Strona główna >> Zainspiruj się - lista artykułów >> Feng shui w praktyce – jak zaprojektować wnętrze w zgodzie z naturą?

Feng shui w praktyce – jak zaprojektować wnętrze w zgodzie z naturą?

2018-02-14 11:17

Feng shui to chińska sztuka takiego planowana przestrzeni, które pozytywnie wpływa na wszystkie sfery życia. Masz wątpliwości? Spokojnie. Nawet jeśli nie przemawiają do Ciebie pojęcia związane z feng shui – np. energia Chi, Shi czy siatka bagua – może zainteresuje Cię to, jak sprawić, by otoczenie pozytywnie wpływało na nastrój jego mieszkańców. Nie da się w końcu zaprzeczyć, że otoczenie ma wpływ na samopoczucie Twoje i innych domowników. Zobacz, jak zastosować zasady feng shui w mieszkaniu w bloku, w domu, a nawet w pojedynczym pokoju.
 
Z artykułu dowiesz się:
• czym jest feng shui,
• jak wyznaczyć strefy feng shui w mieszkaniu,
• jak wdrożyć niektóre zasady feng shui w domu, mieszkaniu w bloku i pojedynczym pomieszczeniu,
• jaki związek z feng shui ma drewno.

Urządzenie wnętrza zgodnie z naturą, w którym harmonijnie łączy się 5 żywiołów, nie musi być trudne. Przygotowaliśmy dla Ciebie garść praktycznych wskazówek, dzięki którym już niedługo w Twoim domu na stałe zagości dobra energia. Przekonaj się, jak pomoże Ci w tym żywioł drewna. Pamiętaj też, że gdy urządzasz swój dom, feng shui to głównie zbiór wskazówek, a nie sztywne reguły. To przede wszystkim Ty masz czuć się dobrze w domowej przestrzeni, a Twoje upodobania nie zawsze muszą zgadzać się ze starochińską filozofią.
 
Feng shui – co to? Strefy feng shui w mieszkaniu
 
Sztuka feng shui liczy tysiące lat. U jej podstaw leży przekonanie, że to, co wydarza się w życiu, ma związek z tym, co dzieje się w domu. Dlatego też, zgodnie z zasadami feng shui, wprowadzając zmiany w aranżacji wnętrza, można stworzyć taką przestrzeń, w której krąży dobra energia zwana chi. Zapewnia domownikom pomyślność, zdrowie, powodzenie w pracy i dobre samopoczucie.

Wprowadzanie feng shui w domu zaczyna się od wytyczenia tzw. siatki bagua. To schemat różnych sfer życia, które odpowiadają poszczególnym częściom mieszkania. Siatka składa się z 9 pól naniesionych na plan domu (tak, by drzwi znajdowały się na dole). Poszczególne pola oznaczają:
1. karierę,
2. związki,
3. rodzinę,
4. bogactwo,
5. zdrowie,
6. przyjaciół (pomocnych ludzi),
7. dzieci,
8. wiedzę,
9. uznanie i sławę.

Wprowadzając zmiany w poszczególnych pomieszczeniach, można więc oddziaływać na konkretną sferę życia. Zgodnie z feng shui zdrowie może być więc zależne od aranżacji sypialni (jeśli pole numer 5 wypada w pokoju, w którym śpisz) itd.
 
Feng shui w pokoju – małe kroki i wielkie zmiany
 
Strefy feng shui w mieszkaniu to jednak nie wszystko. Abstrahując od układu pomieszczeń, wiele zaleceń feng shui można potraktować po prostu jako inspirację przy urządzaniu wnętrz. Filozofia ta zakłada bowiem, że mieszkanie czy pokój powinny być tak urządzone, by nie zakłócać przepływu energii. Zgodnie z zasadami feng shui wnętrza muszą być więc przede wszystkim… uporządkowane. Warto więc na początku posprzątać, pozbyć się niepotrzebnych przedmiotów i dokonać podstawowych napraw. Dzięki temu zalegające rzeczy nie zablokują dobrej energii.
 
