Zrób to sam – nowa podłoga na starej posadzce.

Z początkiem nowego roku wiele osób ma nowe postanowienia. Wśród najczęściej wymienianych jest „remont mieszkania”. Noworoczne postanowienie łatwo zapisać na kartce, ale jak je zrealizować gdy remont kojarzy nam się z tygodniami życia w brudzie i nieładzie oraz trudną współpracą z fachowcami? Jest jednak sposób na szybki remont – spektakularny, ale nie wymagający tygodni wyrzeczeń. To zmiana podłogi z zastosowaniem paneli winylowych z twardym rdzeniem, które można układać na starą posadzkę. W praktyce oznacza to, że w zaledwie jeden dzień możemy samodzielnie, całkowicie odmienić wnętrze naszego mieszkania.

Chcesz samodzielnie robić remont – wybierz panele winylowe z twardym rdzeniem

Panele winylowe jako materiał są znane już od kilkunastu lat. Przez ten czas pojawiło się co najmniej kilka generacji tego materiału. Na rynku są dostępne np. modyfikowane panele pierwszej generacji, panele winylowe wielowarstwowe, czy wreszcie panele sztywne SPC/RIGID. Dodatkowo możemy wyróżnić grupy paneli winylowych, które różnią się sposobem montażu – na click, lub tzw. dryback (klejone do posadzki). Jeśli po raz pierwszy decydujesz się na podłogę winylową, a dodatkowo nie lubisz kompromisów postaw na najnowszą generację paneli winylowych – panele SPC.

Najnowocześniejsze panele winylowe na rynku, posiadają sztywny, niezwykle trwały rdzeń, który świetnie przewodzi ciepło. Nazwa bierze się od angielskiego RIGID – sztywny, lub SPC (solid polimer core), co można przetłumaczyć jako sztywne panele. Posiadają one wszystkie zalety paneli z PVC, a dodatkowo są stabilne wymiarowo – nie zmieniają wymiarów pod wpływem zmian temperatury. Przykładem tego typu rdzenia jest HD Mineral Core, lity rdzeń wykonany na bazie naturalnych minerałów skalnych i nowoczesnych polimerów. Zapewnia wyjątkową trwałość na uderzenia oraz świetnie przewodzi ciepło. Tego typu panele są piękne jak drewno i praktyczne jak płytki ceramiczne. W wyglądzie są nie do odróżnienia od prawdziwego drewna, a w użytkowaniu przypominają bezproblemowy gres. Stabilność wymiarowa pozwala na ułożenie do 200 m2 paneli, bez konieczności wprowadzania dylatacji. Nie trzeba więc stosować progów czy profili w drzwiach. Panele tego typu zyskały wielu zwolenników, a użytkownicy oprócz wyglądu i praktycznych aspektów chwalą przede wszystkim łatwość w utrzymaniu czystości i miłą strukturę. Panele z mineralnym rdzeniem bardzo łatwo się układają. Nie potrzebna jest tu pomoc fachowca. Z takimi panelami poradzi sobie amator. Idealnie nadają się także do położenia na już istniejącą posadzkę.

Zrób to sam – nowa podłoga na starej posadzce.

Dlaczego panele winylowe z mineralnym rdzeniem będzie najlepszą opcją, gdy chcesz przeprowadzić szybki remont?

Jest kilka powodów. Po pierwsze montaż paneli winylowych nie jest czasochłonny, a przynosi naprawdę znakomity efekt. Nie musimy zatrudniać fachowca, który skuje płytki, a następnie płacić za wywóz gruzu ponieważ podłogę winylową możemy położyć bezpośrednio na istniejącą posadzkę. Panele winylowe są idealne do położenia na istniejącą posadzkę ponieważ są bardzo cienkie. Dzięki temu z łatwością zmieszczą się w takich miejscach jak progi drzwiowe. Panele winylowe mają kilka milimetrów dzięki czemu nie podniosą bardzo całej posadzki do góry. Ma to znaczenie właśnie w przypadku otworów drzwiowych czy okien tarasowych. Jeśli zależy Ci na trwałej posadzce wybierz panele winylowe z mineralnym rdzeniem. Dzięki zastosowanej technologii są one stabilne wymiarowo i można je układać nawet na powierzchni 200 m kw. bez konieczności stosowania dodatkowych dylatacji. Dzięki temu w programach drzwi do pomieszczeń nie będzie konieczności stosowania listew łączących. Najlepszym wyborem do położenia na starej posadzce będą winyle montowane na click. Natomiast panele montowane na klej raczej się nie sprawdzą. Są zbyt cienkie i wymagają ultra doskonałej powierzchni. Każda nawet najmniejsza nierówność będzie na nich widoczna. Dlatego nie jest to produkt dobry, gdy nie chcemy skuwać starej podłogi i nie chcemy korzystać z pomocy fachowca.

Sprawdź jak samodzielnie wymienić podłogę na starej posadzce

Jak ułożyć podłogę winylową z mineralnym rdzeniem na istniejącej posadzce?

