Strona główna >> Zainspiruj się - lista artykułów >> Jak odnowić stare drzwi drewniane?

Jak odnowić stare drzwi drewniane?

2019-07-17 09:49

W trakcie wieloletniego użytkowania kolor drzwi blaknie i pojawiają się na nich uszkodzenia. Po jakimś czasie przestają więc wyglądać dobrze. W takiej sytuacji możesz wymienić je na nowe albo… odświeżyć samodzielnie! Dowiedz się, jak prosto i szybko odnowić drzwi wewnętrzne, których czas świetności już minął.
 

odnawianie drzwi

Z tekstu dowiesz się:
• jak przygotować stare drzwi do odnawiania,
jak odnowić stare drzwi z uszkodzeniami,
• czym pomalować stare drzwi drewniane,
jak odnowić stare drzwi wewnętrzne z szybą.
 
W starych domach spotyka się często oryginalne, wieloletnie drzwi drewniane. Niestety, przez to, że są używane codziennie i muszą wiele przetrwać, z czasem pojawiają się na nich znaki upływającego czasu. Odnowienie drzwi może przynieść ciekawy efekt, a dodatkowo bywa znacznie tańsze niż zakup nowego modelu.
 
Odnawianie starych drzwi – przygotowanie
Kluczem do udanego odnawiania starych drzwi drewnianych jest odpowiednia kolejność działań. Najpierw zdemontuj klamki i ewentualną szybę, a następnie wyciągnij drzwi z zawiasów. Zanim je pomalujesz, warto zrobić wszystko, aby nowa powłoka mogła dobrze wyglądać i długo się trzymać. W tym celu usuń starą warstwę lakieru czy farby. Istnieje kilka skutecznych metod, by to zrobić.

• Opalanie – pod wpływem gorącego powietrza lakier lub farba olejna kurczy się, a na jej powierzchni pojawiają się charakterystyczne bąble. Ciepłą warstwę z łatwością usuniesz za pomocą szpachelki.
• Środki chemiczne – specjalne substancje, dzięki którym stara powłoka staje się miękka i możliwa do zeskrobania szpachelką lub szczotką drucianą.
• Cyklinowanie – metoda mechaniczna przeznaczona dla specjalistów lub osób z dużą wprawą w tego typu pracach. Cyklina skutecznie usuwa stary lakier czy farbę, ale nietrudno w tym przypadku o uszkodzenie drewna.

Pamiętaj, że farbę należy zdjąć również z ościeżnicy, a także elementów metalowych (np. zawiasów). Aby doczyścić trudno dostępne miejsca i uzyskać równą, gładką powierzchnię przygotowaną do malowania, użyj szlifierki lub papieru ściernego. Ostatnim etapem jest odpylenie, najlepiej dwuetapowe – na sucho i na mokro.
 
Jak odnowić stare drzwi z uszkodzeniami?
Może zdarzyć się również tak, że na etapie przygotowania drzwi do malowania odkryjesz na uszkodzenia lub rysy. Jak odnowić stare drzwi drewniane w takiej sytuacji? Dziury możesz uzupełnić specjalną szpachlą do drewna. Nakładaj ją na oczyszczoną powierzchnię szpachelką. Po wyschnięciu wyrównaj całość za pomocą papieru ściernego. Jeśli zależy Ci na zachowaniu widocznych słojów, dobierz szpachlę jak najbardziej zbliżoną do naturalnego koloru drewna.

Podczas odnawiania starych drzwi warto również sprawdzić, czy nie pojawiły się w nich uszkodzenia spowodowane inwazją owadów. Jeśli dostrzeżesz małe wyżłobione kanaliki, zastosuj preparat owadobójczy do drewna. Nie zapomnij, że po przeprowadzeniu takiego zabiegu należy odczekać określony czas (podany przez producenta na opakowaniu), a następnie zastosować metodę szpachlowania, tak samo jak w przypadku dziur czy zarysowań powstałych w wyniku uszkodzeń mechanicznych.
 
Jak odnowić stare drzwi drewniane?
Ostatnim etapem renowacji jest malowanie drzwi. Istnieje wiele rodzajów pokrycia, które różnią się między sobą efektem wizualnym i właściwościami.

