Wymiana drzwi w domu wymaga odpowiedniego przygotowania. Usunięcie starej futryny i dostosowanie oraz właściwe zmierzenie otworu w ścianie, to tylko część kroków, które należy podjąć, aby nowe skrzydła drzwiowe były zamontowanie poprawnie i służyły nam przez lata. Na najważniejsze pytania związane z montażem drzwi wewnętrznych odpowiada ekspert Invado.

Jak wybrać ościeżnicę?

Ościeżnicę wybieramy w oparciu o to, jak przygotowany jest otwór w ścianie. Standardowo do dyspozycji mamy ościeżnice blokowe (stałe) lub regulowane. W przypadku ościeżnic stałych wymiar elementów wynosi około 90-100 mm. Ościeżnice regulowane występują w zakresach od 75 mm wzwyż. Invado ma także rozwiązanie dla tych, którym po starych drzwiach pozostały metalowe futryny wmurowane w ścianę. Wykuwanie ich jest nie tylko czasochłonne, ale i problematyczne, dlatego w tej sytuacji najlepiej zastosować zabudowę ościeżnicy metalowej.

Jak przygotować się do montażu

Dawniej ościeżnice wmurowywało się w ścianę, teraz nie ma takiej potrzeby, a wręcz jest to niewskazane. Montaż należy wykonywać w pomieszczeniach suchych, dobrze wentylowanych, po ukończeniu innych prac, jak np. malowanie, układanie podłogi, tynkowanie itp. Przed przystąpieniem do montażu należy sprawdzić jakość i dokładność wykonania elementów, kompletność oraz zgodność z wymiarami skrzydła drzwiowego. Zarówno ościeżnice stałe, jak i regulowane muszą być skręcone (zmontowane) przed osadzeniem w przygotowanym otworze, w którym powinien być uwzględniony luz – około 15 mm na piankę montażową.

Montaż drzwi krok po kroku

Montaż ościeżnicy

W otwór ściany przy pomocy klinów osadzamy gotową ościeżnicę z zachowaniem funkcji lewa lub prawa, pozostawiając szczeliny na piankę montażową. Na wysokości zawiasów dolnych, górnych, zamka elementy pionowe stabilizujemy rozpórkami regulowanymi za pomocą klinów.  Sprawdzamy  poziom i pion – to moment, aby dokonać ostatecznej poprawki. Aby sprawdzić poprawność montażu osadzonej na klinach ościeżnicy, zalecamy zawieszenie skrzydła drzwiowego i sprawdzenie jego przylegania do uszczelki. Osadzoną ościeżnicę zespalamy z murem przy pomocy pianki montażowej. Nie należy jednak zabezpieczać drzwi taśmą malarską, może ona bowiem uszkodzić okleinę. Na koniec, za pomocą kleju montażowego, zakładamy listwy maskujące, które pozwolą ukryć szczelinę między ościeżnicą a ścianą. W przypadku ościeżnic regulowanych osadzamy kątowniki regulowane.

Montaż skrzydeł drzwiowych

Po poprawnym zamontowaniu ościeżnicy przychodzi czas na zawieszenie skrzydeł. Jeśli kupujemy skrzydła bez konieczności podcinania, sprawa jest prosta. Pamiętajmy o wyregulowaniu zawiasów, a potem o zamontowaniu wkładki, klamki lub gałki.  Szczególnie ważne są tu zawiasy, które stanowią gwarancję stabilności i nośności skrzydeł. Zazwyczaj montuje się dwie lub trzy sztuki. Podczas zakładania klamki zwracamy uwagę, aby rozety (szyldy) montować na śruby przelotowe, które są złączone w każdym opakowaniu z klamką. Klienci często montują zwykłe wkręty, które po krótkim użytkowaniu wypadają.