Konstrukcja podłogi trójwarstwowej oparta jest na 3 warstwach, dzięki którym opracowano podłogę o stabilniejszych parametrach niż klasyczna deska wykonana z litego drewna.

Górna warstwa (warstwa licowa), to warstwa drewna szlachetnego zabezpieczona lakierem lub różnego typu olejami (w tym olejem syntetycznym UV). Warstwa ta ma grubość około 3-4mm, co umożliwia jej cyklinowanie w celu regeneracji podłogi. Warstwa wykonywana jest praktycznie z każdego gatunku drewna używanego do produkcji podłóg drewnianych (gatunki rodzime, egzotyczne). Na jej trwałość w użytkowaniu ma przede wszystkim wpływ naturalna twardość użytego gatunku (im twardszy, tym podłoga bardziej odporna na wgniecenia, zarysowania itp.) oraz sposób zabezpieczenia (lakier, olej).

Deska trójwarstwowa - budowa

Warstwa środkowa najczęściej jest wykonana z poprzecznie ułożonych listew świerkowych (lub sosnowych). Grubość warstwy około 9mm.

Warstwa spodnia wykonana jest z jednolitej łuszczki świerkowej lub drewnianych lameli ułożonych prostopadle do warstwy środkowej.

Warto zwrócić uwagę na układ słojów warstwy środkowej i spodniej. Dzięki krzyżowemu układowi (słoje przebiegają prostopadle do siebie) zminimalizowano efekt skręcania się deski w wyniku zmiennej temperatury i wilgotności powietrza w pomieszczeniu, w którym zainstalowano podłogę. To podstawowa zaleta podłóg trójwarstwowych.

Drugą cechą tego typu podłogi to system montażu, który praktycznie został zdominowany przez rozwiązania bezklejowe.

Bezklejowy sposób montażu to łatwość i szybkość instalacji, zmniejszenie ryzyka powstawania szczelin między deskami, a przede wszystkim możliwość łatwego demontażu desek (np. w przypadku uszkodzenia lub zmiany podłogi).

Sposób montażu deski trójwarstwowej