• Farby do drzwi (akrylowe, kredowe, tablicowe itd.) – zapewniają mocne krycie i mają szeroki wybór kolorów, ale nie widać pod nimi usłojenia drewna.
• Lakiery, bejce, lakierobejce – zabezpieczają drewno przed uszkodzeniami spowodowanymi czynnikami zewnętrznymi i odsłaniają naturalne usłojenie.
• Woski i oleje – wnikają głęboko w głąb drewna i pozwalają na oddawanie wilgoci na zewnątrz, usłojenie pozostaje widoczne.

Nie zapomnij też o futrynach, które również mogły ulec zniszczeniu. Gdy będziesz malować drzwi, warto w ten sam sposób zadbać o futryny.
Pomysł na stare drzwi z szybą
Jak odnowić stare drzwi wewnętrzne z szybą? Ich drewniane części potraktuj dokładnie tak, jak w przypadku modelu bez szkła. Jeśli zaś chodzi o samą szybę, gładkie przeszklenia możesz udekorować elementami z folii samoprzylepnej. To ciekawa metoda, która pozwala na łączenie różnych kolorów i faktur folii oraz uzyskanie efektów, takich jak na przykład witraż lub szron. Podążając za obecnymi trendami, możesz także wymienić szkło na lustro, które będzie wyglądać efektownie i optycznie powiększy pomieszczenie.

Samodzielne odnawianie starych drzwi z pewnością da Ci wiele satysfakcji, a jednocześnie pozwoli zaoszczędzić pieniądze! Zobacz także, co zrobić, aby nowe lub odświeżone drzwi na dłużej pozostały takie, jak na początku użytkowania: Codzienna pielęgnacja drzwi

Bądź na bieżąco

Formularz zgłoszeniowy

Wypełnij formularz, nasz przedstawiciel skontaktuje się z Tobą

Imię, Nazwisko

?

?

Adres zamieszkania

?

?

Numer telefonu

?

E-mail

?

Miasto, w którym ma zostać otwarty sklep

?

Skąd Pan/Pani dowiedział się o systemie DDD?

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (tzw. „RODO”)  oraz Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018r. w celu realizacji mojego zapytania / zgłoszenia.
Zostałam / -em poinformowana / -ny, że:
·         podanie danych jest dobrowolne;
·         jest niezbędne do umożliwienia kontaktu ze mną ze strony administratora (realizacji zapytania / zgłoszenia);
·         przysługuje mi prawo dostępu do moich danych, żądania ich sprostowania, ograniczenia przetwarzania, przeniesienia, zgłoszenia sprzeciwu, anonimizacji oraz żądania ich usunięcia z bazy danych administratora. 
Administratorem danych osobowych jest DDD Dobre Dla Domu Sp. z o.o., ul. Rolna 7 Sady, 62-080 Tarnowo Podgórne

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (tzw. „RODO”) oraz Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018r. w celu przesyłania informacji handlowej drogą elektroniczną zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną na podany adres email i / lub numer telefonu komórkowego lub inny kontakt elektroniczny.
Zostałam / -em poinformowana / -ny, że:
podanie danych jest dobrowolne;
przysługuje mi prawo dostępu do moich danych, żądania ich sprostowania, ograniczenia przetwarzania, przeniesienia, zgłoszenia sprzeciwu, anonimizacji oraz żądania ich usunięcia z bazy danych administratora.
Administratorem danych jest DDD Dobre Dla Domu Sp. z o.o., ul Rolna 7 Sady, 62-080 Tarnowo Podgórne

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (tzw. „RODO”) oraz Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018r. w celu przesyłania materiałów marketingowych oraz promocyjnych drogą elektroniczną zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną na podany adres email i / lub numer telefonu komórkowego lub inny kontakt elektroniczny.
Zostałam / -em poinformowana / -ny, że:
·         podanie danych jest dobrowolne;
·         przysługuje mi prawo dostępu do moich danych, żądania ich sprostowania, ograniczenia przetwarzania, przeniesienia, zgłoszenia sprzeciwu, anonimizacji oraz żądania ich usunięcia z bazy danych administratora.
Administratorem danych jest DDD Dobre Dla Domu Sp. z .o. ul. Rolna 7 Sady, 62-080 Tarnowo Podgórne

Klauzula informacyjna

Dziękujemy za wysłanie formularza!

W najbliższym czasie skontaktujemy się z Tobą.

Dziękuję

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Szczegółowe informacje na temat cookie znajdziesz w polityce prywatności.

>

Cenimy Twój czas !  
Zarezerwuj spotkanie w salonie w wybranym terminie! Sprawdź!

Wybierz sklep i termin >>