Jak wybierać kwiaty doniczkowe do domu?

Kwiaty doniczkowe – domowe wnętrza dzięki nim ożywają, nabierają blasku, charakteru i urody. Jedni wolą kilka doniczek na parapetach, inni – stawiają na urban jungle i każdy kąt wypełniają roślinnością. Planując zazielenienie swojego M, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii, które pozwolą dobrać odpowiednie rośliny do mieszkania w bloku. Wcześniejszy research pozwoli oszczędzić sobie rozczarowań, gdy kolejne egzemplarze zwiędną z powodu niesprzyjających warunków.

W artykule przeczytasz o:

  • Rośliny do mieszkania – jak sprawdzić warunki
  • Najlepsze rośliny cieniolubne do mieszkania
  • Jakie rośliny do mieszkania wybrać na początek?
  • Jakie rośliny na balkon wybrać?

Rośliny do mieszkania – jak sprawdzić warunki

Aby Twoja hodowla roślin nie zakończyła się fiaskiem, trzeba przede wszystkim poznać warunki, jakie możesz zaoferować swoim przyszłym podopiecznym. Istotne będą tu: strona świata, na którą wychodzą okna, stopień nasłonecznienia mieszkania oraz poziom wilgotności. Ten ostatni możesz zmierzyć higrometrem, za pomocą rozbudowanej domowej stacji meteorologicznej albo przy pomocy nawilżacza powietrza. Od tego zależy, jakie rośliny będą się u Ciebie czuły dobrze, a jakie nie utrzymają się za długo.

Gdy już wiesz, co charakteryzuje Twoje M, nadszedł czas, by wybrać kwiaty doniczkowe. Domowe okazy mają naprawdę przeróżne wymagania – jedne nie potrzebują nawet zbyt częstego podlewania i rosną w niemal każdych warunkach, inne – wymagają dokładności, precyzji i doświadczenia. Jakie kwiaty doniczkowe do domu wybrać, aby były odpowiednie dla Twojego stylu życia i umiejętności?

Najlepsze rośliny cieniolubne do mieszkania

Jeśli w Twoim mieszkaniu rzadko gości słońce – okna wychodzą na północ albo mieszkasz w podwórku kamienicy – wybierz ciemnolubne kwiaty doniczkowe. Do domu przynieś więc sanseverię, zwaną też wężownicą. To bardzo wytrzymała roślina, której nie przeszkadza długotrwałe przesuszenie, chłód czy wręcz przeciwnie – upał. Rośnie na dużą wysokość, dlatego bez problemu możesz postawić ją w kącie podłogi, by zasłaniała nieestetyczne rury biegnące wzdłuż ściany czy na oknie w łazience w charakterze zasłonki.

W cieniu świetnie sprawdzi się również zamiokulkas. Z pewnością kojarzysz go z centrów handlowych czy przestrzeni biurowych – doskonale się w nich czuje, dlatego często upiększa lokale użytkowe. Podobnie jak wężownica nie potrzebuje częstego podlewania, zraszania czy przesadzania. Eksperci twierdzą też, że bardzo ciężko go zabić.

Inne rośliny do ciemnego mieszkania to na przykład:

  • filodendron pnący, któremu trzeba jednak zapewnić dużą wilgotność;
  • skrzydłokwiat, który pięknie kwitnie i świetnie sprawdzi się tak w sypialni (ma właściwości filtrujące powietrze), jak w łazience;
  • hoja – roślina niegdyś bardzo popularna, teraz wraca do łask. Radzi sobie z zacienieniem, dużo lepiej jednak czuje się w słońcu. Dlatego warto co jakiś czas zmieniać jej stanowisko.

Oczywiście należy pamiętać, że rośliny cieniolubne do mieszkania nie przeżyją bez światła słonecznego – muszą mieć przecież warunki do przeprowadzania fotosyntezy. Dlatego jeśli marzy Ci się kwiat w ślepej łazience – postaw na sztuczny egzemplarz. Żadna żywa roślina nie przetrwa bez naturalnego światła.

