Strona główna >> Zainspiruj się - lista artykułów >> Suterena – jak zaadaptować ją na przytulne mieszkanie?

Suterena – jak zaadaptować ją na przytulne mieszkanie?

2020-01-14 12:13

Mieszkanie w suterenie jest często postrzegane jako ponure i kojarzy się raczej ze składzikiem niż z pełnoprawnym lokum. Tymczasem odpowiednio zaaranżowane, może stać się przytulnym gniazdkiem wyposażonym we wszelkie wygody. Jak zatem zaadaptować suterenę mieszkalną? Podpowiadamy!
 
Z tekstu dowiesz się:
• jak wykończyć suterenę mieszkalną, aby była przytulna,
• o czym należy pamiętać, zanim przygotujesz mieszkanie w suterenie.
 

Salon w suterenie

Co to suterena? To nic innego jak część budynku położona niżej niż tradycyjnie rozumiany parter, jednak wyżej niż poziom -1. Suterena a piwnica – czym się różnią? Przede wszystkim położeniem nie niżej niż 0,9 m pod poziomem gruntu oraz wyposażeniem przynajmniej jednej ściany w okno.
Suterena mieszkalna jest częściowo oświetlona światłem dziennym, jednak przez okna widać przede wszystkim stopy przechodniów, a nie ich całe sylwetki. Zaletą tego typu lokali jest z reguły cena niższa niż w przypadku mieszkań na wyższych piętrach oraz dogodna lokalizacja. Sutereny znajdują się bowiem zwykle w starszych kamienicach w atrakcyjnych częściach miasta.
 
Aranżacja mieszkania w suterenie – oświetlenie i jasne kolory
Usytuowanie mieszkania w suterenie oraz zazwyczaj małe okna sprawiają, że do wnętrza wpada niewiele światła. Przez dużą część dnia konieczne jest więc dodatkowe oświetlanie mieszkania. W związku z tym dobrym pomysłem jest zamontowanie kilku źródeł światła. Poza oświetleniem centralnym w postaci lampy sufitowej warto postawić również na kinkiety i lampy stojące. Nie tylko dodatkowo doświetlą suterenę, lecz także pozwolą podkreślić poszczególne elementy aranżacji i wizualnie ocieplić przestrzeń.

Oświetlenie to jednak dopiero początek. Istotny okazuje się również dobór kolorów. W suterenie sprawdzają się przede wszystkim jasne barwy – zarówno na ścianach, jak i na podłodze. Warto wybrać więc panele podłogowe wyglądające jak bielone deski, pastelowe farby do ścian czy meble w kolorze jasnego, naturalnego drewna. Dobrym rozwiązaniem będą również wszelkie powierzchnie odbijające i rozpraszające światło – fronty z połyskiem, lustra, przeszklenia, kryształowe dodatki. Wszystko to pozwoli optycznie powiększyć i rozjaśnić przestrzeń.

Zobacz też: Dlaczego warto wybrać drzwi z lustrem?
 
Suterena – mieszkanie dobrze wykończone
Należy pamiętać, że nie każdą przestrzeń poniżej poziomu gruntu można zamienić w mieszkanie w suterenie. Przepisy mówią, że suterenę można zaadaptować na mieszkanie tylko wówczas, gdy mury poniżej gruntu są odpowiednio zaizolowane. Jeśli w pomieszczeniu panuje wilgoć, w krótkim czasie zaczną się w nim pojawiać grzyby i pleśń. Jest to nie tylko nieestetyczne, lecz także groźne dla zdrowia.

Warto również zwrócić uwagę na kwestię prawidłowego wietrzenia. Niewielkie okna często nie zapewniają odpowiedniej cyrkulacji powietrza, dlatego dobrym pomysłem jest zmontowanie dodatkowej wentylacji mechanicznej. Usprawni ona przepływ powietrza, a dzięki temu poprawi jakość życia domowników i zapobiegnie pojawianiu się ognisk pleśni i grzybów na ścianach.

Czy teraz mieszkanie w suterenie nie wydaje Ci się taką złą opcją? Zaufaj jasnym dodatkom i elementom wykończenia, zadbaj o bezpieczeństwo i higienę sutereny, a przytulne mieszkanie w centrum miasta może należeć także do Ciebie!

Bądź na bieżąco

Formularz zgłoszeniowy

Wypełnij formularz, nasz przedstawiciel skontaktuje się z Tobą

Imię, Nazwisko

?

?

Adres zamieszkania

?

?

Numer telefonu

?

E-mail

?

Miasto, w którym ma zostać otwarty sklep

?

Skąd Pan/Pani dowiedział się o systemie DDD?

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (tzw. „RODO”)  oraz Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018r. w celu realizacji mojego zapytania / zgłoszenia.
Zostałam / -em poinformowana / -ny, że:
·         podanie danych jest dobrowolne;
·         jest niezbędne do umożliwienia kontaktu ze mną ze strony administratora (realizacji zapytania / zgłoszenia);
·         przysługuje mi prawo dostępu do moich danych, żądania ich sprostowania, ograniczenia przetwarzania, przeniesienia, zgłoszenia sprzeciwu, anonimizacji oraz żądania ich usunięcia z bazy danych administratora. 
Administratorem danych osobowych jest DDD Dobre Dla Domu Sp. z o.o., ul. Rolna 7 Sady, 62-080 Tarnowo Podgórne

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (tzw. „RODO”) oraz Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018r. w celu przesyłania informacji handlowej drogą elektroniczną zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną na podany adres email i / lub numer telefonu komórkowego lub inny kontakt elektroniczny.
Zostałam / -em poinformowana / -ny, że:
podanie danych jest dobrowolne;
przysługuje mi prawo dostępu do moich danych, żądania ich sprostowania, ograniczenia przetwarzania, przeniesienia, zgłoszenia sprzeciwu, anonimizacji oraz żądania ich usunięcia z bazy danych administratora.
Administratorem danych jest DDD Dobre Dla Domu Sp. z o.o., ul Rolna 7 Sady, 62-080 Tarnowo Podgórne

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (tzw. „RODO”) oraz Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018r. w celu przesyłania materiałów marketingowych oraz promocyjnych drogą elektroniczną zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną na podany adres email i / lub numer telefonu komórkowego lub inny kontakt elektroniczny.
Zostałam / -em poinformowana / -ny, że:
·         podanie danych jest dobrowolne;
·         przysługuje mi prawo dostępu do moich danych, żądania ich sprostowania, ograniczenia przetwarzania, przeniesienia, zgłoszenia sprzeciwu, anonimizacji oraz żądania ich usunięcia z bazy danych administratora.
Administratorem danych jest DDD Dobre Dla Domu Sp. z .o. ul. Rolna 7 Sady, 62-080 Tarnowo Podgórne

Klauzula informacyjna

Dziękujemy za wysłanie formularza!

W najbliższym czasie skontaktujemy się z Tobą.

Dziękuję

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Szczegółowe informacje na temat cookie znajdziesz w polityce prywatności.

>

Cenimy Twój czas !  
Zarezerwuj spotkanie w salonie w wybranym terminie! Sprawdź!

Wybierz sklep i termin >>