Strona główna >> Zainspiruj się - lista artykułów >> Salon w harmonii z naturą. Styl wabi-sabi

Salon w harmonii z naturą. Styl wabi-sabi

2019-03-11 09:47

We wnętrzach w stylu wabi-sabi niedoskonałość jest cnotą, a upływ czasu sprawia, że przedmioty zyskują na wartości. Brzmi dziwnie? Wabi-sabi stoi w opozycji do konsumpcyjnego stylu życia, promuje prostotę i autentyczność – również w aranżacji wnętrz. Jak idealnie stworzyć nieidealną przestrzeń w duchu japońskiej filozofii wabi-sabi? Czy podłogi drewniane sprawdzą się w takim wnętrzu?
 
Z tekstu dowiesz się:
jakie podłogi drewniane i ściany pasują do wnętrza w stylu wabi-sabi,
• jak zaaranżować salon w myśl japońskiej filozofii,
• w jaki sposób stare meble i dodatki mogą uatrakcyjnić wnętrze.
 
Nie odnajdujesz się w nowoczesnych, połyskujących i luksusowych wnętrzach? Chciałbyś ozdobić wnętrze antykami znalezionymi na strychu i roślinami, jednak martwisz się, jak wpłyną one na minimalistyczny salon? Jeśli tak, zmień swój sposób myślenia o aranżacji pomieszczeń i zaakceptuj niedoskonałości, jakie z czasem się w niej pojawiają. Jednym słowem – sięgnij po styl wabi-sabi!

fot. Shutterstock

wabi sabi

Drewniana podłoga i postarzane ściany, czyli wabi-sabi od podstaw
Słowo „wabi” oznacza po japońsku „prostotę”, a „sabi” – piękno na skutek upływu czasu. Klimat pomieszczeń wabi-sabi będzie więc nieco surowy, a znajdujące się w nich przedmioty – stare, po przeróbkach, pozornie niedoskonałe. Jednak aranżację minimalistycznego wnętrza w stylu wabi-sabi najlepiej zacząć od początku, czyli od:

wyboru odpowiedniej podłogi,
przygotowania ścian.


Jak sprawić, by te elementy w pełni komponowały się ze stylem z Kraju Kwitnącej Wiśni?
W przypadku podłogi we wnętrzu wabi-sabi najlepiej sprawdzi się drewno. Jest to naturalny i ponadczasowy materiał, który nabiera szlachetności wraz z wiekiem, a to idealne odzwierciedlenie założeń japońskiej filozofii.
 
Podłoga drewniana nie powinna być w ciemnym lub zbyt intensywnym kolorze. Najlepiej sprawdzą się wszelkie odcienie beżu, szarości i jasnego, przydymionego brązu. Dobrym wyborem będą więc jasne panele drewniane z wyraźnie zaznaczonymi słojami, np. panele podłogowe Soho Woodmix z kolekcji Urban Wood. Jeśli zależy Ci na panelach imitujących stare drewno, sięgnij po panele podłogowe Dąb Montana. Wyblakłe barwy oraz drobne nierówności nadadzą Twojemu wnętrzu wyjątkowego, antycznego charakteru.

Drugim ważnym elementem we wnętrzach urządzonych w duchu wabi-sabi są charakterystyczne ściany. Zgodnie z założeniem japońskiej filozofii mury – podobnie jak w starych budynkach – mogą pozostać niewykończone lub celowo zniszczone. Jeśli jednak w Twoim domu na próżno szukać ścian naznaczonych upływem czasu, możesz uciec się do kilku wnętrzarskich trików. Doskonały efekt surowych, postarzanych ścian uzyskasz dzięki specjalnym farbom dekoracyjnym lub tynkom strukturalnym. W stylu wabi-sabi dobrze sprawdzi się także drewniana, postarzana boazeria lub panele ścienne (np. Rusty Barnwood).
 
Odpowiednio dobrane płytki lub tapety pozwolą uzyskać iluzję ściany z cegieł. Unikaj jednak rudego koloru cegły – w japońskich wnętrzach o wiele lepiej sprawdzą się szarości, biele, jasne brązy, chłodne pastele oraz przydymione zielenie.
 
Aranżacja salonu w stylu wabi-sabi
W stylu wabi-sabi liczą się przede wszystkim naturalność, minimalizm i swobodna atmosfera. W salonie uzyskasz ją m.in. dzięki naturalnym materiałom i tkaninom, takim jak skóra, drewno, kamień, wiklina, pognieciony len i wełna – to, co kojarzy się z naturą i jest podatne na upływ czasu. Styl wabi-sabi opiera się na surowych i szorstkich fakturach oraz kolorach ziemi – pamiętaj o tym przy wyborze mebli i dodatków. Nie przesadź jednak z ich ilością – w salonie zamiast skórzanej kanapy i dwóch foteli z tego samego zestawu o wiele lepiej sprawdzi się lekka sofa na drewnianej podstawie i wiklinowe siedziska.

Urok wnętrz w stylu wabi-sabi kryje się także w akcesoriach, które nawiązują do japońskich wnętrz. Zadbaj więc o to, by w Twoim salonie znalazł się:
 
pasiasty dywanik,
• obraz z japońskim motywem w ramie z surowego drewna,
• poduszki, które posłużą jako dodatkowe siedziska.
 
