Z pewnością wiele osób choć raz marzyło o tym, by w chłodny wieczór zaszyć się pod kocem na kanapie, popijając gorącą herbatę i wpatrując się w kominek w salonie. Wbrew pozorom, na takie rozwiązanie mogą się zdecydować właściciele nie tylko wielkich willi, lecz także mieszkań w bloku. Jeśli chcesz urządzić salon z kominkiem, powinieneś najpierw zdecydować się na odpowiedni dla Ciebie model i dobrze przemyśleć całą aranżację. Podpowiemy Ci, co jeszcze należy rozważyć!

Z artykułu dowiesz się:

  • Jak wybrać kominek do ogrzewania domu?
  • Jaki kominek będzie pasował do nowoczesnego wystroju salonu?
  • Co to jest biokominek?

Kominek w domu jako źródło ciepła

Kominek w salonie ma przede wszystkim tę podstawową zalet, że pozwala w stosunkowo niedrogi sposób ocieplić pomieszczenie. Należy jednak przy tym pamiętać, że nie może on być jedynym źródłem ogrzewania w domu – tak stanowi prawo w Polsce. Oczywiście można traktować go jako główne źródło ciepła, jednak dodatkowo muszą być zamontowane inne urządzenia w tej funkcji, np. zwykły grzejnik elektryczny. Najczęściej kominek w domu wykorzystuje się więc do ogrzania pomieszczeń jako wspomaganie w wyjątkowo zimnym okresie. Nieoceniony okazuje się także w sytuacjach wyjątkowych, takich jak awaria innych urządzeń.

Aby odpowiednio ogrzać salon za pomocą kominka, trzeba też dobrać jego moc do rozmiarów pomieszczenia. W pokoju o niewielkich wymiarach nie musi on być zbyt wydajny. Zupełnie inaczej jednak sprawa wygląda, gdy mamy na przykład obszerny salon z jadalnią i kominkiem. Wówczas należy wybrać kominek z wkładem, który gwarantuje minimum kilka godzin – najlepiej 10, a nawet więcej – utrzymania żaru (to podstawowe kryterium jego siły ogrzewania, przyjęte przez większość producentów).

Salon z kominkiem – czy warto?

Nowoczesny salon z kominkiem – w mieszkaniu i domu

Jeśli myślisz, że mieszkanie w bloku wyklucza się z marzeniami o kominku w salonie, to mamy dobrą wiadomość: nic bardziej mylnego! W tym wypadku przede wszystkim nie musisz się martwić o konieczność spełnienia wyżej omówionych wymogów prawnych. W bloku bowiem masz już z pewnością położoną także tradycyjną instalację grzewczą. Kominek sprawdzi się tu więc jako dodatkowe źródło ciepła w pomieszczeniu – a przy tym jest elementem bardzo dekoracyjnym i nadaje wspaniałą, przytulną atmosferę!

Do nowoczesnych salonów świetnie pasują np. bardzo popularne kominki z wkładem żeliwnym lub stalowym. Mogą one być proste albo narożne, wmurowane lub zamontowane w ściance działowej – wariantów jest tu niesłychanie wiele! Kominek należy wówczas wybrać w taki sposób, aby odpowiednio skomponować jego design ze ścianami w salonie. Niezwykle dekoracyjnym elementem może też być piecyk wolnostojący typu koza, który będzie świetnie uzupełniał wystrój salonu w stylu retro.

Pamiętaj jednak, że umiejscowienie kominka w pomieszczeniu musisz przemyśleć pod kątem bezpieczeństwa użytkowania. Jeśli w salonie masz panele podłogowe, powinny one być wykonane z niepalnych materiałów. W przypadku podłogi drewnianej możesz ją zabezpieczyć np. podstawką ze szkła hartowanego, która będzie osłaniać posadzkę wokół kominka. W jego pobliżu nie powinny się też znaleźć przedmioty i materiały łatwopalne bądź takie, które mogłyby ulec uszkodzeniu – np. firanki, sprzęt elektroniczny czy meble.

Biokominek – wyjątkowy pomysł na kominek w salonie

Bardzo popularnym obecnie rozwiązaniem jest także tzw. biokominek. Możliwość jego instalacji jest praktycznie nieograniczona – zamontujesz go i w mieszkaniu, i w domu, i w biurze czy salonie usługowym. Biokominek nie potrzebuje żadnych przyłączy czy dodatkowych przewodów kominowych. Jest rozwiązaniem bardzo ekologicznym, ponieważ nie emituje ani dymu, ani sadzy. Do działania potrzebuje jedynie napełnienia wkładu biopaliwem, które następnie należy podpalić (manualnie lub automatycznie, jeśli urządzenie jest zaopatrzone w specjalny żarnik).

Wadę tego rozwiązania stanowi fakt, że biopaliwo – jak to często bywa z ekorozwiązaniami – jest droższe. Koszt użytkowania biokominka może więc okazać się wyższy niż w przypadku standardowych urządzeń. Warto jednak pamiętać, że masz tu możliwość regulacji płomienia, co pozwala lepiej kontrolować tempo spalania biopaliwa. Ponadto biokominek nie jest tylko elementem dekoracyjnym – emituje również ciepło (choć fakt, że znacznie mniej niż zwykły kominek).

Alternatywę wobec niego może stanowić kominek elektryczny. Nowoczesne sprzęty tego typu są energooszczędne, toteż zapewniają niskie koszty eksploatacji. Mogą też wygenerować podobną ilość ciepła co biokominki. Jednak w salonie z kominkiem elektrycznym nie uświadczysz widoku prawdziwego, żywego płomienia. W tym wypadku masz bowiem do czynienia jedynie z imitacją ognia, wytwarzaną przez system żarówek zwykłych lub LED-owych.

A zatem odpowiedź na pytanie, czy warto mieć kominek w salonie, brzmi zasadniczo: tak, jak najbardziej! Zanim jednak się na to zdecydujesz, określ, w jaki sposób chcesz go używać i jakiego efektu oczekujesz. Dopasuj też rodzaj kominka do charakteru pomieszczenia – jego wielkości, ustawienia etc. Rynek obfituje w tyle zróżnicowanych modeli, że z pewnością znajdziesz wśród nich coś idealnego dla siebie!