Suterena – jak zaadaptować ją na przytulne mieszkanie?

Mieszkanie w suterenie jest często postrzegane jako ponure i kojarzy się raczej ze składzikiem niż z pełnoprawnym lokum. Tymczasem odpowiednio zaaranżowane, może stać się przytulnym gniazdkiem wyposażonym we wszelkie wygody. Jak zatem zaadaptować suterenę mieszkalną? Podpowiadamy!

Z tekstu dowiesz się:

  • jak wykończyć suterenę mieszkalną, aby była przytulna,
  • o czym należy pamiętać, zanim przygotujesz mieszkanie w suterenie.

Co to suterena? To nic innego jak część budynku położona niżej niż tradycyjnie rozumiany parter, jednak wyżej niż poziom -1. Suterena a piwnica – czym się różnią? Przede wszystkim położeniem nie niżej niż 0,9 m pod poziomem gruntu oraz wyposażeniem przynajmniej jednej ściany w okno.

Suterena mieszkalna jest częściowo oświetlona światłem dziennym, jednak przez okna widać przede wszystkim stopy przechodniów, a nie ich całe sylwetki. Zaletą tego typu lokali jest z reguły cena niższa niż w przypadku mieszkań na wyższych piętrach oraz dogodna lokalizacja. Sutereny znajdują się bowiem zwykle w starszych kamienicach w atrakcyjnych częściach miasta.

Aranżacja mieszkania w suterenie – oświetlenie i jasne kolory

Usytuowanie mieszkania w suterenie oraz zazwyczaj małe okna sprawiają, że do wnętrza wpada niewiele światła. Przez dużą część dnia konieczne jest więc dodatkowe oświetlanie mieszkania. W związku z tym dobrym pomysłem jest zamontowanie kilku źródeł światła. Poza oświetleniem centralnym w postaci lampy sufitowej warto postawić również na kinkiety i lampy stojące. Nie tylko dodatkowo doświetlą suterenę, lecz także pozwolą podkreślić poszczególne elementy aranżacji i wizualnie ocieplić przestrzeń.

Oświetlenie to jednak dopiero początek. Istotny okazuje się również dobór kolorów. W suterenie sprawdzają się przede wszystkim jasne barwy – zarówno na ścianach, jak i na podłodze. Warto wybrać więc panele podłogowe wyglądające jak bielone deski, pastelowe farby do ścian czy meble w kolorze jasnego, naturalnego drewna. Dobrym rozwiązaniem będą również wszelkie powierzchnie odbijające i rozpraszające światło – fronty z połyskiem, lustra, przeszklenia, kryształowe dodatki. Wszystko to pozwoli optycznie powiększyć i rozjaśnić przestrzeń.

Zobacz też: Dlaczego warto wybrać drzwi z lustrem?

Suterena – jak zaadaptować ją na przytulne mieszkanie?

Suterena – mieszkanie dobrze wykończone

Należy pamiętać, że nie każdą przestrzeń poniżej poziomu gruntu można zamienić w mieszkanie w suterenie. Przepisy mówią, że suterenę można zaadaptować na mieszkanie tylko wówczas, gdy mury poniżej gruntu są odpowiednio zaizolowane. Jeśli w pomieszczeniu panuje wilgoć, w krótkim czasie zaczną się w nim pojawiać grzyby i pleśń. Jest to nie tylko nieestetyczne, lecz także groźne dla zdrowia.

Warto również zwrócić uwagę na kwestię prawidłowego wietrzenia. Niewielkie okna często nie zapewniają odpowiedniej cyrkulacji powietrza, dlatego dobrym pomysłem jest zmontowanie dodatkowej wentylacji mechanicznej. Usprawni ona przepływ powietrza, a dzięki temu poprawi jakość życia domowników i zapobiegnie pojawianiu się ognisk pleśni i grzybów na ścianach.

Czy teraz mieszkanie w suterenie nie wydaje Ci się taką złą opcją? Zaufaj jasnym dodatkom i elementom wykończenia, zadbaj o bezpieczeństwo i higienę sutereny, a przytulne mieszkanie w centrum miasta może należeć także do Ciebie!