Jak wyciszyć drzwi?

23 stycznia 2020

Odpowiednie wyciszenie drzwi wejściowych to najlepszy sposób na zapewnienie sobie intymności w domu. Równie ważne jest jednak wygłuszenie drzwi wewnętrznych, które sprawia, że dźwięki z danego pokoju są mniej słyszalne w innych pomieszczeniach (ma to znaczenie nie tylko wtedy, gdy jeden z domowników lubi słuchać głośnej muzyki). Jak zatem wyciszyć drzwi? Sprawdź!

Drzwi nie tylko oddzielają od siebie poszczególnie pomieszczenia, ale też zapewniają prywatność i… spokój. Ich zamknięcie sprawia, że świat zewnętrzny przestaje tak bardzo rozpraszać, a osoby niepowołane nie mogą usłyszeć, co dzieje się w przestrzeni prywatnej. Niestety, ten spokój może zostać zaburzony przez niewłaściwą izolację akustyczną drzwi – zarówno wejściowych, jak i wewnętrznych. Do wnętrza domu zaczynają wtedy docierać odgłosy kroków i rozmów z klatki schodowej, a to, co dzieje się w pokoju, staje się doskonale słyszalne dla innych domowników. Podpowiadamy, jak zadbać o wygłuszenie drzwi wejściowych, a tym samym o wyciszenie mieszkania.

Wyciszanie drzwi wejściowych

Utrata właściwości izolacyjnych drzwi wewnętrznych często jest spowodowana:

  • Zużyciem się lub brakiem uszczelki – sparciała lub niestarannie przyklejona uszczelka sprawia, że powstają szpary, przez które słychać to, co dzieje się na zewnątrz. Aby temu zaradzić, należy przykleić nową uszczelkę na całym obwodzie drzwi.
  • Złym stanem progu – powinien szczelnie przylegać do zamkniętego skrzydła. Jeśli jest ukruszony lub ruchomy, nie spełnia swojego zadania. Za najlepiej izolujące uznaje się progi metalowe.
  • Złym montażem – częstym problemem jest niewłaściwe ułożenie ościeżnicy w otworze drzwiowym, w wyniku którego powstają szpary. Należy również zwrócić uwagę, czy po zamknięciu skrzydło przylega do ościeżnicy.

Jeśli powyższe elementy są wykonane poprawnie, a poziom izolacji wciąż nie jest wystarczający, można zadbać o dodatkowe wyciszenie drzwi wejściowych za pomocą:

  • Tapicerki drzwiowej – jest wykonana ze skóry lub skaju i wypełniona materiałem wygłuszającym o dużej gęstości. Może się to kojarzyć z estetyką rodem z poprzedniej epoki, jednak współczesne tapicerki drzwiowe wyróżniają się wysokimi walorami dekoracyjnymi. Są też dobrym sposobem na renowację starych, zniszczonych drzwi.
  • Maty wygłuszającej – to samoprzylepna pianka akustyczna o grubości około 1 cm. Wystarczy przytwierdzić ją do wygładzonej i oczyszczonej powierzchni skrzydła. Dla lepszego efektu wizualnego brzegi maty wygłuszającej można zamaskować kątownikami z aluminium lub drewna.
  • Tapety akustycznej – wykonuje się je z winylu i włókien poliestrowych lub z korka. Nie tylko zwiększają izolacyjność akustyczną drzwi, ale też są elementem dekoracyjnym. Szeroki wybór wzorów sprawia, że można je łatwo dopasować do stylistyki wnętrza.

Wygłuszenie drzwi pokojowych

Do wyciszenia drzwi wewnętrznych również można użyć maty lub tapety akustycznej. Jeśli jednak wciąż głowisz się nad tym, jak wygłuszyć drzwi bez jej użycia, pamiętaj, że lepszym rozwiązaniem jest… wybór odpowiednich drzwi pokojowych. Tanie, popularne modele mają często wypełnienie typu plaster miodu, czyli tekturowy wkład o sześciokątnej konstrukcji. Są lekkie, jednak nie zapewniają optymalnego wygłuszenia. Dużo wyższe parametry izolacyjne ma skrzydło drzwiowe z wypełnieniem z płyty wiórowo-otworowej. W sprzedaży są dostępne również specjalistyczne drzwi akustyczne ze wzmocnioną ramą i solidnym wypełnieniem z płyty wiórowej.