Ekspozycja okien – jak urządzić mieszkanie od północy, południa, wschodu i zachodu?

Ekspozycja mieszkania lub inaczej wystawa okien to jeden z najważniejszych czynników, na które patrzymy, wybierając nieruchomość. Od tego, czy okna wychodzą na zachód, wschód, południe czy północ, zależy nasłonecznienie mieszkania w różnych porach dnia – a to z kolei wpływa na funkcjonalność pomieszczeń, sposób ich urządzenia i dobór barw. Jak określić położenie mieszkania względem stron świata? Jakie triki zastosować, by wydobyć z pomieszczeń ich maksymalny potencjał?

Z artykułu dowiesz się:

 • Jak określić położenie domu względem stron świata?
 • Czy mieszkanie od północy musi być ciemne?
 • Jak urządzić mieszkanie od wschodu?
 • Jak wygląda nasłonecznienie mieszkania przy oknach na południe?
 • Jakie są zalety i wady mieszkania od zachodu?

Jak określić strony świata w mieszkaniu?

Planujesz przeprowadzkę do nowego mieszkania lub domu? Zanim zaczniesz wybierać kolory farb, kupować panele podłogowe czy meble, weź pod uwagę, jakie jest ustawienie domu względem stron świata. Prawdopodobnie sprawdzałeś tę kwestię, kupując nieruchomość, ale jeśli zakup miał miejsce dawno temu i nie masz pewności, jak określić strony świata w mieszkaniu – przypomnijmy.

Jeśli oglądasz mieszkanie w godzinach porannych i przez któreś z okien wpada wtedy słońce, to znaczy, że pomieszczenie ma wystawę wschodnią. Jeżeli wnętrze jest najlepiej nasłonecznione w okolicach godziny 12, masz mieszkanie od południa. Słońce najmocniej operuje w drugiej połowie dnia? Okna wychodzą na zachód. Mimo słońca na zewnątrz przez większą część dnia mieszkanie jest ciemne? Oznacza to, że ma okna na północ.

Oczywiście w zależności od układu pokoi możliwe są też różne kombinacje, np. mieszkanie na północny zachód. Podobnie jeśli urządzasz dom z oknami na cztery strony świata. Wówczas warto zaplanować przeznaczenie pomieszczeń zgodnie ze swoimi preferencjami co do ilości światła i ciepła. Sprawdźmy, jakie są zalety i wady poszczególnych rodzajów wystawy okien oraz o czym pamiętać, planując urządzanie pomieszczeń w zależności od nasłonecznienia.

Okna na północ – czy zawsze muszą oznaczać ciemne mieszkanie?

Okna od północy często wzbudzają niepokój na etapie kupna – wydaje się, że zwiastują ciemne mieszkanie, jednak niekoniecznie musi tak być. Dużo zależy od rozplanowania pomieszczeń, od otoczenia budynku oraz od indywidualnych potrzeb. Na przykład salon od północy z wyjściem na balkon dzięki dużej powierzchni przeszklenia może być całkiem przyzwoicie doświetlony – choć bez słońca operującego wewnątrz.

Pomieszczenie, które ma okna na północ, będzie świetne na domowe biuro (słońce nie będzie odbijać się w monitorze), sypialnię (tam i tak nie potrzeba zbyt wiele światła), garderobę czy kuchnię (nie będzie się dodatkowo nagrzewać od promieni słonecznych).

Porady dla posiadaczy mieszkań z oknami na północ:

 • W pomieszczeniach z wystawą północną szczególnie zadbaj o ogrzewanie. Charakteryzują się one bowiem niższą temperaturą w zasadzie przez cały rok, co ma swoje dobre i złe strony. W upalne dni mieszkanie od północy będzie wybawieniem, jednak zimą niedogrzanie może sprzyjać rozwojowi pleśni czy grzybów – nie wspominając o tym, że lokatorzy mogą marznąć.
 • Masz wystawę okien północ-zachód? Dobrze wykorzystaj ten fakt, bo taki układ zapewnia Ci zarówno pomieszczenie cieplejsze, jak i chłodniejsze. O ile więc nie ograniczają Cię inne elementy mieszkania, sypialnię warto urządzić od północy (w niższych temperaturach lepiej się śpi), zaś salon – od zachodu (będą go pięknie oświetlać promienie zachodzącego słońca).
 • Ciemne mieszkanie warto optycznie rozświetlić kolorami i dodatkami. Sprawdzą się elementy na wysoki połysk: szafa z lustrem, drzwi szklane, żyrandol w stylu glamour czy lakierowane podłogi drewniane.
 • Ekspozycja północna ochładza kolory i zmniejsza ich intensywność – pamiętaj o tym, wybierając farby, tkaniny czy kolory mebli.

Mieszkanie od wschodu, czyli gdy budzi Cię słońce…

Okna wschodnie różnią się od wystawy północnej tym, że światło słoneczne operuje we wnętrzach o poranku, jednak w gruncie rzeczy nie jest to różnica przełomowa. Wczesne promienie nie mają tak dużej intensywności jak południowe czy zachodnie, zatem w mieszkaniu od wschodu można zastosować się do większości porad z poprzednich akapitów.

