Sypialnia na poddaszu – jak ją urządzić?

Nowoczesna sypialnia to komfortowa i cicha przestrzeń. Aby ją stworzyć, warto dobrze przemyśleć jej lokalizację i aranżację. A może by tak… urządzić to pomieszczenie pod dachem? W końcu sypialnia na poddaszu to idealne miejsce na podziwianie nocnego nieba! Jak urządzić przytulne miejsce do spania w tej części domu? Podpowiadamy!

Z tekstu dowiesz się:

  • dlaczego drewniana podłoga w sypialni to dobry pomysł,
  • jak zadbać o odpowiednie oświetlenie sypialni zlokalizowanej pod dachem,
  • w jaki sposób dobrać meble do sypialni i jak je odpowiednio ustawić.

Sypialnia na poddaszu to wprost wymarzone miejsce do nocnego odpoczynku. Oddzielenie jej od dolnej, dziennej strefy domu gwarantuje ciszę i prywatność, a skośne ściany będą dodatkową dekoracją, unowocześniającą przestrzeń. Niestety, te same skosy mogą sprawiać niemałe trudności podczas aranżacji wnętrza. Przeczytaj nasz tekst i poznaj sprawdzone sposoby na urządzenie przytulnej i nowoczesnej sypialni na poddaszu!

Sypialnia na poddaszu w drewnie – czy to dobry pomysł?

Jak najbardziej! Drewno to trwały i łatwo poddający się renowacji surowiec, który wizualnie ociepla wnętrze. Taki materiał sprawdzi się zarówno na ścianach pomieszczenia czy meblach, jak i w formie eleganckich lub oryginalnych zdobień na skosach. Urządzanie sypialni na poddaszu warto jednak zacząć od podstaw, czyli od… wyboru drewnianej podłogi.

Odpowiednio dobrana podłoga w sypialni musi spełniać szereg funkcji. W przypadku pokoju do spania przewaga drewna nad innymi materiałami polega na jego znakomitej zdolności do wyciszania dźwięków oraz dobrych parametrach tremoizolacyjnych, dzięki czemu podłoga jest ciepła w dotyku. Drewniana posadzka sprzyja Ci także podczas snu. Posiada bowiem właściwości antystatyczne, dzięki czemu ogranicza możliwość powstawania alergenów.

A zatem jaka podłoga do sypialni będzie najlepsza? Warto wybrać produkt z jasnego drewna, który optycznie powiększy wnętrze ograniczone skosami. Wypróbuj podłogę Jesion Milkshake Molti w mlecznym kolorze lub wyjątkowo wytrzymałą, podłogę dębową Meditation Dąb Cottage Cocoa Light 1R.

Kolejnym sposobem na ocieplenie wnętrza sypialni może być drewniane wykończenie skosów, belek i słupów – pomysłów na dekorację ściany w sypialni jest mnóstwo! Przykładowo, zabudowanie wszystkich ścian, sufitu i skosów oraz uzupełnienie całości za pomocą rustykalnych dodatków to przepis na sypialnię w stylu zakopiańskim. Z kolei pomalowanie drewnianych ścian na biały lub jasnoszary kolor to doskonała podstawa do urządzenia sypialni w stylu skandynawskim lub hampton. Jeśli jednak zniechęca Cię cena drewna, tańszym rozwiązaniem będą panele ścienne do sypialni. Możesz je rozłożyć na całej ścianie lub na mniejszej powierzchni, np. samym skosie albo zagłówku nad łóżkiem.

Równie ważnym elementem sypialni na poddaszu są odpowiednie drzwi. Drzwi szklane, składane lub przesuwane nie zapewnią Ci odpowiedniej prywatności i ciszy. Jeśli jednak chcesz dodatkowo doświetlić korytarz i w tym celu planujesz wykorzystać światło w sypialni, zdecyduj się na drzwi z mlecznymi przeszkleniami, np. Sinco.

