Kuchnia vintage, czyli wnętrze z duszą

Choć w modzie znany był już 200 lat temu, do naszych domów zawitał stosunkowo niedawno. Najłatwiej zauważyć go w kuchni, gdzie drewno i stare meble łatwo umiejętnie połączyć z tym, co nowoczesne. Mowa oczywiście o stylu vintage, który nawiązuje do dawnych epok i nie stroni od awangardowych rozwiązań. Kuchnia vintage – w Polsce utrzymana zwykle w stylu lat 50. i 60. – to przytulne i ciepłe wnętrze. Jak urządzić drewnianą kuchnię vintage w swoim domu?

Z tekstu dowiesz się:

  • jak wykorzystać drewno w kuchni vintage,
  • jak dopasować meble i akcesoria do kuchni w tym stylu.

Nazwa tego wyszukanego stylu pochodzi z terminologii winiarskiej – angielski termin vintage oznaczał pierwotnie szlachetny i dobry rocznik. Kiedy mówimy o wnętrzach vintage, zwykle mamy na myśli styl dominujący w domach od początku XX wieku aż do schyłku lat 70. Zakup starych mebli na pchlim targu nie wystarczy jednak, by stworzyć udaną aranżację w tym stylu. We wnętrzach vintage chodzi bowiem o to, by nadawać przedmiotom indywidualny charakter, a także umiejętnie łączyć stare z nowym. Podpowiadamy, jak wprowadzić styl vintage do kuchni!

Kuchnia vintage – jak wykorzystać drewno we wnętrzu?

Żadna prawdziwa vintage kuchnia nie może się obyć bez… drewna. Ten naturalny i szlachetny surowiec znakomicie ociepla wnętrze. Prawdziwy drewniany parkiet w kuchni to jednak nie najlepszy pomysł. Wilgoć i wysoka temperatura mogą sprawić, że deski zaczną się odkształcać, poza tym trudniej utrzymać je w czystości. W takim wnętrzu liczy się przede wszystkim funkcjonalność – dlatego kuchnia vintage to idealne miejsce, by zamontować panele podłogowe.

W kuchni sprawdzą się dwa rodzaje paneli:

  • wodoodporne panele laminowane (np. panele Sosna naturalna marki Quick-Step),
  • odporne i trwałe panele winylowe (np. Rocky Mountain Way z kolekcji Krono Xonic).

Aby kuchnia w stylu vintage wyglądała autentycznie, wybierz panele z drewnianym dekorem, które wyglądają na stare lub których charakter kojarzy Ci się z dawnymi czasami.

Ciekawym pomysłem na wprowadzenie naturalnych elementów do wnętrza są też panele ścienne. Dzięki nim zyskasz prawdziwie drewnianą kuchnię vintage – wystarczy, że wybierzesz produkt w jasnych barwach, np. panele ścienne Jesion Alaska lub Dąb jasny (to właśnie pastelowe barwy są najchętniej wybierane do wnętrz w tym stylu). Przed zakupem upewnij się tylko, czy produkt jest odporny na wysokie temperatury i może być montowany w pobliżu kuchenki. Jeśli nie, warto obłożyć panelami przeciwległą ścianę, np. tę obok stołu. Taki dodatek będzie się dobrze komponował z jasną ścianą obok lub płytkami ściennymi w pastelowych kolorach.

Kuchnia vintage, czyli wnętrze z duszą

Kuchnia w stylu vintage – jak dopasować meble i akcesoria?

Zmieniłeś już wygląd ścian i podłóg? Pora na wybór mebli i dodatków, dzięki którym Twoja kuchnia vintage nabierze charakteru. Wyposażenie wnętrza w odpowiednie przedmioty nie jest trudne ani drogie, wymaga jednak czasu – żeby znaleźć coś godnego uwagi, warto przejść się na targ staroci lub poszperać na strychu. Za meble w stylu vintage zwykle uchodzą te starsze niż 20 lat. Warto zestawić ze sobą np. masywny drewniany stół z prostokątnym blatem i krzesła o obłych kształtach w stylu lat 60., a w rogu postawić charakterystyczny fotel Chierowskiego. Stare meble warto wcześniej poddać renowacji – przemalować i wymienić tapicerkę na nową. Aby kuchnia w stylu vintage wyglądała modnie, na suficie powieś industrialny żyrandol i zainwestuj w nowy sprzęt AGD. Możesz też wprowadzić do kuchni różne akcesoria pokryte wzorami (kropki, wzory geometryczne) i w intensywnych kolorach, które kojarzą się z XX-wiecznym wyposażeniem wnętrz.

Barwy, które sprawdzają się w stylu vintage, to:

  • błękitny,
  • czerwony,
  • pomarańczowy,
  • żółty,
  • czarny.

Mogą to być przedmioty codziennego użytku, np. rondelki, czajnik lub deska do krojenia, ale też dekoracje, np. wazon, oldskulowy plakat czy ramka na zdjęcie. Podobne kolory warto wprowadzić na tkaninach, takich jak obrusy czy zasłony.

Zobacz też: Salon w stylu vintage – jak urządzić wnętrze w klimacie retro?

Tak urządzona kuchnia vintage – pełna drewnianych elementów i przedmiotów, które mają duszę – to doskonały sposób na stworzenie spokojnej i ciepłej przystani w świecie, który nieustannie się zmienia.