Jak dopasować drzwi do podłogi?

Drzwi wewnętrzne montuje się na końcowym etapie prac remontowych. Nie oznacza to, że z ich wyborem można zwlekać do ostatniej chwili. Drzwi wewnętrzne powinny bowiem wpisywać się w ogólną stylistykę wnętrza – pasować nie tylko do wyglądu mebli, lecz także do koloru ścian i… rodzaju podłogi. Tymczasem o tym ostatnim elemencie wiele osób zapomina. Zobacz, jak dobrać kolor drzwi i podłogi, by aranżacja była spójna i atrakcyjna!

Z tekstu dowiesz się:

  • jak dobrać kolor drzwi i podłogi według zasady podobieństwa,
  • jak dopasować drzwi do podłogi zgodnie z zasadą przeciwieństwa,
  • do jakich podłóg będą pasować białe drzwi.

Drzwi wewnętrzne i podłogi stanowią estetyczną bazę dla reszty wyposażenia – są z reguły wymieniane rzadziej niż meble i tekstylia. Dlatego tak ważne jest, by do siebie pasowały. Zastanawiasz się, jaki kolor drzwi do podłogi dębowej warto dobrać w zależności od jej koloru czy też jaki kolor drzwi do szarej podłogi najlepiej podkreśli aranżację wnętrza? A może marzą Ci się ciemne drzwi? Jaka podłoga podkreśli ich wygląd, a przy tym pozwoli Ci stworzyć aranżację uwzględniającą metraż pomieszczenia? Podpowiadamy.

Jak dobrać kolor drzwi i podłogi – zasada podobieństwa

Jedna z metod dopasowania do siebie drzwi wewnętrznych i podłóg to reguła podobieństwa. Jest bezpieczna i tradycyjna, dlatego sprawdza się przede wszystkim we wnętrzach urządzonych w stylu klasycznym. Sprawia, że aranżacja jest spójna i harmonijna. Co istotne, w tym przypadku drzwi i podłogi wcale nie muszą być w dokładnie tym samym kolorze (może być to trudne, ponieważ w praktyce ta sama nazwa koloru drewna u różnych producentów często oznacza nieco inny odcień). Reguła podobieństwa zaleca raczej, by do jasnej podłogi dobierać jasne drzwi, a do ciemnej – ciemne. Poza tym warto zwrócić uwagę na to, by:

  • materiały odwzorowywały ten sam gatunek drewna (dzięki temu będą miały podobny odcień, wzór usłojenia itd.);
  • drzwi i posadzka zostały wykonane z podobnego tworzywa (np. podłogi drewniane i fornirowane drzwi).

Warto też pamiętać o pewnej kwestii, gdy posiadasz ciemne drzwi. Jaka podłoga dopasowana do ich koloru będzie wówczas wyglądać dobrze? Ciemna podłoga w połączeniu z ciemnymi drzwiami może sprawiać, że pomieszczenie będzie wydawać się zacienione i mniejsze. W mieszkaniu o dużym metrażu i takim, do którego dociera dużo naturalnego światła, nie stanowi to jednak problemu.

Jak dopasować drzwi do podłogi?

Jaki kolor drzwi do jasnej podłogi, a jaki do ciemnej – zasada przeciwieństwa

Alternatywą dla reguły podobieństwa może być zabawa kontrastami. Ta metoda pozwoli Ci stworzyć odważną aranżację – doskonale sprawdzi się we wnętrzach eklektycznych (umożliwia bowiem dużą swobodę w dobieraniu innych elementów wyposażenia) i nowoczesnych. Warto jednak zachować spójność faktur i rodzajów tworzywa, by nie wprowadzać niepotrzebnego chaosu stylistycznego.

Zgodnie z zasadą kontrastu do jasnych desek można więc dobrać drzwi w głębokim odcieniu wenge, a do ciemnych, hebanowych paneli – skrzydła w odcieniu jasnego, naturalnego drewna itd.

Jak dobrać kolor drzwi i podłogi – a może białe drzwi?

Uniwersalnym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem okażą się białe drzwi. Pasują do każdego koloru i rodzaju posadzki – od dowolnego koloru podłogi drewnianej po deski w odcieniach szarości. W połączeniu z jasną podłogą optycznie powiększą przestrzeń, na przykład we wnętrzach skandynawskich, natomiast zestawione z ciemną posadzką sprawią, że wnętrze nabierze nowoczesnego, nieco ekstrawaganckiego charakteru. Sprawdź, jak jeszcze wykorzystać białe drzwi w aranżacji wnętrza.

Zanim wybierzesz kolor drzwi i podłóg, weź więc pod uwagę stopień nasłonecznienia wnętrza oraz ofertę producentów drzwi, desek i paneli podłogowych. Uwzględnienie tych parametrów pozwoli Ci stworzyć udane zestawienie drzwi i podłogi, które doskonale podkreśli aranżację w Twoim domu!