Jak wybierać kwiaty doniczkowe do domu?

Jakie rośliny do mieszkania wybrać na początek?

Większość osób mieszka w typowych warunkach – okna na słoneczną stronę świata, umiarkowane temperatury i średnia wilgotność powietrza – latem większa, zimą mniejsza. W Twoim mieszkaniu nie jest ani przesadnie ciemno, ani bardzo słonecznie i gorąco? Większość kwiatów doniczkowych do domu będzie czuła się w nim dobrze.

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę w domowe ogrodnictwo, przed zakupieniem rośliny do mieszkania w bloku sprawdź, jakie ma wymagania. Może bowiem okazać się, że trafisz na okaz kolekcjonerski, który dużo kosztuje i wymaga specyficznej opieki. Rzadkie kwiaty w salonie wzbudzają podziw i prezentują się naprawdę imponująco – zwłaszcza odpowiednio wyeksponowane – warto jednak najpierw wprawić się w mniej wymagających gatunkach, które wybaczą nieodpowiednią mieszankę ziemi, spontaniczne przelanie albo przesuszenie, stanie w przeciągu czy w pobliżu drzwi wewnętrznych. Można znaleźć naprawdę wiele pięknych wytrzymałych kwiatów doniczkowych. Domowe eksperymenty początkującego kwiatoluba nie powinny zaszkodzić zielistce, dracenie, difenbachii czy calathei. Jeśli wolisz okazy kwitnące, postaw na storczyki, anturium czy zjawiskową bromelię. Wszystkie kupisz w kwiaciarniach i sklepach z roślinami niemal od ręki. Często pojawiają się też w popularnych supermarketach.

Jakie rośliny na balkon wybrać?

Podobne wytyczne – dotyczące ilości docierającego światła – dotyczą tego, jakie rośliny wybrać na balkon. Zastanów się, co chcesz osiągnąć: czy zależy Ci na roślinach całorocznych, czy sezonowych? Możesz postawić na klasykę i posadzić pelargonie, azalie, surfinie czy floksy. Do tego rattanowy komplet foteli – i balkonowy azyl gotowy.

Miłośnikom mniej retro klimatów można z pewnością polecić stylowy balkon w stylu prowansalskim: lawenda, szałwia i bratki posadzone w wiklinowych osłonkach, przetykane świeżymi ziołami rosnącymi w donicach: bazylią, miętą, rozmarynem. A leniwym osobom, które jednak marzą o zazielenieniu przestrzeni za oknem – wyniesienie na balkon egzemplarzy z mieszkania. Pamiętaj jednak, żeby oswajać je ze świeżym powietrzem i słońcem stopniowo. Nieprzyzwyczajone rośliny mogą się spalić od zbyt silnego nasłonecznienia.

Większe doniczki przydadzą się, aby zrobić oryginalne kompozycje. Zastanawiasz się, jakie kwiaty doniczkowe można łączyć? Odpowiedź jest prosta: takie o podobnych wymaganiach. Nie warto więc hodować sukulentów z roślinami bagiennymi, ale kilka rodzajów kaktusów w jednym pojemniku – już jak najbardziej. Bardzo popularne jest sadzenie kilku gatunków ziół razem. To dobry pomysł, pamiętaj jednak, by nie dosadzać do nich mięty – ta ekspansywna roślina szybko poskromi wszystkie pozostałe.

Jeśli marzą Ci się kwiaty doniczkowe do domu, podejdź do sprawy metodycznie: oceń warunki panujące w Twoim mieszkaniu, swoje warunki życiowe, czy będziesz mieć czas na skrupulatną pielęgnację, czy ograniczysz się do podlewania raz w tygodniu – i dopiero wtedy podejmij decyzję o tym, jakie rośliny kupisz. Na początku możesz też poprosić o szczepki rodzinę, znajomych, czy sąsiadkę – wiele osób chętnie dzieli się nadwyżkami z własnych hodowli i przy okazji – pasją do ogrodnictwa.