Jak zamienić niewielkie poddasze użytkowe w przytulny kącik?

Aranżacja poddasza to doskonały sposób na zyskanie dodatkowej przestrzeni użytkowej w domu. Nie zawsze jednak dostępna powierzchnia pozwala na stworzenie pełnowymiarowej sypialni lub salonu. Dotyczy to w szczególności starych domów, w których poddasze nie było projektowane z myślą o zaadaptowaniu go do roli innej niż przechowalnia. Czy to oznacza, że gdy dysponujesz bardzo małym strychem, możesz zapomnieć o posiadaniu kolejnego pokoju? Nic bardziej mylnego!

Już tak prosty zabieg, jak wymiana podłogi w starym domu, może odmienić charakter pomieszczenia. Dzięki temu nieużywany do tej pory pokój na poddaszu zamieni się w przytulny kąt, do którego z chęcią będziesz zaglądać w wolnym czasie. Zobacz, co zrobić, aby cieszyć się nową, komfortową przestrzenią w swoim domu!

Czytaj także: Podłogi drewniane – czym się kierować podczas wyboru podłogi?

Nowe, przytulne poddasze – zacznij od podłogi

Remont poddasza użytkowego należy zacząć od przystosowania pomieszczenia do nowej roli, jaką będzie ono odgrywać w domu. W tym wypadku najpierw należy zająć się podłogą. W starych budynkach deski podłogowe były zazwyczaj po prostu przybijane do belek stropowych, jedna obok drugiej. Każda z takich desek pracuje indywidualnie (gnie się pod wpływem ciężaru chodzących po niej osób lub stojących mebli).

Należy więc dokonać dokładnych oględzin istniejącej posadzki. Wymiana podłogi drewnianej w starym domu nie musi oznaczać zrywania desek – wystarczy, że przykryjesz je odpowiednio wypoziomowaną, nową warstwą bazową, np. z płyt MDF. Zmniejszy to co prawda wysokość pomieszczenia poprzez podniesienie podłogi, ale są to wielkości rzędu 3–4 centymetrów (już po położeniu nowych, docelowych desek lub paneli).

Jak zamienić niewielkie poddasze użytkowe w przytulny kącik?

Podłoga drewniana na poddaszu

Jaka podłoga drewniana będzie idealna na poddasze? Z pewnością dobrym wyborem są jasne gatunki drewna, takie jak np. Jesion Glow Molti. Stare poddasza to zazwyczaj zacienione pomieszczenia, dlatego posadzka powinna być jasna – będzie w ten sposób rozświetlać wnętrze, odbijając promienie słoneczne.

Dobrym wyborem będą też panele korkowe, np. Originals Accent – dzięki ich właściwościom antystatycznym da się je łatwo utrzymać w czystości, a mogą one ocieplić i wytłumić całe pomieszczenie. Będzie to szczególnie ważne, jeżeli na strychu chcesz np. urządzić małą salę zabaw dla dzieci.

Aranżacja poddasza – proste triki, dzięki którym strych stanie się przytulny

Przede wszystkim pamiętaj, że pomieszczenia tuż pod więźbą dachową urządza się inaczej niż standardowe pokoje. Używanie uniwersalnych mebli w tej części domu to częsty błąd, który może wpłynąć na funkcjonalność wnętrza. Tym, co może Cię ograniczać, jest przestrzeń. Niskie ścianki kolankowe i sufit zawieszony często nawet o połowę niżej niż w pozostałych pomieszczeniach nie są jednak przeszkodami nie do obejścia. Podczas wyboru mebli postaw przede wszystkim na funkcjonalność – zamiast szaf i nieustawnych, wysokich półek skorzystaj ze skrzyń. Pozwolą one przechowywać gry, zabawki i książki, a jednocześnie mogą pełnić funkcję ozdoby lub stolika.

Czytaj także: Jakie panele podłogowe wybrać do pokoju dziecięcego?

Zamiast kanapy zastosuj bardziej ustawne meble, takie jak niskie fotele i pufy – możesz ułożyć je wokół stolika kawowego i w ten sposób stworzyć przytulne miejsce, będące domową strefą relaksu. Dobrym pomysłem będzie też umieszczenie tam niewielkiego dywanu, który dodatkowo urozmaici wystrój i ociepli pomieszczenie.

Jak widać to, że poddasze jest niewielkie, nie oznacza wcale, że nie może być funkcjonalne i przytulne – wystarczy odrobina chęci i kreatywności. Materiały niezbędne do remontu znajdziesz w ofercie DDD Dobre Dla Domu.