Ciemna podłoga w kuchni – inspiracje

04 marca 2020

Ciemna podłoga wygląda bardzo szlachetnie. Jest oryginalna, elegancka i efektowna – sama w sobie stanowi wyrazisty element dekoracyjny wnętrza. Wprawdzie optycznie zmniejsza przestrzeń, jednak jednocześnie sprawia, że aranżacja staje się bardziej przytulna i wytworna. Wbrew pozorom – ciemna podłoga w kuchni sprawdza się świetnie!

Z tekstu dowiesz się:

  • co zrobić, by ciemna podłoga w kuchni nie przytłoczyła pomieszczenia,
  • jakie meble do ciemnej podłogi będą najlepsze,
  • jak wybrać drewnianą podłogę do kuchni.

Ciemna podłoga dobrze wygląda przede wszystkim w dużych, przestronnych i dobrze doświetlonych pomieszczeniach. Sprawia bowiem, że przestrzeń wydaje się bardziej zacieniona, a przez to mniejsza. Dlatego też wiele osób boi się układania ciemnej podłogi w kuchni, która zazwyczaj (zwłaszcza w mieszkaniach w blokach z wielkiej płyty) jest niewielka i szczelnie zapełniona meblami oraz sprzętami. Tymczasem istnieje kilka sposobów na to, by kuchnia z ciemną podłogą prezentowała się naprawdę dobrze.

Biała kuchnia – ciemna podłoga. Efektowne połączenie

Ciemna podłoga w kuchni – jakie meble do niej dopasować? Jakie kolory szafek pozwolą optycznie powiększyć wnętrze? Czy bardzo modna biała kuchnia i ciemna podłoga to dobre połączenie? Jak najbardziej tak! Ciemna podłoga dobrze wygląda przede wszystkim z jasnym pokryciem ścian i jasnymi meblami. Z białymi szafkami kuchennymi będzie komponować się szczególnie interesująco, tworząc nieco ekstrawagancką aranżację opartą na kontraście. Warto postawić zwłaszcza na proste formy: odbijające światło lakierowane fronty i szafki z przeszkleniami – takie rozwiązania powiększają bowiem optycznie przestrzeń. Dzięki temu zrównoważą one ciemną podłogę i nie przytłoczą niewielkiego wnętrza. Minimalistyczna bryła wpisze się natomiast w nowoczesną stylistykę.

Lekkości aranżacji nadadzą również szafki w odcieniu naturalnego, jasnego drewna lub neutralnej szarości. Przypadną do gustu przede wszystkim miłośnikom bardziej przytulnych i stonowanych wnętrz.

Ciemna podłoga w kuchni – inspiracje

Drewniana ciemna podłoga w kuchni – o czym pamiętać?

Bardzo efektownie – również w kuchni – wygląda ciemna posadzka ułożona z drewnianych desek lub paneli podłogowych. W tym przypadku należy jednak zwrócić uwagę na kilka kwestii:

  • Podłogi drewniane w kuchni powinny być wykonane z twardych i stabilnych (nieznacznie reagujących na zmiany temperatury i wilgoć) gatunków drewna. Należą do nich przede wszystkim odmiany egzotyczne, jak merbau, doussie, kempas, badi czy jatoba.
  • Dobrym pomysłem jest również ułożenie posadzki z desek warstwowych, zbudowanych z trzech ułożonych prostopadle i sklejonych ze sobą warstw drewna.
  • Odpowiednie panele podłogowe do kuchni mają rdzeń z płyty HDF o podwyższonej odporności na wilgoć. Warto dodatkowo pokryć je specjalnym preparatem zabezpieczającym przed wnikaniem wody.
  • Nie bez znaczenia pozostaje również sposób ułożenia podłogi z desek lub paneli. Pozwala bowiem optycznie wyrównać proporcje wnętrza. Dobrze wygląda ułożenie desek prostopadle do okna – mniej widać wtedy łączenia pomiędzy nimi. Jeśli zależy ci na optycznym wydłużeniu pomieszczenia, ułóż panele wzdłuż krótszej ściany. W wąskiej kuchni lepiej sprawdzi się natomiast ułożenie poziome. Do łask wraca również klasyczna jodełka.

Pamiętaj również o odpowiednim sztucznym oświetleniu! W kuchni z ciemną podłogą nie powinno zabraknąć kilku dodatkowych, punktowych źródeł światła – zarówno na suficie, jak i pod szafkami. W ten sposób ciemna podłoga w kuchni nie przytłoczy całości aranżacji. Nie obawiaj się więc odważnych rozwiązań i wybierz ciemne deski na podłogę do swojej kuchni!