Mycie ścian przed malowaniem i na co dzień – jak zrobić to dobrze?

O tym, jak umyć ściany, myślimy zwykle w dwóch sytuacjach – gdy planujemy malowanie i gdy wydarzy się sytuacja awaryjna: wyleje się kawa, pryśnie sos do spaghetti lub dziecko postanowi wyżyć się artystycznie i wykonać w domu „mural” kredkami albo flamastrami. Na szczęście dzisiejsze technologie i hydrofobowe właściwości farb pozwalają na proste i skuteczne mycie ścian. Zobacz, jak to zrobić.

Z artykułu dowiesz się:

  • Dlaczego odkurzanie ścian powinno stać się stałym elementem domowych porządków?
  • Jak myć ściany?
  • Czym czyścić ściany i jak umyć brudny sufit?
  • Jak zmyć pojedyncze plamy ze ściany?

Odkurzanie ścian – bez tego nie zaczynaj mycia

Jeśli chcesz utrzymać swój dom w prawdziwej czystości, warto regularnie (kilka razy w roku) odkurzać ściany. Choć tego nie widać, na pionowych powierzchniach również zbiera się kurz. Jeśli kilka razy w roku będziesz usuwać go na sucho, również mycie ścian w razie zaplamienia małej powierzchni będzie znacznie łatwiejsze – nie będą pojawiać się smugi z rozmazanego na mokro kurzu.

Jak odkurzać ściany? Możesz to zrobić za pomocą szczotki czy mopa ze szmatką, szerokiego pędzla malarskiego, ale znacznie wygodniej będzie po prostu odkurzaczem. Ważne, by wybrać końcówkę ze szczotką, która nie zarysuje powierzchni. Do trudniej dostępnych przestrzeni: otworów wentylacyjnych, miejsc w narożnikach, przy kaloryferach, półkach itp. przyda się wąska ssawka.

Odkurzanie ścian krok po kroku:

  1. Zdejmij ze ścian wszystkie obrazy, rośliny i inne wiszące elementy.
  2. Odkurzanie zacznij od sufitu i posuwaj się zawsze z góry na dół.
  3. Pamiętaj o futrynach drzwi, kratkach wentylacyjnych, rurach, grzejnikach itp. Pozbądź się każdej warstwy zalegającego kurzu i pajęczyn.
  4. Na koniec odkurz meble i podłogę – podczas czyszczenia ścian na sucho cały kurz opadł na te powierzchnie, więc koniecznie trzeba się go pozbyć.

Odkurzanie ścian powinno być również pierwszym etapem czyszczenia przed malowaniem – o którym za chwilę. Nigdy nie pomijaj tego kroku! Jeśli zaczniesz czyścić od razu na mokro, tylko rozmażesz kurz i pył w nieestetyczne smugi.

Mycie ścian przed malowaniem i na co dzień – jak zrobić to dobrze?

Mycie ścian przed malowaniem (i nie tylko)

Planujesz nowe kolory ścian w mieszkaniu? Zanim chwycisz za pędzel czy wałek malarski i założysz stylową czapeczkę z gazety, musisz pamiętać o dobrym przygotowaniu powierzchni. Brudne ściany, na których przez kilka lat gromadził się kurz, trzeba umyć. Bez tego nowa warstwa farby może nie osiągnąć dobrej przyczepności do podłoża i szybko zacząć się łuszczyć.

Takie czyszczenie ścian warto zresztą przeprowadzać nie tylko przed malowaniem. „Kąpiel” raz na jakiś czas pomoże odświeżyć mieszkanie i wydłużyć okres do kolejnego remontu. Warto o tym pomyśleć, planując przedświąteczne lub wiosenne porządki. Regularne mycie ścian i mebli jest szczególnie ważne w kuchni oraz w salonach z aneksem kuchennym, gdzie osadza się tłusty osad.

Jak umyć ścianę z kurzu?

