Podłogi drewniane – sposoby wykończenia

Wygląd podłogi drewnianej to nie tylko barwa gatunku drewna, jego niepowtarzalne usłojenie czy oryginalne sęki ale w dużej mierze sposób wykończenia. Ten ostatni czynnik będzie miał również wpływ na sposób pielęgnacji i konserwacji, a co za tym idzie – późniejsze koszty. Warto również zwrócić uwagę w jakim pomieszczeniu będzie instalowana podłoga i jakim obciążeniom użytkowym będzie poddawana. Instalacja podłogi odpowiednio zabezpieczonej do sprecyzowanego natężenia ruchu z pewnością wydłuży jej żywotność.

Poniżej przedstawiamy Państwu podstawowe typy wykończeń podłóg drewnianych litych i warstwowych (w tym podłóg trójwarstwowych):

Podłogi lakierowane

Najpopularniejszy obecnie sposób wykończenia podłóg drewnianych. Powłoka taka praktycznie od razu jest trwała i w pełni zabezpiecza drewno przed czynnikami zewnętrznymi. Podłogi lakierowa odznaczają się łatwą pielęgnacją i praktycznie nie wymagają specjalnej konserwacji. W ofertach producentów najczęściej spotyka się podłogi wykończone lakierem półmatowym (uwypukla charakter drewna, podkreśla usłojenie) i połyskowym (dodaje pomieszczeniu szyku i elegancji, może lekko przyciemniać barwę drewna)

Podłoga drewniana - wykończenie lakierem
Podłoga drewniana – wykończenie lakierem

Podłogi olejowane

Podłogi nasączane są olejem na bazie olejków naturalnych. Podłoga olejowana sprawia wrażenie zrobionej z surowego drewna, mimo że jest rewelacyjnie zabezpieczona. Olej bardzo mocno uwypukla naturalny charakter konkretnego gatunku drewna. Podłogi wykończone olejem naturalnym dzięki naturalnym właściwościom drewna pozwalającym na minimalizację rys, znakomicie nadają się do pomieszczeń o zwiększonym natężeniu ruchu. Drewno wykończone olejem jest również bardzo odporne na zmiany wilgotności i wnikanie wody. Dzięki tej zalecie i specjalnym zabiegom podczas instalacji, podłogi wykończone olejem naturalnym można kłaść w łazienkach.

Podłoga drewniana - wykończenie olejem naturalnym
Podłoga drewniana – wykończenie olejem naturalnym