Sypialnia na poddaszu – jak ją urządzić?

Jak sprawić, by sypialnia na poddaszu była dobrze oświetlona?

Charakterystyczne skosy pomieszczeń na poddaszu oraz wynikający z tego kąt padania światła mogą sprawić, że sypialnia będzie niedostatecznie lub nierównomiernie oświetlona. I choć podczas snu nie jest to zbędne, warto sprawić, by poranek witał Cię jasnym światłem, a wieczór nie zmuszał do zbyt szybkiego pójścia do łóżka.

Jakie elementy pozwolą Ci osiągnąć odpowiednie oświetlenie sypialni na poddaszu?

  • Okna dachowe. To dobry pomysł na doświetlenie przestrzeni pod skosami. Jeśli zależy Ci na widnym wnętrzu, wybierz okna o większej powierzchni szyb i mniejszym przekroju ramy. Pamiętaj, że dwa mniejsze okna dadzą więcej światła niż jedno większe.
  • Rolety zaciemniające na oknach dachowych i zwykłych. Jeżeli przeszkadza Ci mocne światło o poranku, a lampy uliczne utrudniają Ci zasypianie, na oknach w sypialni zamontuj rolety zaciemniające. Tego typu osłona jest wykonana z grubego materiału, który nie przepuszcza światła, bez względu na jej kolor – dlatego takie rolety mogą być również dodatkową ozdobą pokoju!
  • Oświetlenie elektryczne. Skosy na poddaszu uniemożliwiają równomierne oświetlenie sypialni z centralnego punktu sufitu. Dlatego zamiast jednego dużego żyrandola postaw na kilka mniejszych, które rozmieścisz w kilku punktach na ścianie.

Równie ważnym elementem, który sprawi, że pomieszczenie na poddaszu będzie widniejsze, są jasne ściany w sypialni – biel, szarość, beż lub pastelowe odcienie błękitu, mięty i różu. Dzięki takiej kolorystyce mała sypialnia będzie optycznie większa.

Czytaj też: 3 sposoby na optyczne powiększenie wnętrza

Aranżacja sypialni na poddaszu – jak dobrać i ustawić meble?

Ostatnią kwestią podczas urządzania sypialni na poddaszu jest wybór i ustawienie mebli. Aranżacja sypialni powinna być dobrze przemyślana. Zamów meble na wymiar – dobrym pomysłem będzie szafa wnękowa z przesuwanymi drzwiami umieszczona pod skosem, która pozwoli Ci zaoszczędzić dużo miejsca. Przestrzeń pod skosami będzie idealna do ustawienia niskich mebli, takich jak komoda czy szafki nocne. Aby pomieszczenie było bardziej przestronne, wykorzystaj powierzchnię ścian – powieś na nich półki czy telewizor.

Jak jednak ustawić najważniejszy element sypialni, czyli… łóżko? Wszystko zależy od Twoich potrzeb.

  • Łóżko ustawione pod wysokim sufitem – to praktyczne rozwiązanie, które pozwoli Ci uniknąć uderzenia głową o ścianę podczas szybkiej pobudki. W ten sposób wykorzystujesz jednak niemal w całości najłatwiejszą do zagospodarowania przestrzeń. Z tego względu takie rozwiązanie sprawdzi się głównie we wnętrzach pozbawionych innych mebli.
  • Łóżko ustawione pod skosem – w ten sposób możesz wykorzystać miejsce pod skosami i stworzyć niezwykle klimatyczną przestrzeń. Umieszczenie łóżka pod oknem dachowym do idealne rozwiązanie dla marzycieli i romantyków, którzy w ten sposób mogą podziwiać nocne niebo, spadające na szybę płatki śniegu lub krople deszczu.

Planujesz aranżację sypialni na poddaszu? Skorzystaj z szerokiego asortymentu DDD Dobre Dla Domu i ciesz się wszystkimi zaletami poddasza!