Po pierwsze – czyścimy starą posadzkę!
Pomieszczenie w którym będziesz układać panele winylowe musi być czyste, dlatego zamieć z płytek wszystkie kurze i pyły. Podłoże powinno być równe, płaskie i suche. Jeśli znajdują się na nim nierówności przekraczające 1 mm, o długości większej niż 20 cm, lub 2 mm o długości większej niż 1 m należy je wyrównać. Zastosuj cementowe masy szpachlowe w miejscach fug. Jeśli podłoga jest ułożona krzywo skorzystaj z wylewki samopoziomującej. Jeśli kładziemy panele winylowe na stare płytki w łazience nie zapomnijmy o odpowiedniej izolacji. Folia w płynie sprawdzi się w tym wypadku doskonale.

Co będziesz potrzebować? Będziesz potrzebować podkład, panele oraz profile wykończeniowe i listwy przypodłogowe. Z narzędzi przyda Ci się ostry nóż, lub piła, miarka, ołówek, oraz klocki dociskowe.

Po drugie – dopasuj idealny podkład podłogowy!
Do paneli winylowych szukajmy dedykowanych podkładów oznaczonych jako LVT. Wśród materiałów polecanych przez ekspertów mamy podkłady XPS, lub PUM. Ten drugi (podkład poliuretanowy z minerałami) doskonale się sprawdza gdy mamy zainstalowane podłogowe. Podkład PUM ma bardzo niski współczynnik oporu cieplnego, dzięki czemu realnie obniża koszty związane z ogrzewaniem domu. Taki zakup zwraca nam się już po kilku sezonach grzewczych nie wspominając o szybszym czasie nagrzewania się pomieszczenia.

Po trzecie – czytaj instrukcję i zacznij w dobrym miejscu!
Układanie paneli winylowych rozpoczynamy wzdłuż ściany, na której znajdują się drzwi. Robimy to zgodnie z kierunkiem padania światła w danym pomieszczeniu. A zatem tradycyjnie deski układamy prostopadle do okien. Powinniśmy pamiętać przy tym, aby pozostawiać 5 milimetrowy odstęp dylatacyjny od ścian (przy powierzchni układania większej niż 200 m2 należy odstęp dylatacyjny zwiększyć do 10 mm). Aby tego dokonać, między deską a ścianą umieszczamy klocki dociskowe – możemy je kupić w każdym sklepie budowlanym. Podłogi winylowe na click montujemy w systemie pływającym, a zatem nie potrzebujemy kleju czy gwoździ. Deski układamy rzędami. W pierwszej kolejności łączymy panele winylowe krótszym bokiem, a następnie całą wstęgę zakleszczyć długim bokiem do ułożonych wcześniej już rzędów. Aby wpiąć panel winylowy należy podnieść pod odpowiednim kątem koniec deski, którą chcemy zamontować, ustawiając jej pióro naprzeciw wpustu wcześniej ułożonego panelu. Dociskają pióro i opuszczając swobodnie element usłyszymy charakterystyczny dźwięk „click”, który informuje nas o tym, że element został poprawnie zamontowany.

Po czwarte – bądź dokładny i cierpliwy!
Układaj kolejne rzędy docinając jeśli to konieczne ostatni panel w rzędzie. Pamiętaj o stosownym odstępie dylatacyjnym przy ścianach (minimum 5 mm). Układanie kolejnych rzędów rozpoczynamy od elementu, który został odcięty przy instalacji ostatniej z desek w poprzednim rzędzie. Stosujemy przesunięcie deski nie mniejsze niż 30 cm. Dobór sposobu układania paneli zależy w zasadzie od dwóch kwestii: wymiarów pomieszczenia, naszych preferencji stylistycznych i tego czy zależy nam minimalizowaniu liczby odpadów. Panele winylowe powinno układać się z regularnym przesunięciem. Standardowo można zastosować przesunięcie o 1/2 (jeden rząd paneli winylowych przesunięty w stosunku do kolejnego o połowę długości deski), lub przesunięcie o 1/3 (jeden rząd paneli winylowych przesunięty w stosunku do kolejnego o 1/4 długości deski). W tym ostatnim przypadku co 3 rząd fuga jest w linii.

Po piąte – nie zapomnij o listwach przypodłogowych
Zanim przystąpimy do ułożenia ostatniego rzędu desek, naszym zadaniem będzie zmierzenie ich szerokości i jeśli to konieczne – docięcie wszystkich elementów do odpowiedniego wymiaru, tak aby wypełnić dokładnie całą posadzkę. Po ułożeniu paneli winylowych możemy przystąpić do wykończenia podłogi, przytwierdzając do ściany listwy przypodłogowe. Listwy przypodłogowe dobieramy albo pod kolor podłogi, czyli odwzorowujące strukturę i rysunek drewna, lub pod kolor stolarki drzwiowej (np. białe).

Zrób to sam – nowa podłoga na starej posadzce.

Z panelami winylowymi z rdzeniem HD Mineral Core zmiana podłogi to bułka z masłem.

Samodzielne układanie paneli winylowych na istniejącej posadzce nie jest takie trudne. Najważniejszym elementem jest dobre przygotowanie podłoża. Warto się do tego przyłożyć, a później już tylko cieszyć się piękną posadzką. Remont w 24h jest możliwy? Z całą pewnością tak. Zachwyć swoją rodzinę i zostań prawdziwym bohaterem w swoim domu.