Jak wybrać drzwi do pokoju dziecka?

Drzwi do pokoju dziecka wydzielają prywatną przestrzeń, która jest istotna nie tylko dla nastolatka, ale też dla kilkuletniego malucha. Powinny być estetyczne i dopasowane do aranżacji wnętrza, a przede wszystkim – bezpieczne. W końcu przez lata będą znosić kreatywne zabawy Twojej pociechy. Jak zatem wybrać drzwi do pokoju dziecięcego? Podpowiadamy!

Z artykułu dowiesz się:

  • na co zwrócić uwagę, kupując drzwi do pokoju dziecka,
  • jakie rodzaje drzwi będą odpowiednie do pokoju dziecięcego.

Wybierając drzwi do pokoju dziecka, postaw na model na tyle uniwersalny, by pasował do zmieniającego się wystroju – o prostej formie i klasycznym kolorze. Innej aranżacji potrzebuje w końcu niemowlak, innej kilkulatek, a jeszcze innej – uczeń. Tymczasem dobrej jakości drzwi wewnętrzne posłużą przez kilka dobrych lat. Nie ma potrzeby, by zmieniać je wraz z każdym odświeżeniem wystroju. Dobrym pomysłem są też drzwi, które można personalizować, np. pokryte farbą magnetyczną lub tablicową. Wygląd to jednak dopiero początek.

Jak wybrać drzwi do pokoju dziecka?

Bezpieczne drzwi do pokoju dziecięcego

Drzwi do pokoju dziecka muszą być wykonane z solidnych materiałów – tak, by zniosły uderzenie zabawką czy kopnięcie piłką. W końcu w dziecięcym pokoju będą się odbywać najróżniejsze zabawy i rozgrywać liczne scenariusze. Ważne również, by drzwi zapewniały jak najwyższy poziom bezpieczeństwa. Szczególnie pieczołowicie należy więc wybierać drzwi z przeszkleniami. Szkło niskiej jakości może pęknąć pod wpływem uderzenia. Większy poziom bezpieczeństwa zapewnia szkło hartowane, które nawet jeśli pęknie, to rozsypie się na drobne kawałki o niekaleczących krawędziach.

Do pokoju dziecka lepiej więc wybrać drzwi bez przeszkleń lub z niewielkimi przeszkleniami ze szkła hartowanego. Małe, wąskie szybki zapewnią prywatność nastolatkowi, a jednocześnie zwiększą poczucie bezpieczeństwa u malucha, który zasypiając, będzie widział sączące się przez drzwi światło.

W pokoju małego dziecka praktycznym rozwiązaniem okażą się też specjalne unieruchamiacze do drzwi, które uniemożliwią maluchowi samodzielne otwieranie i zamykanie skrzydła, a tym samym zapobiegną bolesnemu przytrzaśnięciu palców. Alternatywą mogą być też ochraniacze ze silikonu lub gąbki, które pozwolą na przymknięcie skrzydła, ale nie na jego całkowite zatrzaśnięcie.

Drzwi do pokoju dziecka – czy tylko tradycyjne?

Drzwi do pokoju dziecięcego nie muszą być tylko klasyczne – drewniane (lub wykonane z materiałów drewnopodobnych) i uchylne. Oryginalnym rozwiązaniem są też drzwi przesuwne do pokoju dziecka. Sprawdzą się zwłaszcza, gdy pomieszczenie jest niewielkie i każdy centymetr przestrzeni jest na wagę złota. Drzwi przesuwne do pokoju dziecięcego pozwolą w pełni wykorzystać dostępny metraż – poruszają się wzdłuż ściany, nie wymagają więc wolnego miejsca do otwierania skrzydła po łuku. Dla większego bezpieczeństwa można zamontować specjalne spowalniacze, dzięki którym gwałtowne zatrzaśnięcie drzwi przesuwnych nie będzie możliwe.

Wiesz już, jakie drzwi do pokoju dla dziecka będą idealne w przypadku Twojego domu? Zobacz też, jak wybrać panele do pokoju dziecięcego.