Strona główna >> Zainspiruj się - lista artykułów >> Tego nie widać na pierwszy rzut oka, czyli na co zwrócić uwagę przy wyborze drzwi?

Tego nie widać na pierwszy rzut oka, czyli na co zwrócić uwagę przy wyborze drzwi?

2018-03-28 13:26

Wybierając drzwi zwracamy uwagę głównie na wzór i kolor. Jeśli jednak chcemy, by drzwi dobrze i długo nam służyły, warto spojrzeć także na to, czego nie widać na pierwszy rzut oka.

fot. Invado, Drzwi Fossano

drzwi


Zawiasy widoczne lub nie
Zawiasy to nieodłączny element drzwi. To od nich w dużej mierze zależy czy korzystanie z drzwi będzie ciche i bezproblemowe. Zawiasami reguluje się aż trzy wymiary: wysokość drzwi, szerokość szczeliny i płaszczyznę wysunięcia skrzydła.
Kiedyś drzwi wyposażone były w dwa zawiasy. – Teraz stosujemy trzy, dzięki czemu skrzydło jest mniej obciążone, a otwieranie i zamykanie drzwi bardziej komfortowe – podkreśla Adam Hucz odpowiedzialny za markę drzwi wewnętrznych Invado. Ale to nie jedyna rewolucja w świecie zawiasów. Kiedyś były widoczną częścią drzwi, dziś coraz częściej stosuje się zawiasy chowane w skrzydle. Są one tak zamontowane w ościeżnicy i skrzydle drzwi, że po ich zamknięciu nie są widoczne z żadnej strony, a skrzydła bezprzylgowe są idealnie zlicowane z framugą.

fot. Invado, Drzwi bezprzylgowe Domino

drzwi


Takie zawiasy trudniej nasmarować czy wyregulować, ale nie są to zadania, które wykonuje się zbyt często. Natomiast znacznie łatwiej utrzymać je w czystości. Nie gromadzi się na nich kurz, jak na zawiasach tradycyjnych.
 
Jeśli jednak nasze drzwi wyposażone są w zawiasy widoczne, czyli zewnętrzne, pamiętajmy, by dokupić na nie specjalne nasadki, nawiązujące kolorem do zamka i klamki. Dopasowanie kolorów nie powinno być trudne. Nasadki dostępne są w kolorach: nikiel, chrom, chrom matowy i złoty.

fot. Invado, Nasadki na zawiasy

drzwi


Trzaskanie drzwiami
- Nie trzaskaj drzwiami! – któż z nas choć raz w życiu nie słyszał tego napomnienia. Dziś, dzięki nowym technologiom, głośne zamykanie drzwi coraz rzadziej staje się możliwe. A wszystko za sprawą zamków magnetycznych. – Zastosowanie w drzwiach zamka magnetycznego sprawia, że drzwi zamykają się niemal bezszelestnie – mówi Adam Hucz odpowiedzialny za markę drzwi wewnętrznych Invado. Eliminujemy odgłos zatrzaskiwania się drzwi oraz ryzyko uszkodzenia elementów garderoby o wystający trzpień, o który można też się zranić. Ale to nie koniec zalet zamka magnetycznego. Żeby zamknąć drzwi wyposażone w taki zamek właściwie nie musimy naciskać klamki. Jak to działa? -Dzieje się tak za sprawą wzajemnego przyciągania się magnesów, które umieszczone są w zapadce zamka i w zaczepie. Plusem takiego rozwiązania jest także większa żywotność zamka, który jest właściwie bezawaryjny. Dodatkowo języczek zamka stabilizuje drzwi . Nie ma tego „luzu” jak przy tradycyjnym zamku. Przy otwartych drzwiach, po zamontowaniu zamka nie widać jego tradycyjnych elementów jak: język i rygiel. Choć w Polsce rozwiązanie to stosowane jest stosunkowo krótko, można je uznać za sprawdzone. Przez lata bowiem testują je Włosi.
 
Budowa drzwi
Wybierając drzwi wewnętrzne zazwyczaj patrzymy głównie na wygląd, dopiero później zastanawiamy się nad konstrukcją. Przyjrzyjmy się najbardziej popularnym rodzajom drzwi: płaskim i modułowym. Modułowe to inaczej drzwi ramowe, a więc cechuje je masywna konstrukcja ramy, którą tworzą dwa pionowe ramiaki, poprzeczka górna oraz dolna. Wypełnienie skrzydła to płycina lub szyby o grubości 4 mm. Przykładem takich skrzydeł modułowych jest kolekcja Vinadio. – W drzwiach tych szyby i inne wypełnienia nie są montowane za pomocą listwy przyszybowej, lecz jednocześnie z elementami konstrukcji drzwi, co znacznie poprawia ich stabilność. – wyjaśnia A. Hucz.

fot. Invado, Drzwi modułowe Vinadio

drzwi


Drzwi płaskie to drzwi dużo lżejsze, ale także tańsze. Konstrukcję drzwi płaskich stanowi ramiak wykonany z reguły z płyty MDF, wypełniony plastrem miodu lub płytą wiórowo-otworową. Rama wraz z wypełnieniem oklejona jest obustronnie płytą HDF o grubości 3 mm oraz okleiną dekoracyjną. Do montażu wypełnień w tych modelach stosowane są listwy przyszybowe o różnych profilach. Przykładem takich drzwi jest kolekcja drzwi Lido, która dobrze wpisuje się w nowoczesne aranżacje, stawiające na prostą, niewymuszoną estetykę.

fot. Invado, Drzwi płaskie Lido

drzwi

Autor: Invado

Bądź na bieżąco

Formularz zgłoszeniowy

Wypełnij formularz, nasz przedstawiciel skontaktuje się z Tobą

Imię, Nazwisko

?

?

Adres zamieszkania

?

?

Numer telefonu

?

E-mail

?

Miasto, w którym ma zostać otwarty sklep

?

Skąd Pan/Pani dowiedział się o systemie DDD?

Wyrażam zgodę na umieszczenie swoich danych osobowych zawartych w formularzu w bazie firmy DDD Dobre Dla Domu Sp. z o.o. i wykorzystanie ich zgodnie z ustawą z dn. 29.08.1997 o ochronie danych osobowych Dz. U. Nr 133, poz.883. Dane będą wykorzystywane w celu kontaktu z Klientem wyłącznie przez firmę DDD Dobre Dla Domu Sp. z o.o.

Wyrażam zgodę na przesyłanie przez firmę DDD Dobre Dla Domu Sp. z o.o. informacji handlowych drogą elektroniczną, zgodnie z ustawą z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r. Nr 144, poz. 1204 z późn. zm.)

Dziękujemy za wysłanie formularza!

W najbliższym czasie skontaktujemy się z Tobą.

Dziękuję

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Szczegółowe informacje na temat cookie znajdziesz w polityce prywatności.