Strona główna >> Zainspiruj się - lista artykułów >> Pielęgnacja i konserwacja podłóg drewnianych

Pielęgnacja i konserwacja podłóg drewnianych

2018-10-19 12:25

Podłogi drewniane coraz lepiej przyjmują się na polskim rynku. Możliwość obcowania z naturalną podłogą oraz bardzo szeroka oferta handlowa jest bodźcem do decyzji o ich wyborze. Oczywiście, podobnie jak wszystkie inne, także i podłogi drewniane wymagają odpowiedniej pielęgnacji, a więc prawidłowego doboru produktów chemicznych, które można i należy zastosować oraz maszyn i urządzeń, z których skorzystamy.
 
Najważniejsze, aby zdecydowanie ograniczyć ilość nanoszonej wody na powierzchnię podłogi drewnianej. Nie chodzi tu o to, że nie wolno wylewać wody z wiadra – co jest jakby oczywiste. Ilość wody aplikowanej na podłogę drewnianą powinna ograniczyć się do ilości zawartej w bardzo dobrze wyciśniętym mopie. Stąd też produkty chemiczne wspomagające proces czyszczenia, czy też usuwania codziennych zabrudzeń muszą być wysokiej jakości. Środki chemiczne, występujące w postaci koncentratów należy rozcieńczać wyłącznie w zimnej wodzie. Z uwagi na ograniczoną ilość roztworu, który nanosimy na podłogę drewnianą jego działanie musi być bardzo intensywne i jednocześnie nie uszkadzające powierzchnię podłogi. Zalecane jest unikanie wszelkich produktów o odczynie kwasowym. Powierzchnie podłóg mają odczyn zasadowy stąd też działanie produktami o odczynie kwasowym może w bardzo istotnym stopniu zniszczyć podłogę – tak samo pokrytą lakierem jak i olejem.

Pielęgnacja podłogi drewnianej nie wymaga nadzwyczajnych umiejętności czy też wymyślnego sprzętu. Wymaga natomiast stosowania odpowiednich środków czyszczących i pielęgnacyjnych oraz systematyczności w ich stosowaniu. Zapuszczone podłogi są oczywiście brudne, ale też zniszczone. Prawdą jest, że powierzchnię podłogi drewnianej można naprawić stosując działanie mechaniczne (szlifowanie, cyklinowanie), lecz jest to zabieg pracochłonny, wiążący się z zdezorganizowaniem czynności w pomieszczeniach, w których funkcjonuje podłoga drewniana. Sukcesywna pielęgnacja pozwala cieszyć się czystą podłogą i nie zastanawiać się nad jej przyszłością.

Rynek oferuje aktualnie różne rozwiązania konstrukcyjne oraz wiele odmian drewna. W przypadku pielęgnacji nie ma znaczenia z jakiego drewna wykonana jest podłoga czy też jaka jest jej konstrukcja. Najistotniejsze jest czym pokryta jest powierzchnia drewna, a więc czy jest to lakier czy też olej. W zależności od wykończenia (lakier lub olej) należy dobrać odpowiednie produkty do pielęgnacji danego rodzaju podłogi. Oczywiście nie wolno tych środków zamieniać. Podstawową czynnością podczas pielęgnacji podłóg drewnianych jest ich dokładne umycie po zamontowaniu i ustabilizowaniu (utwardzeniu) się oleju lub lakieru. Podłogi gotowe, zakupione w sklepie można poddać pielęgnacji zaraz po zamontowaniu. W przypadku gdy montażysta aplikuje lakier lub olej na surową deskę konieczne jest odczekanie odpowiedniego czasu zalecanego przez producenta lakieru lub oleju. Po tym okresie należy podłogę poddać pielęgnacji, która utrzyma jej powierzchnię w odpowiedniej kondycji. Pielęgnacja pozwoli na łatwiejsze utrzymanie podłogi w czystości, a przede wszystkim uchroni lakier przed intensywnym rysowaniem i ścieraniem oraz olej przed zużyciem a więc samo drewno przed plamieniem i zabrudzeniem.

Sieć sklepów DDD Dobre Dla Domu oferuje swoim klientów produkty firmy Dr. Schutz, które doskonale nadają się do intensywnego czyszczenia i pielęgnowania podłóg drewnianych lakierowanych i olejowanych.

