Living Coral – jak wykorzystać go w aranżacji wnętrz?

Instytut Pantone – światowy specjalista w zakresie barw – wybrał kolor roku 2019. Wybór padł na Living Coral, który symbolizuje optymizm, ekspresję i naturę. Ten ciepły kolor roku Pantone ma wprowadzić do naszych wnętrz masę pozytywnej energii. Jak zatem wykorzystać Living Coral w aranżacji wnętrz? Podpowiadamy!

Z tekstu dowiesz się:

  • dlaczego warto zestawić Living Coral z naturalnym drewnem,
  • jakie akcenty i dodatki w kolorze Living Coral pomogą Ci ożywić aranżację domu,
  • jak łączyć Living Coral z innymi kolorami we wnętrzu.

Barwa Living Coral powstała z intrygującego połączenia złota, pomarańczu, czerwieni i różu. Jest to delikatny, a jednocześnie energetyczny kolor spotykany na rafie koralowej – stąd jego nazwa. Dzięki dodatkom w odcieniu Living Coral ożywisz każde pomieszczenie i przełamiesz surową, skąpaną w szarościach aranżację, która do niedawna królowała w naszych wnętrzach. Sprawdź, jak ze smakiem wprowadzić kolor roku 2019 do swojego domu!

Living Coral i drewno – dlaczego tworzą zgrany duet?

Jasne wnętrze pomalowane na biało lub szaro możesz łatwo ożywić, zmieniając kolor jednej ze ścian na koralowy. Pomyśl też nad nową podłogą. Living Coral dobrze komponuje się z ponadczasowym drewnem – wybierz podłogi drewniane i drzwi z naturalnym rysunkiem słojów.

Doskonałym dopełnieniem koralowej ściany będzie drewniana podłoga o szarawym odcieniu z matowym wykończeniem, która przełamie słodycz tego koloru. W towarzystwie podłóg z naturalnego drewna Living Coral z powrotem stanie się tym, czym był od początku, czyli optymistycznym nawiązaniem do natury.

Pamiętaj jednak o umiejętnym dobraniu koloru drewna, bowiem każde wybarwienie w zestawieniu z barwą koralową może nadać wnętrzom odmienny charakter. Jaki efekt daje łączenie poszczególnych kolorów drewna ze ścianą w odcieniu Living Coral?

  • Jasny beż – drewno w kolorze jasnego beżu doda pomieszczeniu subtelności, niekiedy jednak może za bardzo zlewać się z barwą koralową. Dlatego postaw na beż wpadający w odcień brązu lub bieli, a pomieszczenie wzbogać o białe lub czarne elementy, które dodadzą mu nowoczesności i odrobinę przełamią ciepłe odcienie.
  • Ciemny brąz – podłoga w kolorze ciemnobrązowym, np. Artisan Dąb Earth, zestawiona ze ścianą w kolorze Living Coral doda wnętrzu nowoczesnej klasy i elegancji. Takie połączenie przełamie kolorystyczną rutynę w pokoju, a koralowa ściana będzie zwracać uwagę.
  • Biel i szarość – zestawienie ściany Living Coral z podłogą z jasnego (białego lub szarego) drewna to bardzo nowoczesne i oryginalne podłączenie. Odcienie te świetnie się uzupełniają, a zmiana barwy jednej ze ścian na koralową może przełamać chłodną estetykę we wnętrzach w stylu skandynawskim.

Przeczytaj także: Czas na drewno

Living Coral – jak wykorzystać go w aranżacji wnętrz?

Jak urządzić salon, czyli kolory Pantone w akcentach i dodatkach do wnętrz

Tegoroczny wybór Instytutu Pantone to dowód na to, że trend sięgania do natury nie przemija. O ile jednak większość barw określanych mianem „naturalnych” wycisza i uspokaja, o tyle Living Coral – stosowany w nadmiarze – może być męczący i nieco zbyt „słodki”. Dlatego też najlepiej sprawdza się w akcentach.

Jakie akcesoria wybrać, by wprowadzić do wnętrza odrobinę koralowego optymizmu? Wszystko zależy oczywiście od tego, które pomieszczenie urządzasz. W salonie sprawdzą się koralowe zasłony, poduszki dekoracyjne i wazony, do których włożysz żywe kwiaty w jasnych odcieniach zieleni i różu. Jeśli chcesz przyciągnąć uwagę, postaw na koralowy fotel lub sofę z weluru, aksamitu lub zamszu i zestaw je z nowoczesnymi meblami z metalu, np. ławą lub stolikiem. Sypialnię możesz wzbogacić o koralowe akcenty na pościeli i poduszkach. W jadalni sprawdzą się koralowe bieżniki na stół lub naczynia z koralowym akcentem.

Pamiętaj jednak, że w przypadku koloru Living Coral mniej często znaczy więcej. Nadmiar akcesoriów w koralowym odcieniu może przytłaczać domowników i sprawić, że – wbrew pierwotnym założeniom – przedmioty nie będą wyróżniać się na tle innych. A zdolność do absorbowania naszej uwagi to jedna z największych zalet koloru roku 2019!

Jak łączyć Living Coral z innymi barwami we wnętrzu?

Jeżeli planujesz wprowadzenie do swojego domu koralowych akcentów, pamiętaj o umiejętnym łączeniu barw. Living Coral najlepiej czuje się w towarzystwie zimnych odcieni.

Sprawdza się w zestawieniu z:

  • chłodną miętą,
  • ciemnym granatem,
  • turkusem,
  • szmaragdem,
  • amarantowym,
  • kolorem bakłażana.

Ociepla wnętrza skąpane w bielach i różnych odcieniach szarości, dodając im energii i optymizmu. Dobrze prezentuje się w towarzystwie czarnego. Pasują do niego także błyszczące dodatki w kolorze złota lub srebra.

A jakich barw najlepiej unikać? Nieumiejętne łączenie koloru Living Coral z ciemnożółtym, limonkowym, pomarańczowym, czerwonym lub niebieskim może sprawić, że wnętrze wyda się… dziecinne. Ostrożnie sięgaj po jasne barwy – nadmiar pastelowych odcieni w zestawieniu z koralowym może sprawić, że pomieszczenie zyska jedynie na… przeciętności. A tego zdecydowanie lepiej unikać!

Planujesz remont domu i wprowadzenie do wnętrz elementów w modnym koralowym odcieniu? Podkreśl ich charakter za pomocą drewnianej podłogi z szerokiej oferty DDD Dobre Dla Domu i ciesz się pozytywną energią Living Coral!