Wnętrze w stylu rustykalnym, czyli jak wybrać drewnianą podłogę do sypialni

Jesion, dąb, orzech to najchętniej kupowane gatunki drzew w podłogach drewnianych. Coraz większą popularnością znów zaczynają się cieszyć drzewa egzotyczne takie jak bambus, merbau, czy wenge. Które z nich sprawdzą się w sypialni urządzonej w stylu rustykalnym? Proponujemy najlepsze rozwiązania.

Styl rustykalny to połączenie elegancji i domowego ciepła bijącego z każdej części wnętrza, a także sielski klimat obecny we wszystkich elementach aranżacji. W domach inspirowanych wiejskimi chatami dominuje głównie naturalne drewno, które występuje przede wszystkim na podłogach i ścianach oraz elementach ozdobnych np. jako belki na suficie. Przekonajmy się, jakie drewno pasuje do stylu rustykalnego.

Wnętrze w stylu rustykalnym, czyli jak wybrać drewnianą podłogę do sypialni

Styl rustykalny – nie tylko ciemna sypialnia

Wnętrza urządzone w stylu rustykalnym kojarzysz tylko z ciemnym drewnem? Jeśli tak, warto wiedzieć, że nie jest to jedyne rozwiązanie. Coraz częściej w tego typu aranżacjach występują deski podłogowe wykonane z jasnego drewna. Powierzchnie o jasnym wybarwieniu mają bowiem duży wpływ na optyczne powiększenie wnętrza, co okazuje się bardzo korzystne zwłaszcza w małych pomieszczeniach, chociażby sypialniach. Zastanawiasz się, jaki kolor wybarwienia będzie pasował do Twojego pokoju?

  • Jeśli sypialnia ma od kilku do kilkunastu metrów kwadratowych, najlepszym rozwiązaniem będzie wybór desek o jasnym – białym lub złotym – kolorze.
  • Jeśli sypialnia ma powyżej kilkudziesięciu metrów kwadratowych, możesz bez przeszkód zdecydować się na drewnianą podłogę o ciemnym wybarwieniu.

Przed wybraniem konkretnego gatunku i koloru drewna warto zastanowić się także nad tym, jaką barwę będą miały inne drewniane zdobienia w pomieszczeniu. Aby stworzyć harmonijne wnętrze, najlepiej celować w dekoracje pasujące kolorystycznie do podłogi lub ją dopełniające (np. bardzo ciemne drewniane meble do bielonych desek). Najlepiej unikać natomiast zestawiania gatunków drewna złotego z tymi o wybarwieniu czerwonym i rudym.

Przy każdym łączeniu różnych kolorów drewna warto wyposażyć się w próbniki kolorów. Dzięki nim będziesz mógł sam sprawdzić, które zestawienie najbardziej przypadło Ci do gustu.

Jaka podłoga w sypialni sprawdzi się w stylu rustykalnym

Drewno europejskie w rustykalnej sypialni

W większości wnętrz urządzonych w stylu rustykalnym występują przede wszystkim rodzime, europejskie gatunki drewna. Dlaczego?

  • Dąb – jest drzewem o bardzo dużej twardości, dzięki czemu nie trzeba się martwić, że po kilku latach zacznie zmieniać swój kształt. Występuje także w wielu wariantach kolorystycznych (wersje barwione).
  • Jesion – to kolejne drzewo o szerokim wachlarzu kolorów. Do stylu rustykalnego najbardziej pasują deski opalane o ciemnobrązowym, głębokim odcieniu.

Drewno egzotyczne w sypialni w stylu rustykalnym

Egzotyczne deski i wiejska chata – brzmi jak oksymoron? Daj się zaskoczyć – takie rozwiązanie także pasuje do stylu rustykalnego.
Deski takie jak merbau, jatoba czy wenge mają bardzo intensywne kolory. Podłoga pokryta drewnem merbau kojarzy się przede wszystkim z rubinem i brązem. Jatoba to natomiast barwy cynamonu, nabierające po kilku latach intensywnego czerwonego odcienia wina. Z kolei wenge charakteryzuje się kakaowym kolorem z żółtymi akcentami.

Ciemne wybarwienie podłogi z tego rodzaju desek na pewno spodoba się miłośnikom klasycznej odsłony rustykalnych sypialni.

Więcej informacji dotyczących desek podłogowych znajdziesz na stronie DDD.