Aranżacja według zasad feng shui – mieszkanie pełne drewna
 
Dlaczego trzeba zacząć właśnie od drewna? Zgodnie z zasadami feng shui jest to bowiem pierwszy i najważniejszy żywioł. Symbolizuje siłę, powolny, choć ciągły wzrost, konsekwencję, upór i stałość. Wprowadź je więc do swojego domu, a stworzysz stabilny fundament pod dalsze zmiany.

W jaki sposób wykorzystać drewno? Jednym ze sposobów okażą się szlachetne, eleganckie podłogi drewniane. Dobrym pomysłem będą też drzwi wewnętrzne fornirowane – zwłaszcza te o intensywnie brązowym, niemal czarnym wybarwieniu. Są bowiem znacznie łatwiejsze w pielęgnacji, a więc pozwalają lepiej zachować czystość w mieszkaniu, która również ma wpływ na energię we wnętrzu. Sprawdzą się także panele ułożone pionowo na ścianie, które optycznie wydłużą przestrzeń oraz nasuną skojarzenie z pnącymi się ku górze drzewami.

Kiedy wprowadzasz do swojego mieszkania drewniane zdobienia, pamiętaj, aby zachować umiar. Nie warto układać podłogi z drewna i obudowywać wszystkich ścian panelami, bo wnętrze wyda się zbyt przytłaczające i ciężkie.
 
Feng shui – dom pełen harmonii. Naucz się łączyć drewno z innymi żywiołami
 
Skoro drewno powinno zdobić tylko poszczególne elementy pomieszczenia, co warto wykorzystać w innych miejscach? Pozostałe 4 żywioły feng shui – wodę, ogień, ziemię i metal:
• Woda zasila drewno i umożliwia mu rozwój. Drewniane zdobienia powinno się więc wykorzystywać m.in. w łazience, gdzie wprowadzi ono pozytywną, kojącą atmosferę. Drewno w łazience nie musi występować pod postacią tylko naturalnych desek. Równie dobrze sprawdzą się niewchłaniające wilgoci panele podłogowe.
• Ogień i drewno są dwoma przeciwnymi żywiołami. W harmonijnych pomieszczeniach niezbędna jest jednak odrobina dynamiki. Spokojną przestrzeń doskonale ożywi kolor czerwony. Połączenie drewna na podłodze i kafelków z czerwonymi akcentami w kuchni rozpali w Tobie miłość do gotowania.
• Ziemia i drzewo to dwie niemal tożsame ze sobą siły, dlatego bardzo dobrze się uzupełniają. Tę harmonię można zauważyć na ścianach udekorowanych panelami ściennymi. Jeśli na pozostałe fragmenty powierzchni nałożysz farbę lub tapetę w kolorze ziemi, powstanie domowa, ciepła kompozycja.
• Metal i drzewo, choć są od siebie różne, idealnie się dopełniają. Widać to m.in. na wielu przydomowych tarasach, gdzie na drewnianych podłogach stoją meble z czarnego, szarego lub jasnego metalu. Połączenia metalu i drewna są także charakterystyczne dla stylu industrialnego, który tylko pozornie nie ma nic wspólnego z feng shui. W wielu wnętrzach urządzonych zgodnie z tym stylem dominują bowiem meble wykorzystujące zarówno metal, jak i drewno. Są to np. stoliki z drewnianymi blatami i oparte na metalowych nogach, drewniane witryny wykończone błyszczącymi ramami czy drewniane szafki z ozdobnymi, metalowymi klamkami.
 