Dodatkowo w sypialni usytuowanej od wschodu będą Cię budziły promienie słońca – to ułatwi wstawianie śpiochom, a uprzyjemni je rannym ptaszkom. Z kolei kuchnia od wschodu – podobnie jak ta od północy – nie będzie się nadmiernie nagrzewać latem, a salon z wystawą wschodnią pozwoli wypocząć w gorące wieczory.
Porady dla posiadaczy mieszkań z oknami na wschód:

 • Ekspozycja wschodnia podkreśla zimne kolory i ochładza ciepłe. Jeśli więc chcesz urządzić przytulne wnętrze, wybieraj zdecydowanie te drugie. Postaw na naturalne, ciepłe drewno, jak dąb w odcieniu caramel, i połącz je z kolorowymi tkaninami na obiciach mebli czy w oknach.
 • Marzy Ci się styl skandynawski lub szara podłoga? Miej świadomość, że w mieszkaniu od wschodu takie rozwiązania będą się prezentować wyjątkowo chłodno. Nie znaczy to oczywiście, że musisz z nich rezygnować – warto jednak przełamać zimną bazę żywszymi dodatkami lub wybrać cieplejsze żarówki.
 • Zadbaj też o optymalne doświetlenie mieszkania – przy oknach na wschód będziesz bowiem wcześniej zapalać sztuczne światło, zwłaszcza jesienią i zimą. O tym, jak rozświetlić wnętrze innymi sposobami niż lampy i żyrandole, wspominaliśmy już przy wystawie północnej.

Ekspozycja okien - jak urządzić mieszkanie od północy, południa, wschodu i zachodu?

Mieszkanie od południa – raj dla ludzi i roślin

Przy oknach na południe, kiedy słońce „wchodzi” do mieszkania w okolicach godziny 12, nie trzeba się martwić o chłód wewnątrz jak w wypadku dwóch opisywanych wyżej wystaw okien. To m.in. dlatego w tzw. domach pasywnych strefę dzienną lokuje się właśnie od południa. Duże okna lub wyjście na balkon w salonie pozwalają zgromadzić sporo ciepła, dzięki czemu wieczorem będzie tam całkiem przytulnie.

Mieszkanie od południa ma również idealne warunki do hodowli większości kwiatów doniczkowych, które lubią słoneczne stanowiska. Z kolei kuchnia od południa pozwala na domową uprawę ziół.

Porady dla posiadaczy mieszkań z oknami na południe:

 • Jeśli całe Twoje mieszkanie ma wystawę południową, przynajmniej w jednym pomieszczeniu zamontuj rolety bądź zasłony odbijające światło. W przeciwnym wypadku latem trudno będzie Ci znaleźć schronienie przed upałem.
 • Za to zimą mieszkanie od południa to dobra baza do oszczędności na ogrzewaniu! Poczytaj o tym, co robić, by dłużej utrzymywać ciepło w pomieszczeniach, i korzystaj ze sprzyjających warunków.
 • Ekspozycja południowa rozjaśnia wszystkie kolory oraz wydobywa ich białe tony. Okna na południe są więc Twoim sprzymierzeńcem przy urządzaniu mieszkania w stylu minimalistycznym lub scandi boho. Z drugiej strony światło słoneczne zdejmie też trochę optycznego ciężaru z ciemnych mebli, podłóg czy masywnych drzwi – możesz więc śmiało poeksperymentować ze stylem loftowym albo angielskim.

Okna na zachód, czyli tyle słońca w całym… mieszkaniu

Mieszkanie od zachodu cechuje się dużym nasłonecznieniem w godzinach popołudniowych, a latem również wieczornych. W tak zlokalizowanym salonie będziesz mógł podziwiać bajeczne zachody słońca, które dadzą bardzo przyjemny efekt wizualny we wnętrzu. Balkon od strony zachodniej umożliwi również opalanie się.

Z drugiej strony przy upałach w pomieszczeniu o wystawie zachodniej będzie wyjątkowo gorąco – promienie są bowiem intensywne i operują najdłużej. O ile więc nie masz w domu pokoi wychodzących na inną stronę świata, zadbaj o możliwość osłonięcia się przed ostrym słońcem żaluzjami czy zasłonami – będą one konieczne również do oglądania telewizji.

Porady dla posiadaczy mieszkań z oknami na zachód:

 • Masz sypialnię od strony zachodniej? W gorące dni może być ciężko w niej wypocząć – wnętrze będzie nagrzewane przez wiele godzin i duszne – dlatego porządne rolety to absolutny must have. Przyda się też klimatyzacja albo przynajmniej możliwość zrobienia przeciągu, by dobrze wywietrzyć pomieszczenie przed snem.
 • Wystawa zachodnia zapewnia za to idealne warunki dla roślin tropikalnych, dlatego jeśli marzy Ci się urban jungle albo ogród wertykalny – działaj!
 • W pokoju z oknami na zachód planujesz urządzić gabinet do pracy? Nie ustawiaj stanowiska z komputerem tyłem do okien (chyba że zamontujesz w nich szczelnie przylegające rolety). Ta sama porada tyczy się również telewizora w salonie.
 • Ekspozycja zachodnia pogłębia ciepłe kolory i ociepla zimne. Weź to pod uwagę, oglądając próbniki farb w sklepie oświetlonym zimnym światłem jarzeniowym.

Nasłonecznienie mieszkania w różnych godzinach daje wiele wskazówek odnośnie do tego, jak urządzić poszczególne pomieszczenia. Jeśli weźmiesz pod uwagę te wyjściowe warunki i będziesz „współpracować ze światłem”, zyskasz gustownie zaaranżowane wnętrza, które jednocześnie będą bardzo funkcjonalne – a to na co dzień liczy się najbardziej.