hucz, odpowiedzialny za markę Invado. - Świetnie sprawdzą się także drzwi bezprzylgowe, czyli takie,w  których rama tworzy jedną powierzchnię ze skrzydłem – dodaje.
 
Kolor utrzymany w ryzach
Dużą rolę odgrywają kolory. Zazwyczaj stawia się na dwie lub trzy czyste barwy, najczęściej biel, czerń i czerwień. Białe ściany stwarzają poczucie przestronności i stanowią idealne tło dla ciemniejszych, kontrastujących kolorów, w tym także soczystej zieleni czy pomarańczu. Przy dobieraniu kolorowych mebli oraz dodatków warto pamiętać o tym, aby były utrzymane w jednym odcieniu. Kilka wariantów tego samego koloru może już wprowadzić chaos, a ten nie sprzyja minimalistycznym aranżacjom. 

Autor: Invado

Bądź na bieżąco

Formularz zgłoszeniowy

Wypełnij formularz, nasz przedstawiciel skontaktuje się z Tobą

Imię, Nazwisko

?

?

Adres zamieszkania

?

?

Numer telefonu

?

E-mail

?

Miasto, w którym ma zostać otwarty sklep

?

Skąd Pan/Pani dowiedział się o systemie DDD?

Wyrażam zgodę na umieszczenie swoich danych osobowych zawartych w formularzu w bazie firmy DDD Dobre Dla Domu Sp. z o.o. i wykorzystanie ich zgodnie z ustawą z dn. 29.08.1997 o ochronie danych osobowych Dz. U. Nr 133, poz.883. Dane będą wykorzystywane w celu kontaktu z Klientem wyłącznie przez firmę DDD Dobre Dla Domu Sp. z o.o.

Wyrażam zgodę na przesyłanie przez firmę DDD Dobre Dla Domu Sp. z o.o. informacji handlowych drogą elektroniczną, zgodnie z ustawą z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r. Nr 144, poz. 1204 z późn. zm.)

Dziękujemy za wysłanie formularza!

W najbliższym czasie skontaktujemy się z Tobą.

Dziękuję

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Szczegółowe informacje na temat cookie znajdziesz w polityce prywatności.