Feng shui – zasady w domu, które warto znać
 
Czerpiąc z zasad feng shui, pamiętaj również, że:
• W domu powinny znaleźć się żywe rośliny. Należy jednak odpowiednio o nie dbać – suche kwiaty staną się źródłem negatywnej energii.
• Powinno się zapewnić jak najswobodniejszy dopływ światła słonecznego do pomieszczeń. Dlatego lepiej zrezygnować z ciężkich kotar, w ciągu dnia odsłaniać okna oraz… dbać o ich czystość.
• Kanapy i fotele należy ustawić przodem do wejścia. Dzięki temu siedzące na nich osoby będą czuły się bezpiecznie.
• Naprzeciwko wejścia do domu lepiej nie wieszać lustra. Dobra energia wchodząca do mieszkania może bowiem zostać przez nie odbita.
• Każdy przedmiot powinien mieć swoje miejsce. Zbyt wielu rzeczy nie powinno się jednak ustawiać na otwartych półkach, które wprowadzają do wnętrza chaos.
• W sypialni lepiej unikać luster lub ostatecznie zasłaniać je na noc. Mogą odbijać energię odpowiedzialną za aktywność, a przez to zakłócać sen.

Masz inne pomysły na wykorzystanie drewna w domu według zasad feng shui? Sprawdź, czy zrealizujesz je dzięki produktom dostępnym w naszych sklepach DDD Dobre Dla Domu.

Zobacz też, jak urządzić salon w stylu skandynawskim!

Bądź na bieżąco

Formularz zgłoszeniowy

Wypełnij formularz, nasz przedstawiciel skontaktuje się z Tobą

Imię, Nazwisko

?

?

Adres zamieszkania

?

?

Numer telefonu

?

E-mail

?

Miasto, w którym ma zostać otwarty sklep

?

Skąd Pan/Pani dowiedział się o systemie DDD?

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (tzw. „RODO”)  oraz Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018r. w celu realizacji mojego zapytania / zgłoszenia.
Zostałam / -em poinformowana / -ny, że:
·         podanie danych jest dobrowolne;
·         jest niezbędne do umożliwienia kontaktu ze mną ze strony administratora (realizacji zapytania / zgłoszenia);
·         przysługuje mi prawo dostępu do moich danych, żądania ich sprostowania, ograniczenia przetwarzania, przeniesienia, zgłoszenia sprzeciwu, anonimizacji oraz żądania ich usunięcia z bazy danych administratora. 
Administratorem danych osobowych jest DDD Dobre Dla Domu Sp. z o.o., ul. Rolna 7 Sady, 62-080 Tarnowo Podgórne

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (tzw. „RODO”) oraz Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018r. w celu przesyłania informacji handlowej drogą elektroniczną zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną na podany adres email i / lub numer telefonu komórkowego lub inny kontakt elektroniczny.
Zostałam / -em poinformowana / -ny, że:
podanie danych jest dobrowolne;
przysługuje mi prawo dostępu do moich danych, żądania ich sprostowania, ograniczenia przetwarzania, przeniesienia, zgłoszenia sprzeciwu, anonimizacji oraz żądania ich usunięcia z bazy danych administratora.
Administratorem danych jest DDD Dobre Dla Domu Sp. z o.o., ul Rolna 7 Sady, 62-080 Tarnowo Podgórne

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (tzw. „RODO”) oraz Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018r. w celu przesyłania materiałów marketingowych oraz promocyjnych drogą elektroniczną zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną na podany adres email i / lub numer telefonu komórkowego lub inny kontakt elektroniczny.
Zostałam / -em poinformowana / -ny, że:
·         podanie danych jest dobrowolne;
·         przysługuje mi prawo dostępu do moich danych, żądania ich sprostowania, ograniczenia przetwarzania, przeniesienia, zgłoszenia sprzeciwu, anonimizacji oraz żądania ich usunięcia z bazy danych administratora.
Administratorem danych jest DDD Dobre Dla Domu Sp. z .o. ul. Rolna 7 Sady, 62-080 Tarnowo Podgórne

Klauzula informacyjna

Dziękujemy za wysłanie formularza!

W najbliższym czasie skontaktujemy się z Tobą.

Dziękuję

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Szczegółowe informacje na temat cookie znajdziesz w polityce prywatności.

>

Cenimy Twój czas !  
Zarezerwuj spotkanie w salonie w wybranym terminie! Sprawdź!

Wybierz sklep i termin >>