Strona główna >> Zainspiruj się - lista artykułów >> Drzwi przylgowe czy bezprzylgowe – jakie są różnice?

Drzwi przylgowe czy bezprzylgowe – jakie są różnice?

2020-05-25 11:43

Przy wyborze drzwi wewnętrznych do domu lub mieszkania trzeba podjąć szereg istotnych decyzji. Ważny jest nie tylko kolor skrzydła drzwiowego, lecz także jego rozmiar, wypełnienie i kierunek otwierania. Warto jednak zadać sobie jeszcze jedno pytanie – postawić na drzwi przylgowe czy bezprzylgowe? Zobacz, czym różnią się te rozwiązania!
 

Drzwi przylgowe lub bezprzylgowe

 
Z artykułu dowiesz się:
● czym charakteryzują się drzwi przylgowe, a czym bezprzylgowe,
● jaki rodzaj drzwi pasuje do wnętrz o różnych stylach.
 
Różnica między drzwiami przylgowymi i bezprzylgowymi tkwi przede wszystkim w budowie krawędzi skrzydła i jego połączeniu z ościeżnicą, a co za tym idzie – w wyglądzie. Wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne czy właściwości akustyczne i izolacyjne w obu przypadkach są porównywalne. Wybór konkretnego rozwiązania zależy więc od indywidualnych upodobań i wystroju wnętrza.
 
Drzwi przylgowe – jak wyglądają?
 
W drzwiach przylgowych po zamknięciu skrzydło częściowo nachodzi na ościeżnicę, przez co powstaje charakterystyczny uskok (część nachodząca jest nazywana właśnie przylgą). Skrzydło i ościeżnica nie tworzą jednolitej płaszczyzny, a zawiasy pozostają widoczne. Tego typu drzwi są zdecydowanie popularniejsze niż bezprzylgowe – w sprzedaży można znaleźć więcej ich wzorów. Dużą zaletą jest również możliwość łatwego wyregulowania zawiasów.

Drzwi przylgowe pasują przede wszystkim do klasycznych aranżacji, w których pożądane są wszelkiego rodzaju frezy czy dekoracyjne wcięcia. Są jednocześnie postrzegane jako wizualnie lżejsze od bezprzylgowych.
 
Drzwi bezprzylgowe – czym się charakteryzują?
 
Drzwi bezprzylgowe mają skrzydło z całkowicie prostą krawędzią i po zamknięciu tworzą z ościeżnicą jednolitą powierzchnię. Ich uzupełnieniem jest często również płaski zamek magnetyczny, który nie wystaje poza krawędź skrzydła. Powstaje więc praktycznie gładka, równa płaszczyzna, doskonale wpisująca się nowoczesną aranżację wnętrza w stylu minimalistycznym.

Drzwi wewnętrzne bezprzylgowe dobrze sprawdzają się również w wąskich przejściach. Skrzydło i ościeżnica umieszczone w jednej płaszczyźnie optycznie poszerzają bowiem powierzchnię podłogi pomiędzy ścianami.

Drzwi tego typu są jednak zazwyczaj droższe i wymagają dużej dokładności przy montażu (jeśli nie będą osadzone prawidłowo, między ościeżnicą a skrzydłem powstanie zbyt duża szczelina psująca efekt). Mniejszy jest również wybór dostępnych wzorów. Powoli jednak się to zmienia – w końcu jeszcze do niedawna w sprzedaży można było znaleźć niemal wyłącznie drzwi przylgowe.

Rodzajem modeli bezprzylgowych są drzwi z ukrytą ościeżnicą, zwane też drzwiami ukrytymi lub dyskretnymi. W tym przypadku ościeżnica jest schowana w ścianie tak, że skrzydło drzwiowe tworzy jednolitą powierzchnię ze ścianą. Montaż tego typu stolarki warto zaplanować już na etapie stawiania ścianek działowych. Wymaga bowiem specjalnie przygotowanego otworu drzwiowego. Niekiedy drzwi ukryte występują też w wersji z odwrotną przylgą, co oznacza, że otwierają się do wewnątrz, podczas gdy od strony korytarza wyglądają jak otwierane do zewnątrz.

Bądź na bieżąco

Formularz zgłoszeniowy

Wypełnij formularz, nasz przedstawiciel skontaktuje się z Tobą

Imię, Nazwisko

?

?

Adres zamieszkania

?

?

Numer telefonu

?

E-mail

?

Miasto, w którym ma zostać otwarty sklep

?

Skąd Pan/Pani dowiedział się o systemie DDD?

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (tzw. „RODO”)  oraz Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018r. w celu realizacji mojego zapytania / zgłoszenia.
Zostałam / -em poinformowana / -ny, że:
·         podanie danych jest dobrowolne;
·         jest niezbędne do umożliwienia kontaktu ze mną ze strony administratora (realizacji zapytania / zgłoszenia);
·         przysługuje mi prawo dostępu do moich danych, żądania ich sprostowania, ograniczenia przetwarzania, przeniesienia, zgłoszenia sprzeciwu, anonimizacji oraz żądania ich usunięcia z bazy danych administratora. 
Administratorem danych osobowych jest DDD Dobre Dla Domu Sp. z o.o., ul. Rolna 7 Sady, 62-080 Tarnowo Podgórne

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (tzw. „RODO”) oraz Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018r. w celu przesyłania informacji handlowej drogą elektroniczną zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną na podany adres email i / lub numer telefonu komórkowego lub inny kontakt elektroniczny.
Zostałam / -em poinformowana / -ny, że:
podanie danych jest dobrowolne;
przysługuje mi prawo dostępu do moich danych, żądania ich sprostowania, ograniczenia przetwarzania, przeniesienia, zgłoszenia sprzeciwu, anonimizacji oraz żądania ich usunięcia z bazy danych administratora.
Administratorem danych jest DDD Dobre Dla Domu Sp. z o.o., ul Rolna 7 Sady, 62-080 Tarnowo Podgórne

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (tzw. „RODO”) oraz Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018r. w celu przesyłania materiałów marketingowych oraz promocyjnych drogą elektroniczną zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną na podany adres email i / lub numer telefonu komórkowego lub inny kontakt elektroniczny.
Zostałam / -em poinformowana / -ny, że:
·         podanie danych jest dobrowolne;
·         przysługuje mi prawo dostępu do moich danych, żądania ich sprostowania, ograniczenia przetwarzania, przeniesienia, zgłoszenia sprzeciwu, anonimizacji oraz żądania ich usunięcia z bazy danych administratora.
Administratorem danych jest DDD Dobre Dla Domu Sp. z .o. ul. Rolna 7 Sady, 62-080 Tarnowo Podgórne

Klauzula informacyjna

Dziękujemy za wysłanie formularza!

W najbliższym czasie skontaktujemy się z Tobą.

Dziękuję

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Szczegółowe informacje na temat cookie znajdziesz w polityce prywatności.

>

Cenimy Twój czas !  
Zarezerwuj spotkanie w salonie w wybranym terminie! Sprawdź!

Wybierz sklep i termin >>