Jak dobrać drzwi do podłogi?

28 kwietnia 2020

Drzwi i podłogi to stałe elementy wyposażenia wnętrz. Jak je ze sobą zestawić, by były rzeczywistą ozdobą i stanowiły ponadczasowe tło dla naszych wnętrzarskich aranżacji?

Drzwi i podłogi to jedne z najrzadziej wymienianych elementów wyposażenia wnętrza. Dlatego ich wyborowi warto poświęcić więcej czasu po to, by zadbać o spójność estetyczną wnętrza, ale też jego uniwersalizm, który na przestrzeni lat umożliwi metamorfozy naszych wnętrz.

drzwi Fossano
Drzwi Wewnętrzne Fossano 2

Białe drzwi – najprostszy wybór

Białe drzwi są najprostsze do stosowania w aranżacjach, więc jeśli takie właśnie lubimy, bez trudu zestawimy je absolutnie z wszystkim. Białe drzwi zestawione z jasną podłogą dadzą nam poczucie harmonii i optycznie powiększą przestrzeń. Z kolei zastosowanie kontrastu, poprzez połączenie białych drzwi z podłogą w ciemniejszym odcieniu, podkreśli zdecydowany charakter aranżacji. Biel dobrze czuje się też w towarzystwie szlachetnych gatunków drewna, na przykład takich jak dąb. W ofercie INVADO każdy model drzwi można zamówić w białej okleinie, dlatego bez przesady można powiedzieć, że aranżacje z bielą dostępne są w wersji bez limitu.

drzwi Norma Decor
Drzwi Wewnętrzne Norma Decor 2

Drzwi w kolorze

Jeśli decydujemy się na drzwi w kolorze innym niż biel, super rozwiązaniem, podkreślającym nowoczesny charakter wnętrza będzie zastosowanie jednolitej podłogi, czy to wykonanej z żywicy epoksydowej, wykładziny pcv lub dywanowej, czy też z kafli. Dla tych, którzy kochają wnętrzarskie eksperymenty i lubią częste zmiany wystroju, ciekawym rozwiązaniem może być wybór zestawu: niewidoczna ościeżnica Sara Pro i drzwi Norma Decor I, które można dowolnie przemalowywać, eksperymentując z kolorami w naszym domu. Jeśli takie rozwiązanie wydaje nam się godne zainteresowania, a chcemy połączyć je z podłogą drewnianą, wybierzmy w miarę jednolite, mało usłojone panele, bez wyraźnego rysunku drewna.

drzwi Linea Forte
Drzwi Wewnętrzne Linea Forte 5

Drzwi drewniane

Drzwi w kolorze drewna pod względem aranżacyjnym są zdecydowanie bardziej wymagające. W tym wypadku szczególnie ważne jest, by dobrać gatunek i odcień drewna nie tylko do podłogi, ale też do mebli i okien. Jeśli chcemy, by wszystkie te elementy były drewniane, najbezpieczniej wybrać takie o zbliżonym odcieniu. Można też ułatwić sobie zadanie, dzieląc kolory drewna na trzy grupy – jasne, średnie i ciemne. Do jasnych zaliczamy m.in. jesion, buk i klon. Dobrze sprawdzają się one w nowoczesnych wnętrzach o skandynawskim charakterze, w pomieszczeniach białych, ale też w pomalowanych na jednolite, zdecydowane kolory.

drzwi Livata
Drzwi Wewnętrzne Livata 4

Przykład drewna ciemniejszego to dąb, jasny orzech oraz czereśnia. Te odcienie dobrze sprawdzą się zarówno w pomieszczeniach nowoczesnych jak i tradycyjnych.

drzwi Capena Inserto
Drzwi Wewnętrzne Capena Inserto 1

Natomiast do aranżacji stylowych i klasycznych najlepiej wybrać drewno ciemne – mahoń, wenge lub palisander.

drzwi Larina SATI
Drzwi Wewnętrzne Larina SATI 2

I ostatnia wskazówka. Dość oczywista, ale czasem może umknąć naszej uwadze. Warto pamiętać, że drzwi, łącząc dwa pomieszczenia powinny pasować do podłogi w każdym z nich.