Tanie ogrzewanie domu – jak zoptymalizować koszty?

Ogrzewanie domu potrafi pochłonąć krocie. W obliczu ekologicznego kryzysu węglowego oraz zbliżających się podwyżek prądu i gazu warto zastanowić się, jak można obniżyć comiesięczne rachunki za gorące grzejniki i jaki rodzaj ogrzewania wybrać, by być bardziej eko. Sprawdź również, co należy zrobić, aby zatrzymać ciepło w środku budynku i zoptymalizować koszty jeszcze tej zimy!

Z artykułu dowiesz się:

  • Jaki rodzaj ogrzewania wybrać do domu jednorodzinnego?
  • Które ogrzewanie domu będzie najbardziej opłacalne?
  • Co zrobić, żeby obniżyć rachunki za ogrzewanie?

Ogrzewanie do domu – co wybrać?

Budujesz lub remontujesz dom i zastanawiasz się, jaki rodzaj ogrzewania wybrać? Masz kilka opcji. Najczęściej właściciele wolnostojących budynków decydują się na ogrzewanie domu za pomocą drewna lub węgla. Alternatywą może być specjalny ekogorszek o znacznie mniejszej zawartości siarki podczas spalania niż tradycyjny węgiel.

Kolejnym rozwiązaniem jest nowoczesny kocioł kondensacyjny, który do ogrzania jednorodzinnego domu potrzebuje podłączenia do sieci gazowej. Jeszcze inna metoda to palenie w piecu ścinkami i zrębkami drewna, które zostały sprasowane z trocinami. To tzw. pellet i brykiet o nieco wyższej wartości opałowej niż tradycyjne drewno. Na pozostałych miejscach plasują się kotły na olej opałowy czy energię elektryczną, a także pompy ciepła.

Jakie ogrzewanie domu wybrać, żeby zaoszczędzić?

Tak naprawdę odpowiedź na to pytanie brzmi: to zależy… Dla jednych opłacalność ogrzewania domu oznacza niskie opłaty za opał, zaś dla innych będą to niemalże znikome koszty związane z obsługą pieca. W Polsce wciąż pod względem ekonomicznym najbardziej popularne i najtańsze są paliwa stałe, czyli drewno i węgiel. Niestety tego typu opał emituje najwięcej zanieczyszczeń do atmosfery i szkodzi środowisku. Aby ogrzać dom, nieodzowne są także regularne wizyty w kotłowni, rozpalanie, dorzucanie opału czy wybieranie popiołu z paleniska.

Choć ekolodzy biją na alarm, a w niektórych województwach obowiązuje wymiana tradycyjnego kopciucha, który emituje dużą ilość dwutlenku węgla do powietrza, Polacy wciąż najchętniej kupują na opał drewno i węgiel. Pod względem ekonomicznym nieco wyższe ceny są za ekogroszek, pellet i brykiet, jednak obsługa pieca w tym przypadku jest znacznie łatwiejsza. Większe rachunki płacą też ci, którzy decydują się na ogrzewanie domu gazem ziemnym, olejem opałowym i energią elektryczną. Te trzy ostatnie rozwiązania są zdecydowanie najdroższe.

Najbardziej ekologicznym sposobem ogrzewania domu w okresie jesienno-zimowym będzie oczywiście pompa ciepła. To urządzenie praktycznie bezawaryjne i bezobsługowe, które wykorzystuje odnawialne źródła naturalne, dlatego coraz częściej pojawia się w nowoczesnych domach energooszczędnych. Jej instalacja jest dosyć droga w porównaniu do montażu tradycyjnego kotła i dopiero po kilku latach koszty inwestycji potrafią się zwrócić w postaci niższych rachunków za ogrzewanie.

Tanie ogrzewanie domu – jak zoptymalizować koszty?

Tanie ogrzewanie domu jednorodzinnego i niższe rachunki? To możliwe!

Wiesz już, jakie ogrzewanie wybrać do domu, zatem warto też poznać metody, które pozwolą Ci zmniejszyć straty ciepła, co w efekcie przełoży się na niższe rachunki. Przede wszystkim pomyśl o tym, w których pomieszczeniach w domu zmniejszyć moc grzejników. W garażu, piwnicy, a nawet pustym pokoju bez problemu może panować nieco niższa temperatura. W tym przypadku sprawdzi się sterownik źródła ciepła. Sam termostat jednak nie wystarczy, aby zoptymalizować koszty ogrzewania, dlatego za grzejnikami zamontuj specjalną folię, która będzie zatrzymywała ciepłe powietrze we wnętrzu budynku. Ważne jest również to, aby nie zastawiać grzejników meblami i nie zasłaniać ich np. grubymi zasłonami, aby ciepło mogło równomiernie ogrzewać pomieszczenie.

Oczywiście ważną funkcję pełni odpowiednia termoizolacja domu. Ocieplenie ścian i dachu to absolutna podstawa! Zainwestuj też w solidne drzwi zewnętrzne. Odpowiednia stolarka drzwiowa pomoże Ci zmniejszyć straty grzewcze. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będą dobrze uszczelnione drzwi zewnętrzne energooszczędne. Pamiętaj też, aby zadbać o szczelność okien, a przed sezonem jesienno-zimowym zrobić gruntowny przegląd instalacji kominowej. Szczególną uwagę zwróć na wentylację i sprawdź szczelność elementów dachowych na strychu, bo to właśnie on może generować największe straty ciepła.

Kluczowym aspektem w optymalizacji rachunków za ogrzewanie domu jest także dobór posadzki. W tym przypadku sprawdzą się np. panele podłogowe. Tego typu podłogę można układać nawet na ogrzewanie podłogowe. Jeśli szukasz trwałego, łatwego w utrzymaniu czystości i odpornego na ewentualne zadrapania materiału, postaw na panele winylowe, a ogrzewanie podłogowe dodatkowo poniesie komfort stąpania po takiej podłodze. Ciepła posadzka zatrzyma znacznie więcej ciepła w domu i sprawi, że będziesz mógł lekko skręcić moc grzejników, co nieco obniży rachunki. Dbaj także o optymalną temperaturę w pomieszczeniach, by zbytnio nie wychładzać wnętrza domu. Jeśli będzie Ci za gorąco, nie bój się na kilka minut otworzyć okien na oścież. Zanim to jednak zrobisz, zakręć grzejniki, a po wywietrzeniu domu ponownie je odkręć.

Jeśli chociaż część powyższych zasad wprowadzisz w życie, z pewnością jeszcze tej zimy uda Ci się zoptymalizować koszty ogrzewania domu jednorodzinnego. Życzymy Ci powodzenia i… niezbyt mroźnej zimy!