Drzwi przylgowe czy bezprzylgowe – jakie są różnice?

25 maja 2020

Przy wyborze drzwi wewnętrznych do domu lub mieszkania trzeba podjąć szereg istotnych decyzji. Ważny jest nie tylko kolor skrzydła drzwiowego, lecz także jego rozmiar, wypełnienie i kierunek otwierania. Warto jednak zadać sobie jeszcze jedno pytanie – postawić na drzwi przylgowe czy bezprzylgowe? Zobacz, czym różnią się te rozwiązania!

Z artykułu dowiesz się:

  • czym charakteryzują się drzwi przylgowe, a czym bezprzylgowe,
  • jaki rodzaj drzwi pasuje do wnętrz o różnych stylach.

Różnica między drzwiami przylgowymi i bezprzylgowymi tkwi przede wszystkim w budowie krawędzi skrzydła i jego połączeniu z ościeżnicą, a co za tym idzie – w wyglądzie. Wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne czy właściwości akustyczne i izolacyjne w obu przypadkach są porównywalne. Wybór konkretnego rozwiązania zależy więc od indywidualnych upodobań i wystroju wnętrza.

Drzwi przylgowe – jak wyglądają?

W drzwiach przylgowych po zamknięciu skrzydło częściowo nachodzi na ościeżnicę, przez co powstaje charakterystyczny uskok (część nachodząca jest nazywana właśnie przylgą). Skrzydło i ościeżnica nie tworzą jednolitej płaszczyzny, a zawiasy pozostają widoczne. Tego typu drzwi są zdecydowanie popularniejsze niż bezprzylgowe – w sprzedaży można znaleźć więcej ich wzorów. Dużą zaletą jest również możliwość łatwego wyregulowania zawiasów.

Drzwi przylgowe pasują przede wszystkim do klasycznych aranżacji, w których pożądane są wszelkiego rodzaju frezy czy dekoracyjne wcięcia. Są jednocześnie postrzegane jako wizualnie lżejsze od bezprzylgowych.

Drzwi bezprzylgowe – czym się charakteryzują?

Drzwi bezprzylgowe mają skrzydło z całkowicie prostą krawędzią i po zamknięciu tworzą z ościeżnicą jednolitą powierzchnię. Ich uzupełnieniem jest często również płaski zamek magnetyczny, który nie wystaje poza krawędź skrzydła. Powstaje więc praktycznie gładka, równa płaszczyzna, doskonale wpisująca się nowoczesną aranżację wnętrza w stylu minimalistycznym.

Drzwi wewnętrzne bezprzylgowe dobrze sprawdzają się również w wąskich przejściach. Skrzydło i ościeżnica umieszczone w jednej płaszczyźnie optycznie poszerzają bowiem powierzchnię podłogi pomiędzy ścianami.

Drzwi tego typu są jednak zazwyczaj droższe i wymagają dużej dokładności przy montażu (jeśli nie będą osadzone prawidłowo, między ościeżnicą a skrzydłem powstanie zbyt duża szczelina psująca efekt). Mniejszy jest również wybór dostępnych wzorów. Powoli jednak się to zmienia – w końcu jeszcze do niedawna w sprzedaży można było znaleźć niemal wyłącznie drzwi przylgowe.

Rodzajem modeli bezprzylgowych są drzwi z ukrytą ościeżnicą, zwane też drzwiami ukrytymi lub dyskretnymi. W tym przypadku ościeżnica jest schowana w ścianie tak, że skrzydło drzwiowe tworzy jednolitą powierzchnię ze ścianą. Montaż tego typu stolarki warto zaplanować już na etapie stawiania ścianek działowych. Wymaga bowiem specjalnie przygotowanego otworu drzwiowego. Niekiedy drzwi ukryte występują też w wersji z odwrotną przylgą, co oznacza, że otwierają się do wewnątrz, podczas gdy od strony korytarza wyglądają jak otwierane do zewnątrz.