Strona główna >> Zainspiruj się - lista artykułów >> Jakie warunki techniczne powinny spełniać drzwi dla niepełnosprawnych?

Jakie warunki techniczne powinny spełniać drzwi dla niepełnosprawnych?

2020-04-21 10:10

W projektowaniu i aranżowaniu domu i mieszkania bez barier istotną rolę odgrywają nie tylko odpowiednio rozplanowane szlaki komunikacyjne, ale też dobrze dobrane drzwi. To one pozwalają osobom z niepełnosprawnościami swobodnie poruszać się po domu i ułatwiają codzienne funkcjonowanie. Jakie zatem powinny być drzwi dla niepełnosprawnych? Sprawdź!
 
Z artykułu dowiesz się:
• jaka powinna być szerokość drzwi wejściowych dla osób niepełnosprawnych, a jakie wymiary drzwi wewnętrznych,
• jakie warunki techniczne powinny spełniać drzwi dla niepełnosprawnych,
• jakie drzwi warto zamontować w domu, w którym mieszkają osoby niepełnosprawne.

Wybierając drzwi do domu, w którym mieszka osoba niepełnosprawna, należy przede wszystkim uwzględnić jej indywidualne potrzeby. Poszczególne rozwiązania powinny więc zależeć od rodzaju niepełnosprawności ruchowej danej osoby, jej wieku i ogólnego stanu zdrowia. Istnieją jednak pewne ogólne zasady, które powinny stać się podstawą dla stworzenia domu bez barier – są to m.in. szerokość drzwi dla wózka inwalidzkiego i łatwość ich otwierania.
 
Drzwi dla niepełnosprawnych – wymiary
 
Wymiary drzwi w domach dla osób z problemami z poruszaniem się powinny zapewniać możliwość swobodnego przejazdu wózkiem inwalidzkim. Dotyczy to zarówno drzwi wejściowych, jak i drzwi wewnętrznych. Otwory drzwiowe muszą mieć w związku z tym określone wymiary.

Szerokość drzwi dla niepełnosprawnych powinna wynosić 90 cm – pozwoli to na swobodne przejechanie wózkiem inwalidzkim. Szerokość oznacza w tym przypadku rozmiar otworu w świetle ościeżnicy przy otwartych drzwiach – czyli szerokość przejścia. Należy jednocześnie pamiętać, że drzwi szersze niż 90 cm mogą być zbyt ciężkie i w związku z tym niewygodne. Dlatego zaleca się, by szerokość drzwi dla osób niepełnosprawnych nie przekraczała 100 cm.
 
Drzwi dla niepełnosprawnych – warunki techniczne
Nie należy się ograniczać wyłącznie do sprawdzenia, jaka jest zalecana szerokość drzwi dla niepełnosprawnych. Warunki techniczne, które powinny zostać spełnione, w tym przypadku dotyczą również:
Kąta otwierania drzwi – najlepiej, by otwierały się szerzej niż tylko do kąta prostego.
Progów – drzwi dla osób niepełnosprawnych powinny być pozbawione progu, by zapewnić im możliwość jak najpłynniejszego przejazdu. Jeśli z jakichś powodów próg musi zostać zamontowany, najlepiej by miał maksymalnie 2 cm wysokości. W innym przypadku konieczne będzie skonstruowanie podjazdu.
Klamek – powinny znajdować się na wysokości maksymalnie 130 cm. Warto wybrać klamki dłuższe niż standardowe, co pozwoli zmniejszyć wymagany do otwarcia drzwi nacisk. Dobrze sprawdzą się również pionowe uchwyty zamiast klamek.
Przestrzeni wokół – po zewnętrznej i wewnętrznej stronie drzwi należy zostawić wolne miejsce – okrąg o promieniu ok. 150 cm. Dzięki temu manewrowanie wózkiem będzie łatwiejsze.

