Strona główna >> Zainspiruj się - lista artykułów >> Wymiary otworów drzwiowych – jak określić je prawidłowo?

Wymiary otworów drzwiowych – jak określić je prawidłowo?

2020-01-22 11:34

Wybór konkretnego modelu drzwi wewnętrznych to dopiero początek. Czasem większy problem sprawia prawidłowe określenie ich rozmiaru. Co tak naprawdę oznaczają potoczne określenia drzwi 80 czy 70 i jak interpretować wymiary otworów drzwiowych? Jak dopasować rozmiar skrzydła do otworu? Podpowiadamy!
 

Fachowiec mierzący wymiary otworów drzwiowych


Z tekstu dowiesz się:
• jakie parametry składają się na wymiary otworów drzwiowych,
• jaki otwór pod drzwi 80 oraz drzwi 70 będzie najlepszy.

Zgodnie z prawem budowlanym minimalna szerokość drzwi powinna wynosić 80 cm (w świetle ościeżnicy), a wysokość – 200 cm. W starym budownictwie można jednak spotkać drzwi o szerokości 60 cm lub 70 cm, dlatego też takie rozmiary wciąż są w sprzedaży. Ważne, by jeszcze przed wykończeniem ściany prawidłowo określić, jaki ma być wymiar pozostawionego otworu pod drzwi.
 
Wymiary otworów drzwiowych a parametry drzwi
Określenie „rozmiar drzwi” jest bardzo dużym uproszczeniem – posługiwanie się nim może prowadzić do problematycznych i kosztownych pomyłek. Aby prawidłowo dokonać zamówienia i wybrać drzwi o odpowiednich wymiarach, bezpieczniej mówić o bardziej szczegółowych parametrach:
• wymiarze otworu w murze,
• wymiarze w świetle ościeżnicy,
• wymiarze zewnętrznym drzwi z ościeżnicą,
• wymiarze skrzydła drzwi.

Potoczne określenie „drzwi 80” najczęściej odnosi się właśnie do szerokości skrzydła drzwiowego. Wymiar otworu w murze powinien więc być inny.
 
Jaki otwór na drzwi? Wymiary otworu pod drzwi 70 i 80
W określeniu wymiarów otworu pod drzwi kluczowy jest rodzaj ościeżnicy – regulowany (zalecany w przypadku ściany o nietypowej grubości) lub stały. Jaki otwór pod drzwi 70, a jaki pod drzwi 80?

Ważnym elementem pomiaru otworu drzwiowego jest grubość muru, to element niezbędny przy wyborze ościeżnicy.

• W przypadku ościeżnicy regulowanej otwory w murze powinny być o około 8 cm szersze niż skrzydło drzwiowe. Wymiary otworu pod drzwi 80 to więc 88 cm, a dla drzwi 70 – 78 cm itd. Wysokość otworu może wynosić od 206 cm do 207,5 cm.

• W przypadku ościeżnicy stałej szerokość otworu w murze powinna być większa o 11-11,5 cm od szerokości skrzydła drzwiowego. Dla drzwi 80 wynosi więc 91 cm, a wymiary otworów pod drzwi 70 powinny wynosić 81 cm itd. Wysokość otworu powinna natomiast mieścić się w przedziale od 207,5 cm do 209 cm.

Ważne, by otwory pod drzwi wewnętrzne w całym mieszkaniu były jednakowe. Drzwi zewnętrzne są zazwyczaj szersze.

Jeśli wiesz już, jaki otwór na drzwi będzie odpowiedni, zadbaj też o prawidłowe dokonanie pomiarów. Wysokość i szerokość otworu powinna być mierzona w kilku miejscach – zwykle podaje się najmniejszy uzyskany rozmiar z dokładnością co do milimetra. Na koniec pozostaje Ci jedynie zastanowić się, jak dobrać drzwi do stylu mieszkania.

Bądź na bieżąco

Formularz zgłoszeniowy

Wypełnij formularz, nasz przedstawiciel skontaktuje się z Tobą

Imię, Nazwisko

?

?

Adres zamieszkania

?

?

Numer telefonu

?

E-mail

?

Miasto, w którym ma zostać otwarty sklep

?

Skąd Pan/Pani dowiedział się o systemie DDD?

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (tzw. „RODO”)  oraz Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018r. w celu realizacji mojego zapytania / zgłoszenia.
Zostałam / -em poinformowana / -ny, że:
·         podanie danych jest dobrowolne;
·         jest niezbędne do umożliwienia kontaktu ze mną ze strony administratora (realizacji zapytania / zgłoszenia);
·         przysługuje mi prawo dostępu do moich danych, żądania ich sprostowania, ograniczenia przetwarzania, przeniesienia, zgłoszenia sprzeciwu, anonimizacji oraz żądania ich usunięcia z bazy danych administratora. 
Administratorem danych osobowych jest DDD Dobre Dla Domu Sp. z o.o., ul. Rolna 7 Sady, 62-080 Tarnowo Podgórne

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (tzw. „RODO”) oraz Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018r. w celu przesyłania informacji handlowej drogą elektroniczną zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną na podany adres email i / lub numer telefonu komórkowego lub inny kontakt elektroniczny.
Zostałam / -em poinformowana / -ny, że:
podanie danych jest dobrowolne;
przysługuje mi prawo dostępu do moich danych, żądania ich sprostowania, ograniczenia przetwarzania, przeniesienia, zgłoszenia sprzeciwu, anonimizacji oraz żądania ich usunięcia z bazy danych administratora.
Administratorem danych jest DDD Dobre Dla Domu Sp. z o.o., ul Rolna 7 Sady, 62-080 Tarnowo Podgórne

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (tzw. „RODO”) oraz Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018r. w celu przesyłania materiałów marketingowych oraz promocyjnych drogą elektroniczną zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną na podany adres email i / lub numer telefonu komórkowego lub inny kontakt elektroniczny.
Zostałam / -em poinformowana / -ny, że:
·         podanie danych jest dobrowolne;
·         przysługuje mi prawo dostępu do moich danych, żądania ich sprostowania, ograniczenia przetwarzania, przeniesienia, zgłoszenia sprzeciwu, anonimizacji oraz żądania ich usunięcia z bazy danych administratora.
Administratorem danych jest DDD Dobre Dla Domu Sp. z .o. ul. Rolna 7 Sady, 62-080 Tarnowo Podgórne

Klauzula informacyjna

Dziękujemy za wysłanie formularza!

W najbliższym czasie skontaktujemy się z Tobą.

Dziękuję

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Szczegółowe informacje na temat cookie znajdziesz w polityce prywatności.

>

Cenimy Twój czas !  
Zarezerwuj spotkanie w salonie w wybranym terminie! Sprawdź!

Wybierz sklep i termin >>