Wnętrza w stylu glamour

Blask, żywe kolory i eleganckie meble… Wnętrza glamour stają się coraz popularniejsze w Polsce. Warto zadbać o to, aby oprócz eleganckich mebli i luksusowych dodatków w Twoim mieszkaniu nie zabrakło również perfekcyjnie wykonanej podłogi, dopasowanej do całej aranżacji glamour. Co wybrać – panele podłogowe czy deski? Jaki materiał będzie właściwy? Na jaki układ się zdecydować? Poznaj odpowiedzi na te pytania.

W stylu glamour chodzi po pierwsze o efekt, jaki daje zestawienie ze sobą kontrastujących kolorystyk. Po drugie, tak zaprojektowane wnętrze powinno być wykonane z wysokiej jakości materiałów. Jeśli przeczytasz te porady, uda Ci się dokonać wyboru, który z jednej strony będzie odpowiadał Twoim gustom, z drugiej zaś – nie nadszarpnie Twojej kieszeni.

Wnętrza w stylu glamour

Styl glamour – jaka kolorystyka podłogi?

Ulubione przez styl glamour kolory to:

 • kremowobiały,
 • czarny z lekkimi refleksami szarości,
 • ciemnobrązowy.

Styl ten ceni sposoby wykończenia takie, jak wysoki połysk lub matowy.

Decyzję o kolorystyce będziesz musiał uzależnić od wystroju reszty pomieszczenia. Jeśli w całym Twoim salonie glamour dominują brązy i czernie, to podłoga może albo zlewać się z tymi barwami (wtedy wybierz np. deski podpalane z kolekcji Impressive Ultra), albo z nimi kontrastować.

Styl glamour – jaki typ podłogi wybrać?

Wybór typu podłogi ma kluczowe znaczenie dla wystroju Twojego wnętrza. Dlatego podejmij decyzję, trzymając się poniższych porad.

 • Drewniane deski – ideał glamour. Podłoga z drewnianych desek uczyni z Twojego mieszkania miejsce jednocześnie nowoczesne i naturalne. Najlepiej wybrać deski wykonane z litego drewna np. bielonego jesionu lub klonu kanadyjskiego (wydatek od ok. 200 do 449 zł/m2). Przy odpowiedniej konserwacji takie podłogi będą Ci służyły przez lata, wprowadzając do Twojego mieszkania element blichtru. Pamiętaj również o tym, że pożądany przez styl glamour efekt połysku uzyskasz dzięki cyklinowaniu podłogi i pokryciu jej odpowiednim olejem, lakierem lub woskiem.
 • Panele podłogowe – czy mogą być glamour? Często można usłyszeć zdanie, że do wnętrza glamour pasują wyłącznie podłogi wykonane z litego, drogiego drewna – to nieprawda. Aby Twoje mieszkanie wyglądało luksusowo, równie dobrze możesz wybrać panele, które są zdecydowanie tańsze od chociażby desek warstwowych lub z litego drewna (koszt paneli waha się między 80 a 200 zł/m2), ale gwarantują połysk oraz barwę porównywalne do nich. Tak jest chociażby w przypadku paneli wykonanych z drewna wenge. Zaoszczędzając w ten sposób, możesz pozwolić sobie na wybór wytrzymałych paneli o grubości minimum 8 mm oraz klasie ścieralności od AC3 w górę. Jeśli jednak przy wyborze Twojej podłogi w stylu glamour zależy Ci przede wszystkim na naturalnym wyglądzie i dotyku, panele nie zastąpią drewna. Dodatkowo wybór paneli o najwyższej klasie ścieralności i grubości nie gwarantuje takiej samej wytrzymałości jak w przypadku desek warstwowych lub z litego drewna.
 • Marmur – zapomniane piękno. Pomimo tego że przy wyborze materiału na podłogę do wnętrz glamour największą popularnością cieszy się drewno, pożądany efekt można równie dobrze uzyskać, wybierając podłogę z np. marmurowych płytek. Klasyczna biel tego materiału bardzo dobrze prezentuje się na dużych przestrzeniach takich jak salon, gdzie główną rolę odgrywa przede wszystkim estetyczny wygląd.

Styl glamour – jaki typ podłogi wybrać?

Styl glamour – jaki materiał na podłogę wybrać?

Najwyżej cenione jest drewno o wyrazistym, naturalnym rysunku. Dominującymi materiałami stosowanymi przy wyborze podłogi do wnętrz glamour są:

 • luksusowe gatunki drewna (dąb, jesion, klon)
 • drewno egzotyczne (wenge, merbau, jatoba, palisander, teak, orzech czarny)

Oczywiście musisz również uzależnić wybór podłogi od pomieszczenia, w jakim ma się ona znaleźć. W łazience, w której drewno będzie narażone na wilgoć i zabrudzenia, możesz wybrać niektóre z gatunków egzotycznych (merbau, jatobę lub wenge), ponieważ zawierają one naturalne olejki ochronne, zabezpieczające powierzchnię drewna przed wilgocią.

Z kolei dla kuchni w stylu glamour, gdzie jeszcze łatwiej o zabrudzenia oraz uszkodzenia mechaniczne, należy wybrać drewno o jak najwyższej twardości. W zupełności wystarczą gatunki polskie, np. jesion, ale dla pewności warto zadbać o podłogę wykonaną z jednego z najtwardszych drewien egzotycznych, czyli wenge.

W sypialni, gdzie eksploatacja podłogi jest niewielka, możesz się zdecydować na założenie paneli podłogowych o średniej klasie ścieralności i użyteczności.

Jaki układ drewnianej podłogi?

Po dokonaniu wyboru dotyczącego kolorystyki, typu oraz materiału czas zadecydować o tym, w jaki wzór ma się układać podłoga w Twoim wnętrzu glamour. Oczywiście – możliwości zawężają nam takie czynniki, jak:

 • wielkość oraz kształt pomieszczenia,
 • wystrój pomieszczenia,
 • kierunek, w którym na podłogę pada światło.

Jednym z najbardziej cenionych rozwiązań w tej kwestii, gwarantującym piękny, luksusowy wygląd, jest tzw. jodełka francuska. Układ ten polega na przycięciu krótszych boków w elementach podłogi pod kątem 45 lub 60 stopni i następnie ułożeniu ich we wzór przypominający choinkę.

Równie dobrze jednak możesz zdecydować się na prostotę i ułożyć podłogę w klasyczny wzór: tzw. cegiełki, które podkreślą elegancką biel desek z jesionu.

Jak mogłeś się przekonać, styl glamour niekoniecznie musi się wiązać z bardzo dużymi nakładami kosztów. Dzięki wybraniu odpowiednich paneli podłogowych oraz dostosowaniu materiału do pomieszczenia każdy może stworzyć eleganckie wnętrze zachwycające Twoich gości blaskiem, mocnymi kolorami i elegancją.