Należy założyć że każda gotowa podłoga drewniana (lakierowana bądź olejowana) jest przez producenta zabezpieczona delikatną powłoką, która ma chronić jej powierzchnię przed uszkodzeniami w trakcie magazynowania, transportu i montażu. Aby prawidłowo zabezpieczyć powierzchnię podłogi należy pozostałości fabrycznie nałożonej powłoki usunąć produktem chemicznym, który jest w stanie rozpuścić zabezpieczenie i jednocześnie usunąć wszelkie zabrudzenia i zatłuszczenia. Produkt o nazwie Środek do Intensywnego Czyszczenia rozcieńczamy w zimnej wodzie. Należy zwrócić uwagę, aby nie wylewać roztworu na podłogę drewnianą. Wystarczająca jest ilość przeniesiona na dobrze wyciśniętym mopie. Podłogę trzeba czyścić partiami (ok. 2 do 3 m2) pamiętając aby nie dopuścić do wyschnięcia zmoczonej lub wyszorowanej powierzchni. Po usunięcia zabrudzenia powierzchnię podłogi myjemy czysta wodą. Następnie, w zależności czy to jest podłoga lakierowana czy też olejowana, należy zaaplikować odpowiedni produkt, który stworzy powłokę zabezpieczającą. Podłogi drewniane lakierowane należy poddawać aplikacji powłoki zabezpieczającej w momencie gdy zauważamy istotne jej ubytki (intensywne rysy). Efekt taki może zacząć się objawiać po ok. 8 miesiącach. Oczywiście bardzo istotna jest tu intensywność użytkowania podłogi. Może się okazać, że konieczność ponownej aplikacji powłoki zabezpieczającej wystąpi po 24 miesiącach. Inaczej jest z podłogą drewnianą olejowaną. Tu bez względu na czas i intensywność użytkowania aplikacja zabezpieczenia powinna być robiona co 6 miesięcy. Jest to związane z ulatnianiem się składników oleju oraz zdecydowaniem szybkim jego wycieraniem podczas użytkowania. Bardzo istotne w procesie użytkowania i pielęgnacji podłóg jest usuwanie codziennych zabrudzeń. Produkty chemiczne stosowane do podłóg drewnianych lakierowanych nie powinny zawierać komponentów, które będą tworzyły na powierzchni jakąkolwiek dodatkową powłokę. Po umyciu powierzchnia podłogi powinna być czysta i wolna od nalotów czy tzw. „mazów”. Przy podłogach olejowanych stosujemy wyłącznie specjalne produkty przeznaczone do tego typu podłóg.

Uprzejmie prosimy o zapoznanie się z instrukcjami, które przybliżą i ułatwią proces pielęgnacji podłóg drewnianych lakierowanych i olejowanych. Pozwolą też uniknąć wielu problemów, z którymi można się zetknąć stosując nieodpowiednie produkty lub złe techniki czyszczenia.

Autor: Dr Schutz Polska

Bądź na bieżąco

Formularz zgłoszeniowy

Wypełnij formularz, nasz przedstawiciel skontaktuje się z Tobą

Imię, Nazwisko

?

?

Adres zamieszkania

?

?

Numer telefonu

?

E-mail

?

Miasto, w którym ma zostać otwarty sklep

?

Skąd Pan/Pani dowiedział się o systemie DDD?

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (tzw. „RODO”)  oraz Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018r. w celu realizacji mojego zapytania / zgłoszenia.
Zostałam / -em poinformowana / -ny, że:
·         podanie danych jest dobrowolne;
·         jest niezbędne do umożliwienia kontaktu ze mną ze strony administratora (realizacji zapytania / zgłoszenia);
·         przysługuje mi prawo dostępu do moich danych, żądania ich sprostowania, ograniczenia przetwarzania, przeniesienia, zgłoszenia sprzeciwu, anonimizacji oraz żądania ich usunięcia z bazy danych administratora. 
Administratorem danych osobowych jest DDD Dobre Dla Domu Sp. z o.o., ul. Rolna 7 Sady, 62-080 Tarnowo Podgórne

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (tzw. „RODO”) oraz Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018r. w celu przesyłania informacji handlowej drogą elektroniczną zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną na podany adres email i / lub numer telefonu komórkowego lub inny kontakt elektroniczny.
Zostałam / -em poinformowana / -ny, że:
podanie danych jest dobrowolne;
przysługuje mi prawo dostępu do moich danych, żądania ich sprostowania, ograniczenia przetwarzania, przeniesienia, zgłoszenia sprzeciwu, anonimizacji oraz żądania ich usunięcia z bazy danych administratora.
Administratorem danych jest DDD Dobre Dla Domu Sp. z o.o., ul Rolna 7 Sady, 62-080 Tarnowo Podgórne

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (tzw. „RODO”) oraz Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018r. w celu przesyłania materiałów marketingowych oraz promocyjnych drogą elektroniczną zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną na podany adres email i / lub numer telefonu komórkowego lub inny kontakt elektroniczny.
Zostałam / -em poinformowana / -ny, że:
·         podanie danych jest dobrowolne;
·         przysługuje mi prawo dostępu do moich danych, żądania ich sprostowania, ograniczenia przetwarzania, przeniesienia, zgłoszenia sprzeciwu, anonimizacji oraz żądania ich usunięcia z bazy danych administratora.
Administratorem danych jest DDD Dobre Dla Domu Sp. z .o. ul. Rolna 7 Sady, 62-080 Tarnowo Podgórne

Klauzula informacyjna

Dziękujemy za wysłanie formularza!

W najbliższym czasie skontaktujemy się z Tobą.

Dziękuję

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Szczegółowe informacje na temat cookie znajdziesz w polityce prywatności.

>

Cenimy Twój czas !  
Zarezerwuj spotkanie w salonie w wybranym terminie! Sprawdź!

Wybierz sklep i termin >>