Strona główna >> Zainspiruj się - lista artykułów >> Klamka – dla wielu sprawa banalna – wcale taka nie jest.

Klamka – dla wielu sprawa banalna – wcale taka nie jest.

2016-01-12 10:40

Klamka – dla wielu sprawa banalna – wcale taka nie jest.

Ilość wzorów, różnorodność w sposobie wykonania oraz wyglądzie to kwestia, na którą warto zwrócić uwagę.

Często zadziwia nas spora rozbieżność w cenie identycznych na pierwszy rzut oka klamek. Różnica ta wynika z wielu czynników wpływających na cenę: metal, z którego jest odlana (i, co za tym idzie, gorsza lub lepsza trwałość), jakość powłoki koloryzującej, dopracowanie krawędzi, dokładność wykonania, wygodę użytkowania itp.

MATERIAŁ
Klamki wewnętrzne, bo na nich się w tym artykule skupimy, mogą być wykonane z przeróżnych materiałów. Podstawą jest odlew z metalu (nawet złota lub srebra), który można uzupełnić o dodatki z kamienia, szkła, materiałów sztucznych,  drewna, skóry itp. Najpopularniejsze materiały to: aluminium, znal (ZnAl – stop cynku i aluminium), PCV, stal nierdzewna, mosiądz. Najtańsze, oczywiście, są klamki znalowe i aluminiowe, nieco droższe te ze stali nierdzewnej. Wyższą półką są klamki z mosiądzu. Metal ten jest szczególnie wart polecenia, ponieważ jest niezwykle elastyczny (a więc wiernie oddaje subtelności detali) i trwały.

POWIERZCHNIA
Warto zwrócić uwagę na rodzaj koloryzacji. Klamkom można nadać dowolny kolor metodą galwanizacji lub PVD. Warto przyjrzeć się produktom oznaczonym symbolem PVD. Posłużmy się przykładem złota: naniesione na klamkę tradycyjną metodą galwaniczną ma strukturę porowatą i w trakcie użytkowania ulega ścieraniu – jest mniej trwałe. PVD to metoda naparowywania próżniowego. Pozwala na naniesienie całkowicie gładkiej i odpornej na ścieranie i zarysowania warstwy danego metalu.  Stosowana jest m. in. przez NASA do powlekania powierzchni promów kosmicznych. W ich przypadku technologia PVD chroni poszycie statku przed uszkodzeniem podczas wejścia w atmosferę. Klamkom gwarantuje trwałość koloru i połysku.

STYLISTYKA
Ze względu na wygląd klamki można podzielić na stylizowane, klasyczne i designerskie.
Klamki stylizowane – bardzo często odlewane z mosiądzu –  wyglądem nawiązują do historycznych stylów dekoracyjnych. Zazwyczaj są pięknie zdobione, z płaskorzeźbionymi szyldami i żłobionymi rozetami czy motywami roślinnymi. Przeznaczone są raczej do pomieszczeń klasycznych, z dużą ilością antyków i ozdób z przeszłości.
Klamki klasyczne to projekty najprostsze, powszechnie wszystkim znane. Nie oznacza to jednak, że nudne. Ich kształt to wypadkowa anatomii ręki, funkcji i prostoty wykonania. Łukowaty lub zupełnie prosty kształt może być doskonałym dopełnieniem szerszego zamysłu estetycznego mieszkania.
Klamki designerskie mogą przybierać rozmaite, nieszablonowe formy – prostokątów, owali, łuków, fasetowanych brył. Często łączą ze sobą zaskakujące materiały: metale z kryształami, barwionym szkłem, a nawet polnymi kamieniami lub skórą. Takie klamki nie znikają we wnętrzu, a stają się wyrazistym elementem całego wystroju.
Warto jednak pamiętać, że obecna moda przewiduje łączenie we wnętrzach elementów w stylach nawet bardzo różnych od siebie. Nowoczesne, proste w formie klamki mogą świetnie odnaleźć się we wnętrzu historyzującym, a klamka stylizowana doskonale zharmonizuje i ociepli nowoczesne wnętrze.
 
UWAGA! WAŻNE!
Każda klamka, założona choćby na chwilę, pozostawi ślad na drzwiach. Przy jej wymianie trzeba będzie szukać zamiennika o podobnych (lub większych) wymiarach. Zdawałoby się drobiazg, ale może zaważyć na postrzeganiu całego wnętrza. Widoczne spod niedużego szyldu pozostałości poprzedniego okucia wyglądają niechlujnie i mogą zniweczyć wysiłki stworzenia wymarzonego wystroju.

Autor: Menedżer Grupy Produktowej Drzwi

Bądź na bieżąco

Formularz zgłoszeniowy

Wypełnij formularz, nasz przedstawiciel skontaktuje się z Tobą

Imię, Nazwisko

?

?

Adres zamieszkania

?

?

Numer telefonu

?

E-mail

?

Miasto, w którym ma zostać otwarty sklep

?

Skąd Pan/Pani dowiedział się o systemie DDD?

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (tzw. „RODO”)  oraz Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018r. w celu realizacji mojego zapytania / zgłoszenia.
Zostałam / -em poinformowana / -ny, że:
·         podanie danych jest dobrowolne;
·         jest niezbędne do umożliwienia kontaktu ze mną ze strony administratora (realizacji zapytania / zgłoszenia);
·         przysługuje mi prawo dostępu do moich danych, żądania ich sprostowania, ograniczenia przetwarzania, przeniesienia, zgłoszenia sprzeciwu, anonimizacji oraz żądania ich usunięcia z bazy danych administratora. 
Administratorem danych osobowych jest DDD Dobre Dla Domu Sp. z o.o., ul. Rolna 7 Sady, 62-080 Tarnowo Podgórne

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (tzw. „RODO”) oraz Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018r. w celu przesyłania informacji handlowej drogą elektroniczną zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną na podany adres email i / lub numer telefonu komórkowego lub inny kontakt elektroniczny.
Zostałam / -em poinformowana / -ny, że:
podanie danych jest dobrowolne;
przysługuje mi prawo dostępu do moich danych, żądania ich sprostowania, ograniczenia przetwarzania, przeniesienia, zgłoszenia sprzeciwu, anonimizacji oraz żądania ich usunięcia z bazy danych administratora.
Administratorem danych jest DDD Dobre Dla Domu Sp. z o.o., ul Rolna 7 Sady, 62-080 Tarnowo Podgórne

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (tzw. „RODO”) oraz Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018r. w celu przesyłania materiałów marketingowych oraz promocyjnych drogą elektroniczną zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną na podany adres email i / lub numer telefonu komórkowego lub inny kontakt elektroniczny.
Zostałam / -em poinformowana / -ny, że:
·         podanie danych jest dobrowolne;
·         przysługuje mi prawo dostępu do moich danych, żądania ich sprostowania, ograniczenia przetwarzania, przeniesienia, zgłoszenia sprzeciwu, anonimizacji oraz żądania ich usunięcia z bazy danych administratora.
Administratorem danych jest DDD Dobre Dla Domu Sp. z .o. ul. Rolna 7 Sady, 62-080 Tarnowo Podgórne

Klauzula informacyjna

Dziękujemy za wysłanie formularza!

W najbliższym czasie skontaktujemy się z Tobą.

Dziękuję

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Szczegółowe informacje na temat cookie znajdziesz w polityce prywatności.

>

Cenimy twój czas!
Zarezerwuj spotkanie w salonie w wybranym terminie!

Wybierz sklep i termin >>