Na czym polega regulacja drzwi? Sprawdź, jak zrobić to samodzielnie

24 września 2020

Prawidłowo zamontowane i wyregulowane drzwi powinny pracować bez oporów i szczelnie przylegać do ościeżnicy. Pod wpływem czynników atmosferycznych, intensywnej eksploatacji i czasu drzwi mogą jednak nieznacznie opuszczać się i przekrzywiać. Dlatego tak ważna jest regulacja drzwi wejściowych i wewnętrznych – najlepiej co pół roku dokonać samodzielnego przeglądu stolarki drzwiowej. Jak wyregulować drzwi? Podpowiadamy!

Z artykułu dowiesz się:

  • na czym polega regulacja zawiasów drzwi,
  • po czym poznać, że regulacja zawiasów jest konieczna,
  • dlaczego regulacja zawiasów drzwi zewnętrznych i wewnętrznych jest tak istotna,
  • jak wyregulować drzwi wewnętrzne, a jak zewnętrzne,
  • czy istnieją istotne różnice między regulacją drzwi wewnętrznych i zewnętrznych.

Regulacja drzwi na zawiasach nie jest wcale trudna i z powodzeniem przeprowadzisz ją samodzielnie. Nie potrzebujesz do tego drogich narzędzi ani umiejętności majsterkowicza.

Dlaczego regulacja drzwi na zawiasach jest ważna?

Skrzypienie, niedomykanie, ocieranie o futrynę i szuranie o podłogę skrzydła drzwiowego czy też widoczne nieszczelności przy krawędziach lub progu mogą świadczyć o tym, że drzwi wymagają regulacji. Nie bagatelizuj tych oznak – źle wyregulowane drzwi mogą się z czasem odkształcić oraz widocznie zarysować podłogę czy zniszczyć futrynę. Co więcej – odpowiednie osadzenie skrzydła na zawiasach w znaczący sposób wpływa na komfort domowników.

Właściwa regulacja drzwi zewnętrznych zniweluje przenikanie do wnętrza zimnego powietrza i wytłumi odgłosy z ulicy lub klatki schodowej. Pamiętaj jednocześnie, że równie istotna okaże się regulacja drzwi wewnętrznych – zapewni domownikom większy stopień prywatności i zmniejszy stopień przenikania zapachów z kuchni do innych pomieszczeń.

Jak wyregulować drzwi zewnętrzne i wewnętrzne?

W obecnie produkowanych drzwiach wewnętrznych i zewnętrznych montuje się zawiasy, które można regulować w trzech kierunkach:

  • w pionie,
  • w poziomie,
  • pod względem docisku skrzydła do ościeżnicy.

Używa się do tego kluczy imbusowych (zwykle są dołączane do zestawu montażowego). Przydatne okażą się również miarka oraz poziomica, które pomogą w ustaleniu odpowiedniego ułożenia skrzydła.

Zatem jak wyregulować drzwi? Wystarczy zdjąć zaślepki z zawiasów, a następnie za pomocą klucza odkręcić lub dokręcić jedną z dwóch śrub (lub obie jednocześnie). Pierwsze otwory służą do dociśnięcia skrzydła drzwiowego do uszczelki, drugie – do opuszczania lub podnoszenia drzwi w pionie. Regulacja w poziomie odbywa się poprzez dociśnięcie lub poluzowanie wkrętów regulujących.

Inaczej przebiega regulacja zawiasów drzwi wejściowych i wewnętrznych starego typu. W tym przypadku ułożenie skrzydła w poziomie zmienia się dokręcając zawiasy, a w pionie – umieszczając na zawiasach specjalne podkładki.

Uwaga! Samodzielna regulacja drzwi wewnętrznych na zawiasach może okazać się trudniejsza w przypadku modeli bezprzylgowych. W tym przypadku skrzydło tworzy bowiem jednolitą płaszczyznę z ościeżnicą, a zawiasy pozostają ukryte.

Regulacja drzwi przesuwnych – jak ją wykonać?

Drzwi przesuwne działają inaczej niż klasyczne drzwi uchylne. Nie poruszają się po łuku, a ich skrzydło nie jest zawieszone na zawiasach, lecz przesuwają w płaszczyźnie wyznaczonej przez układ jezdny, składający się z szyny (prowadnicy) i rolek (wózków). Inaczej też przebiega ich regulacja – wykonuje się ją bowiem nie na zawiasach, lecz za pomocą pokręteł wózków jezdnych.

Pamiętaj! Nawet najdokładniejsza regulacja zawiasów nie zapewni odpowiedniej pracy drzwi, jeśli ościeżnica nie została dobrze zamontowana. Tylko prawidłowy montaż wszystkich komponentów stanowi gwarancję, że drzwi będą działać płynnie, izolować od zimna i wygłuszać dźwięki.

Zobacz też: