Wygląd drewnianej podłogi zależy nie tylko od gatunku drewna czy rodzaju wykończenia (lakier lub olej), lecz także od sposobu ułożenia desek. W jodełkę czy w cegiełkę? Drabinka czy szachownica? Okazuje się, że można stworzyć kilkanaście wzorów. Czym się charakteryzują poszczególne wzory i do jakich pasują wnętrz? Jakie są najpopularniejsze sposoby układania parkietu? Sprawdź!
Z artykułu dowiesz się:
jakie są najczęstsze sposoby układania parkietu,
czym się charakteryzują i jak wyglądają poszczególne wzory parkietu,
jak układać parkiet w zależności od warunków panujących w danym pomieszczeniu.
Podłoga drewniana może zostać ułożona m.in. z trójwarstwowych desek lub specjalnych wąskich deszczułek. To właśnie posadzka z deszczułek, zwana parkietem, jest uważana za najbardziej luksusową i efektowną. Rzeczywiście, prezentuje się szlachetniej niż popularne panele podłogowe. Jest też od nich dużo trwalsza – m.in. dlatego, że może zostać poddana cyklinowaniu. Jednak parkiet parkietowi nierówny! Istnieje bowiem kilka wzorów układania tej posadzki.
Piękny parkiet – wzory ułożenia. Jak wybrać odpowiedni?
Jak układać parkiety? Wzory są naprawdę różnorodne i zapewniają odmienne efekty wizualne. Wzory układania powinny być dopasowane m.in. do kształtu i wielkości pomieszczenia – im mniejszy pokój, tym wzór powinien być prostszy. Warto pamiętać także, że za pomocą ułożenia deszczułek można optycznie „wyrównać” ściany. Jeśli są nieco krzywe i nie trzymają kątów prostych, lepiej zdecydować się na skośną jodełkę lub cegiełkę niż deseczki wzdłuż powierzchni ścian.
Co jeszcze warto wziąć pod uwagę, gdy wybierasz wzór parkietu?
kierunek padania światła – ułożenie desek w kierunku padania światła podkreśla ich naturalne walory estetyczne (rysunek słojów itd.);
gatunek drewna – nie z każdego gatunku można ułożyć dowolny wzór. Drewno o małym współczynniku skurczu (doussie, merbau, tek, iroko, dąb, klon) sprawdzi się w każdym ułożeniu. Jednak w przypadku gatunków zmieniających objętość pod wpływem wilgoci (brzoza, buk, grab, wenge) należy wybrać wzór, który zminimalizuje efekty pracy drewna – jodełkę, szachownicę lub drabinkę.
Układanie parkietu – wzory, które cieszą się największą popularnością
Jakie są najpopularniejsze wzory układania parkietu? Do jakich pomieszczeń pasują? Oto krótki przewodnik: 1. Cegiełka, która przyjmuje formę:
regularną (styki przesunięte o połowę długości względem siebie);
nieregularną (łączenia znajdują się w przypadkowych miejscach, dzięki czemu posadzka wygląda bardziej naturalnie – w ten sposób można układać deszczułki o dowolnej długości).
Cegiełka sprawdzi się zwłaszcza w niewielkich pomieszczeniach, w których skomplikowany wzór mógłby wizualnie przytłoczyć wnętrze. Pasuje również do minimalistycznych aranżacji – pięknie komponuje się z meblami w stylu skandynawskim.
Wzór ten często stosuje się także przy montażu warstwowych desek drewnianych.
2. Jodełka
To jeden z tradycyjnych wzorów, często spotykany m.in. w starych kamienicach. Sprawdzi się jednak również w nowoczesnych aranżacjach. Należy jednak pamiętać, że jodełka jest dość dekoracyjna i może wprowadzić wizualny chaos do niewielkiego i niskiego pomieszczenia. Dlatego w ten sposób lepiej układać deseczki o stonowanym usłojeniu i wybarwieniu. Najczęściej spotykanym wzorem jest jodełka klasyczna (pojedyncza, podwójna lub potrójna). Niezwykle efektownie prezentuje się także jodełka francuska, w której krótsze boki deseczek są przycięte pod odpowiednim kątem.
3. Drabinka
Składa się z rzędów deszczułek naprzemiennie ułożonych w poziomie i pionie. Liczba wariantów drabinki jest ogromna – wpływa na to m.in. fakt, że do ułożenia pionowych pasów często stosuje się deseczki o innych wymiarach niż te użyte do pasów poziomych. Tak jak w przypadku jodełki, drabinka uważana jest za wzór bardzo dekoracyjny, który lepiej sprawdza się w przestronnych, otwartych wnętrzach.
4. Szachownica
Rzędy deszczułek składają się na kwadraty ułożone naprzemiennie obok siebie. Wzór ten przypomina nieco mozaikę, zwłaszcza gdy wykorzystano w nim bardzo małe deseczki. Szachownica jest jednym z klasycznych sposobów układania parkietu.
5. Wzór pałacowy
Tworzony jest często z kilku różniących się kolorem gatunków drewna. Naprzemiennie układane rzędy deszczułek zostają uzupełnione niewielkimi drewnianymi kostkami, co tworzy misterne kompozycje i efekt „przeplatanki”. Wzór pałacowy wygląda niezwykle ekskluzywnie i efektownie. Sprawdzi się w pomieszczeniach aranżowanych w bogatym stylu glamour lub stylizowanych na XVIII-wieczne apartamenty. Przykuwa uwagę i stanowi bardzo mocny akcent dekoracyjny.
Ułożenie parkietu – wzory to nie wszystko
Pamiętaj! Układanie parkietu warto zlecić doświadczonego fachowcowi. Specjalista nie tylko wykona wybrany wzór, lecz także zadba o to, by deszczułki nie odkształciły się w wyniku zbyt dużej wilgotności podłoża itd. Nawet parkiet z pięknego drewna nie będzie wyglądać dobrze, jeśli zostanie ułożony w niefachowy sposób.