Dom pasywny i dom energooszczędny – wybieramy najlepsze drzwi!

Czym różni się dom pasywny od domu energooszczędnego? Na co zwrócić uwagę podczas projektowania swojej wymarzonej przestrzeni i jakie drzwi wybrać, aby stolarka zewnętrzna wpisywała się w projekt domu, a także minimalizowała utratę ciepła z budynku? Sprawdź, jak płacić mniejsze rachunki za ogrzewanie i wybudować swój własny azyl w nurcie eko!

Z artykułu dowiesz się:

  • Dom pasywny – co to oznacza?
  • Dom energooszczędny – wymagania, które powinien spełniać budynek
  • Drzwi zewnętrzne pasywne i energooszczędne – zalety i najważniejsze parametry

Co to jest dom pasywny? Projekty budynków i ich charakterystyczne cechy

Nowoczesny dom pasywny to rozwiązanie dla osób, którym zależy na tym, aby obniżyć swoje rachunki. Architekci oszacowali bowiem, że w takim budynku roczne zapotrzebowanie na energię do ogrzewania nie przekracza 15 kWh/m². Dodatkowo parametry tzw. energii pierwotnej (potrzebnej do ogrzania ciepłej wody czy do działania sprzętów RTV czy AGD) nie powinny być większe niż 120 kWh/m². W porównaniu z tradycyjnymi domami różnice w rachunkach za ogrzewanie są więc nieporównywalne i dom pasywny okazuje się po prostu o wiele tańszy w utrzymaniu. Co ciekawe, nie ma w nim instalacji grzewczej. Potrzebną ilość ciepła dostarcza się przez podgrzanie powietrza wentylacyjnego, a dom nagrzewa się i wychładza sam.

Projekt domu pasywnego musi spełniać główne założenie – budynek powinien być szczelny i doskonale zaizolowany. Tutaj nie ma mowy o tym, aby wytworzone we wnętrzu domu ciepło mogło wydostać się na zewnątrz – np. przez niedocieplone okna, ściany czy drzwi. Aby tego uniknąć, domy pasywne mają bardzo prostą bryłę. Najczęściej nie mają wykuszy, dużych tarasów, a ich dach jest dwuspadowy (tak jak w przypadku nowoczesnej stodoły).

Pasywny dom to taki, w którym strefę dzienną lokuje się od strony południowej – jest ona bowiem najbardziej nasłoneczniona. Od północy architekci najczęściej projektują kuchnię i ciągi komunikacyjne. Taki zabieg pozwala zamknąć całą przestrzeń i zminimalizować utratę ciepła. Z tego też powodu ważne jest, aby garaż nie należał do bryły budynku. W domu pasywnym sprawdzają się najczęściej styl minimalistyczny oraz futuryzm, np. liczne przeszklenia w formie okien (o podwyższonych parametrach termicznych) od podłogi do sufitu, co pozwala nie tylko doświetlić, ale też w naturalny sposób dogrzać pomieszczenia. Z wyżej wymienionych względów nie można jednak montować w nich kominka czy okien dachowych.

Dom pasywny i dom energooszczędny - wybieramy najlepsze drzwi!

Energooszczędny dom – jak wygląda i czym może Cię zaskoczyć?

Podstawową różnicą między domem pasywnym a energooszczędnym jest instalacja grzewcza. Źródłem ciepła w domu energooszczędnym może być kocioł kondensacyjny bądź pompa ciepła. Do innych stosowanych rozwiązań można zaliczyć mi.in. przydomową oczyszczalnię ścieków, panele solarne, ogniwa fotowoltaiczne czy systemy wykorzystujące deszczówkę i oszczędzające wodę pitną.

Dodatkowo we wnętrzu instaluje się wentylację mechaniczną z rekuperacją, co zapewnia dobrej jakości powietrze i jego prawidłową wymianę oraz wentylację. Dom nie tylko oszczędza energię (rocznie jest to maksymalnie 70 kWh/m²), lecz również efektywnie ją pozyskuje, a przy okazji emituje mało dwutlenku węgla do atmosfery.

Jak się okazuje, nie wszystkie domy energooszczędne muszą mieć dwuspadowy dach i prostą bryłę. Zdarza się, że architekci odchodzą od jednolitej konstrukcji w formie prostokąta. W domu, w którym dba się o energię, wciąż główną rolę grają przeszklenia, minimalizm i nurt eko. Tak jak w przypadku budynku pasywnego, w energooszczędnym domu od południa aranżowana jest przestrzeń dzienna, a od północy znajdują się pozostałe pomieszczenia. A jeśli chodzi o garaż – może on być zaprojektowany w bryle domu.

Drzwi wejściowe energooszczędne i pasywne – jak je dopasować do domu?

Energooszczędne drzwi zewnętrzne i drzwi do domu pasywnego powinny być wyjątkowo szczelne i mieć najwyższe parametry izolacyjności termicznej. Szacuje się, że z budynku przez drzwi zewnętrzne może wydostać się około 20% ciepła. Dlatego tak ważny jest dobór odpowiedniego modelu, który pozwoli zaoszczędzić jak najwięcej energii. Z reguły wydaje się to proste: do domu pasywnego dobieramy drzwi pasywne, a do domu energooszczędnego… drzwi energooszczędne. Jednak co to dokładnie oznacza? Przy wyborze drzwi pasywnych należy zwrócić uwagę na niski współczynnik przenikania ciepła, który określa, ile energii w watach przenika przez metr kwadratowy przegrody drzwi. Parametr ten nie może być większy niż 0,8 W/m²*K dla drzwi pasywnych, a dla energooszczędnych – 1,0 W/m²*K.

Dom pasywny i dom energooszczędny muszą mieć doskonałą izolację ścian, podłóg i dachu, aby można było zminimalizować utratę ciepła. Z pewnością pomogą w tym perfekcyjnie dobrane drzwi zewnętrzne. Niestety dużym błędem będzie zamontowanie w domu energooszczędnym lub pasywnym zwykłych drzwi – bez wielowarstwowej konstrukcji, dodatkowej warstwy termoizolacyjnej oraz specjalnego systemu zawiasów – czyli modeli, które nie spełniają podstawowych parametrów.

Jeśli stoisz przed wyborem drzwi zewnętrznych, możesz to zrobić zgodnie z zasadami feng shui w domu, gdzie główną rolę gra naturalne drewno. W tej kwestii liczą się ponadczasowy design czy wytrzymała konstrukcja, które sprawdzają się przez długie lata. Drzwi drewniane będą pasowały zarówno do domu energooszczędnego, jak i do domu pasywnego, jeżeli stawia się w nich przede wszystkim na prostotę. Wystarczy zamówić stolarkę drzwiową wraz z ościeżnicami w kolorze dębu, sosny lub orzecha – z charakterystycznymi słojami pasującymi np. do wzoru na podłodze w mieszkaniu. Pamiętaj, że drzwi do domów, które pomagają zaoszczędzić energię cieplną, mogą pełnić funkcję drzwi antywłamaniowych, zatem będziesz się czuć bezpiecznie.

Być może wkrótce sam zauważysz, że montaż odpowiednich drzwi zewnętrznych zwróci się już po pierwszym sezonie grzewczym. I choć cena domu pasywnego czy energooszczędnego to niemały wydatek, naprawdę warto inwestować w takie rozwiązania!