  1. Zabezpiecz folią powierzchnie, których nie chcesz zachlapać.
  2. Odkurz dokładnie ściany zgodnie z instrukcją z poprzedniego punktu.
  3. Jeśli na ścianie zgromadziła się pleśń i grzyby, konieczne będzie zastosowanie środka grzybobójczego.
  4. Przygotuj wodę z dodatkiem detergentu (patrz dalej) i umyj sufit oraz ściany zgodnie z zasadą od góry do dołu. Przecieraj ścianę delikatnie. Staraj się nie nasączać jej nadmiernie – gąbkę lub ściereczkę mocno wyciskaj, tak aby myć bardziej pianą niż wodą.
  5. Często wymieniaj wodę, by nie rozmazywać usuniętego brudu na kolejnej ścianie.
  6. Na koniec przetrzyj ściany czystą wodą i zaczekaj, aż wyschną.

Aby utrzymać ściany w dobrym stanie na dłużej, po malowaniu warto dodatkowo zadbać o newralgiczne miejsca, takie jak okolice drzwi. Na listwach przypodłogowych lub na podłodze możesz np. zamontować specjalne odbojniki, żeby klamki nie dotykały do ściany i nie zostawiały ciemnych śladów na nowej farbie.

Czym umyć ściany?

Jaki detergent będzie odpowiedni do mycia ścian i sufitów? Przy niedużym zabrudzeniu powinien wystarczyć zwykły płyn do naczyń. Natomiast przy tłustych osadach lepiej zdecydować się na mycie ścian profesjonalnym mydłem malarskim. Jest to środek rekomendowany przez producentów farb, który poradzi sobie nawet z uporczywym brudem. Do czyszczenia ścian zawsze używaj miękkiej szmatki lub gąbki, tak aby nie porysować powierzchni.

Czym umyć brudny sufit, do którego trudno sięgnąć ręką? Tutaj pomocna okaże się zwykła szczotka do zamiatania lub mop – po prostu owiń je tetrową szmatką. Sufity powinno się myć, wykonując ruchy prostopadłe do okna. Dzięki temu trikowi ewentualne smugi czy niedociągnięcia nie będą aż tak widoczne.

Jak wyczyścić ścianę z zachlapań, kredek, tłuszczu…

Wiesz już, czym myć ściany przed malowaniem – a co z pojedynczymi plamami, które pojawiają się nieproszone w najmniej oczekiwanym momencie? Pies otrzepał się z błota w hallu, znajomy strącił ze stołu kieliszek z czerwonym winem, małe rączki zostawiły po sobie czekoladową pamiątkę lub dzieło sztuki abstrakcyjnej techniką kredka na ścianie… Samo życie. W takich sytuacjach najważniejsze jest, by działać szybko.

Jeśli ściany w Twoim domu były malowane na przestrzeni ostatnich kilku lat, jest duża szansa, że masz farbę świetnie przystosowaną do mycia. Producenci ciągle udoskonalają swoje formuły i obecnie wiele farb na rynku ma powłoki hydrofobowe i plamoodporne – oznacza to, że płynne zabrudzenie nie wnika głęboko w strukturę farby i wystarczy delikatne przetarcie mokrą szmatką, by po plamie nie było śladu. Najlepszej jakości farby są również odporne na ścieranie – jednak jeśli nie masz pewności, jakim produktem była malowana Twoja ściana, zachowaj ostrożność.

Aby usunąć zabrudzenie, najpierw osusz mokrą plamę papierowym ręcznikiem – dzięki temu zapobiegniesz dalszemu wnikaniu substancji w ścianę. Następnie zmyj zachlapanie szmatką zwilżoną wodą. Jeśli to nie wystarcza, dodaj odrobinę płynu do naczyń, a na koniec przetrzyj całość wodą i wytrzyj do sucha. Jeżeli ściana była zakurzona, niestety w czyszczonym miejscu może pojawić się jaśniejszy ślad po myciu. W takiej sytuacji najlepiej umyć całą powierzchnię, by wyrównać kolor.

Plamy na ścianach zdarzają się częściej, niżbyś chciał? Zamiast zwykłej farby nakładanej od sufitu do podłogi rozważ inne praktyczne rozwiązanie, jakim są panele i okładziny ścienne. Nie tylko tworzą one modny efekt lamperii, lecz także są bardzo łatwe do utrzymania w czystości.