Szczególne wymagania powinny spełniać również drzwi do łazienki dla niepełnosprawnych. Ważne, by zwłaszcza w tym przypadku zastosować się do zaleceń prawa budowlanego, mówiących, że drzwi do łazienki powinny się otwierać na zewnątrz. Jest to bezpieczniejsze w sytuacji, gdy zajdzie pilna potrzeba wejścia do łazienki (np. gdy istnieje podejrzenie, że znajdująca się w środku osoba zemdlała).
Drzwi dla osób niepełnosprawnych – nie tylko uchylne
Drzwi wewnętrzne w domu, w którym mieszka osoba niepełnosprawna, niekoniecznie muszą się otwierać w tradycyjny sposób (po łuku). Dobrym wyborem będą również:
drzwi przesuwne, czyli przesuwane wzdłuż płaszczyzny ściany,
drzwi łamane, składane na pół lub w formie kilkuczęściowego parawanu.

Tego typu drzwi nie tylko wymagają mniej miejsca wokół, ale też często okazują się łatwiejsze do otwarcia i pokonania dla osób mających problemy z poruszaniem się.

Jak widzisz, urządzanie domu dla osoby niepełnosprawnej nie jest tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy trochę czasu i chęci, aby mniej sprawni lokatorzy mogli się cieszyć dopasowaną do ich potrzeb przestrzenią.

Bądź na bieżąco

Formularz zgłoszeniowy

Wypełnij formularz, nasz przedstawiciel skontaktuje się z Tobą

Imię, Nazwisko

?

?

Adres zamieszkania

?

?

Numer telefonu

?

E-mail

?

Miasto, w którym ma zostać otwarty sklep

?

Skąd Pan/Pani dowiedział się o systemie DDD?

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (tzw. „RODO”)  oraz Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018r. w celu realizacji mojego zapytania / zgłoszenia.
Zostałam / -em poinformowana / -ny, że:
·         podanie danych jest dobrowolne;
·         jest niezbędne do umożliwienia kontaktu ze mną ze strony administratora (realizacji zapytania / zgłoszenia);
·         przysługuje mi prawo dostępu do moich danych, żądania ich sprostowania, ograniczenia przetwarzania, przeniesienia, zgłoszenia sprzeciwu, anonimizacji oraz żądania ich usunięcia z bazy danych administratora. 
Administratorem danych osobowych jest DDD Dobre Dla Domu Sp. z o.o., ul. Rolna 7 Sady, 62-080 Tarnowo Podgórne

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (tzw. „RODO”) oraz Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018r. w celu przesyłania informacji handlowej drogą elektroniczną zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną na podany adres email i / lub numer telefonu komórkowego lub inny kontakt elektroniczny.
Zostałam / -em poinformowana / -ny, że:
podanie danych jest dobrowolne;
przysługuje mi prawo dostępu do moich danych, żądania ich sprostowania, ograniczenia przetwarzania, przeniesienia, zgłoszenia sprzeciwu, anonimizacji oraz żądania ich usunięcia z bazy danych administratora.
Administratorem danych jest DDD Dobre Dla Domu Sp. z o.o., ul Rolna 7 Sady, 62-080 Tarnowo Podgórne

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (tzw. „RODO”) oraz Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018r. w celu przesyłania materiałów marketingowych oraz promocyjnych drogą elektroniczną zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną na podany adres email i / lub numer telefonu komórkowego lub inny kontakt elektroniczny.
Zostałam / -em poinformowana / -ny, że:
·         podanie danych jest dobrowolne;
·         przysługuje mi prawo dostępu do moich danych, żądania ich sprostowania, ograniczenia przetwarzania, przeniesienia, zgłoszenia sprzeciwu, anonimizacji oraz żądania ich usunięcia z bazy danych administratora.
Administratorem danych jest DDD Dobre Dla Domu Sp. z .o. ul. Rolna 7 Sady, 62-080 Tarnowo Podgórne

Klauzula informacyjna

Dziękujemy za wysłanie formularza!

W najbliższym czasie skontaktujemy się z Tobą.

Dziękuję

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Szczegółowe informacje na temat cookie znajdziesz w polityce prywatności.

>

Cenimy Twój czas !  
Zarezerwuj spotkanie w salonie w wybranym terminie! Sprawdź!

Wybierz sklep i termin >>