Eleganckie zasłony na oknach zamień na drewniane rolety. Dobrym dodatkiem do salonu będzie także drewniany stołek w stylu naszych babć lub gliniane donice z zielonymi roślinami, które jeszcze bardziej zbliżą Cię do natury!
Czy stare akcesoria i meble mogą uatrakcyjnić wnętrze?
Stare meble i akcesoria są tym, w czym szczególnie lubuje się styl wabi-sabi. Filozofia ta zakłada bowiem, że każda rysa na przedmiocie opowiada indywidualną historię jego użytkownika, a to czyni rzecz wyjątkową. Dlatego we wnętrzach urządzanych na modłę japońską warto sięgnąć po przedmioty, po których widać upływ czasu. Może to być komoda po dziadkach, antyczny kuferek lub stare drewniane ramy do obrazów.
 
Na poszukiwanie tego typu drobiazgów możesz udać się do antykwariatu lub na lokalny targ staroci. Zaopatrz się także w kilka drobiazgów hand made – są ekologiczne i sprzeczne z wszechobecnym konsumpcjonizmem, więc idealnie wpiszą się w założenia filozofii wabi-sabi!
 
Kolejnym drobiazgiem, który uatrakcyjni wnętrze, będzie… stara, zniszczona ceramika, która – wedle założeń wabi-sabi – może zostać celowo wyeksponowana. Jest to związane z japońską techniką kintsugi, która polega na klejeniu i naprawie popękanych przedmiotów za pomocą laki z dodatkiem sproszkowanego złota lub srebra. W ten sposób Japończycy eksponują wszystkie pęknięcia i rysy, a jednocześnie sprawiają, że przedmiot staje się – w sposób nie tylko symboliczny, ale i dosłowny – cenniejszy. Spękany wazon, misa lub filiżanka będą więc doskonałym uzupełnieniem japońskiego wnętrza!

Wnętrze urządzone w stylu wabi-sabi to ukłon w stronę natury i szacunek okazywany pozornie niedoskonałym przedmiotom. Podkreśli też indywidualizm jego właściciela. Kto wie? Może wabi-sabi jest właśnie dla Ciebie?

Bądź na bieżąco

Formularz zgłoszeniowy

Wypełnij formularz, nasz przedstawiciel skontaktuje się z Tobą

Imię, Nazwisko

?

?

Adres zamieszkania

?

?

Numer telefonu

?

E-mail

?

Miasto, w którym ma zostać otwarty sklep

?

Skąd Pan/Pani dowiedział się o systemie DDD?

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (tzw. „RODO”)  oraz Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018r. w celu realizacji mojego zapytania / zgłoszenia.
Zostałam / -em poinformowana / -ny, że:
·         podanie danych jest dobrowolne;
·         jest niezbędne do umożliwienia kontaktu ze mną ze strony administratora (realizacji zapytania / zgłoszenia);
·         przysługuje mi prawo dostępu do moich danych, żądania ich sprostowania, ograniczenia przetwarzania, przeniesienia, zgłoszenia sprzeciwu, anonimizacji oraz żądania ich usunięcia z bazy danych administratora. 
Administratorem danych osobowych jest DDD Dobre Dla Domu Sp. z o.o., ul. Rolna 7 Sady, 62-080 Tarnowo Podgórne

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (tzw. „RODO”) oraz Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018r. w celu przesyłania informacji handlowej drogą elektroniczną zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną na podany adres email i / lub numer telefonu komórkowego lub inny kontakt elektroniczny.
Zostałam / -em poinformowana / -ny, że:
podanie danych jest dobrowolne;
przysługuje mi prawo dostępu do moich danych, żądania ich sprostowania, ograniczenia przetwarzania, przeniesienia, zgłoszenia sprzeciwu, anonimizacji oraz żądania ich usunięcia z bazy danych administratora.
Administratorem danych jest DDD Dobre Dla Domu Sp. z o.o., ul Rolna 7 Sady, 62-080 Tarnowo Podgórne

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (tzw. „RODO”) oraz Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018r. w celu przesyłania materiałów marketingowych oraz promocyjnych drogą elektroniczną zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną na podany adres email i / lub numer telefonu komórkowego lub inny kontakt elektroniczny.
Zostałam / -em poinformowana / -ny, że:
·         podanie danych jest dobrowolne;
·         przysługuje mi prawo dostępu do moich danych, żądania ich sprostowania, ograniczenia przetwarzania, przeniesienia, zgłoszenia sprzeciwu, anonimizacji oraz żądania ich usunięcia z bazy danych administratora.
Administratorem danych jest DDD Dobre Dla Domu Sp. z .o. ul. Rolna 7 Sady, 62-080 Tarnowo Podgórne

Klauzula informacyjna

Dziękujemy za wysłanie formularza!

W najbliższym czasie skontaktujemy się z Tobą.

Dziękuję

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Szczegółowe informacje na temat cookie znajdziesz w polityce prywatności.

>

Cenimy Twój czas !  
Zarezerwuj spotkanie w salonie w wybranym terminie! Sprawdź!

Wybierz sklep i termin >>