Kiedyś były drewniane boazerie i to chyba najbardziej typowe skojarzenie z panelami ściennymi, które są ich nowoczesnym oraz modnym odpowiednikiem i niewątpliwie – tańszą alternatywą. Drewnopochodne, dostępne w różnorodnych dekorach cieszą się ogromną popularnością, stanowiąc propozycję bardzo praktycznej zabudowy ścian. Chcąc jednak uzyskać pożądany efekt, należy pamiętać o ich odpowiednim dopasowaniu do wnętrza. Podpowiadamy, w jaki sposób dobierać panele ścienne, jak można je układać i jakie są zalety takiego rozwiązania.
fot. Shutterstock
Trendem ostatnich lat w wystroju wnętrz są aranżacje inspirowane naturą, które wykorzystują drewno jako modny akcent kojarzony zwykle z boazerią znaną z lat 80. i 90. ubiegłego wieku. O ile architekci po okresie zniechęcenia znów zaczęli do niej powracać, technologia miała już o wiele więcej do zaoferowania. W projektowaniu wnętrz dużą popularność zyskały materiały drewnopochodne, a szczególnie panele ścienne wykonane z ekologicznej płyty MDF, z ciekawym, naturalnym usłojeniem i barwą drewna, które doskonale wpasowały się w nowoczesny trend. Pokryte laminatem, trwałe, lekkie i łatwe w montażu nie wymagają lakierowania, stanowią dodatkową izolację termiczną, a co najważniejsze – są uniwersalne.
Zobacz drewniane panele ścienne Dobre Dla Domu >>
Zobacz drewniane panele ścienne Dobre Dla Domu >>
Panele ścienne MDF – jak je montować i na co zwrócić uwagę?
Montaż paneli ściennych to jedna z opcji wykończenia ścian wnętrzach, a sposób niewątpliwie zależy od upodobań użytkownika. Warto jednak zwrócić uwagę, że rodzaj ułożenia ma optyczny wpływ na całe wnętrze. Zanim zakupisz panele i przystąpisz do montażu, weź pod uwagę wielkość pomieszczenia, w którym możesz zyskać lub stracić “kilka” centymetrów. W zależności od tego, jaki planujesz uzyskać efekt (rodzaj i styl wnętrza), panele ścienne montuj w orientacji poziomej lub pionowej. Przed montażem uwzględnij ponadto:
- rodzaj wykończenia ściany, jej nośność i sposób instalacji,
- ściana powinna być dobrze osuszona, oczyszczona i wygładzona, jednak nie musi być otynkowana,
- wilgotność pomieszczenia, gdzie mają być użyte panele nie może przekraczać 70% – panele MDF nie nadają się do łazienek, pralni czy sauny, z wyjątkiem laminatów na specjalnie zabezpieczonej płycie.
Drewniane panele ścienne do kuchni, sypialni, salonu – kiedy poziome, a kiedy pionowe?
- Panele ścienne montowane poziomo – kuchnia. Panele ścienne to doskonałe rozwiązanie dla kuchni czy jadalni, gdzie zwłaszcza w trakcie posiłku, rustykalny kolor czarnej sosny czy dębu będzie działał odprężająco. Poza funkcją dekoracyjną i estetyką, drewniane panele ścienne będą bardzo praktycznym zabezpieczeniem ścian przed zabrudzeniami, kiedy zamontujesz je między szafkami stojącymi a wiszącymi.
- Panele ścienne montowane pionowo – sypialnia. Zamiast tapetą, ścianę sypialni można z powodzeniem pokryć panelami ściennymi: elegancki klon czy delikatna brzoza nadadzą wnętrzu łagodności, wyciszą, łącząc doskonale klasykę z nowoczesnością. Aby uzyskać taki efekt i jednocześnie nie zmniejszać optycznie wnętrza, można ułożyć panele tylko na jednej ścianie, np. wezgłowia lub jej fragmencie. W każdym innym przypadku pamiętaj, że jeśli decydujesz się na montaż paneli na całej wysokości ściany, należy to robić w układzie pionowym, co optycznie powiększa pomieszczenia.
- Panele ścienne montowane pionowo i poziomo – salon. Dekoracyjna ściana z paneli idealnie sprawdzi się także w salonie, gdzie możesz sobie pozwolić na kilka wariantów i rozmaite kompozycje, łącząc różnorodne style, np. rustykalny z glamour czy etno. Montowane pionowo panele zwiększą wysokość wnętrza bądź podkreślą charakter miejsca, jeśli ułożysz z nich ciekawą, poziomą kompozycję paneli np. za telewizorem, komodą czy zestawem wypoczynkowym.