Wymiary otworów drzwiowych – jak określić je prawidłowo?

22 stycznia 2020

Wybór konkretnego modelu drzwi wewnętrznych to dopiero początek. Czasem większy problem sprawia prawidłowe określenie ich rozmiaru. Co tak naprawdę oznaczają potoczne określenia drzwi 80 czy 70 i jak interpretować wymiary otworów drzwiowych? Jak dopasować rozmiar skrzydła do otworu? Podpowiadamy!

Z tekstu dowiesz się:

  • jakie parametry składają się na wymiary otworów drzwiowych,
  • jaki otwór pod drzwi 80 oraz drzwi 70 będzie najlepszy.

Zgodnie z prawem budowlanym minimalna szerokość drzwi powinna wynosić 80 cm (w świetle ościeżnicy), a wysokość – 200 cm. W starym budownictwie można jednak spotkać drzwi o szerokości 60 cm lub 70 cm, dlatego też takie rozmiary wciąż są w sprzedaży. Ważne, by jeszcze przed wykończeniem ściany prawidłowo określić, jaki ma być wymiar pozostawionego otworu pod drzwi.

Wymiary otworów drzwiowych a parametry drzwi

Określenie „rozmiar drzwi” jest bardzo dużym uproszczeniem – posługiwanie się nim może prowadzić do problematycznych i kosztownych pomyłek. Aby prawidłowo dokonać zamówienia i wybrać drzwi o odpowiednich wymiarach, bezpieczniej mówić o bardziej szczegółowych parametrach:

  • wymiarze otworu w murze,
  • wymiarze w świetle ościeżnicy,
  • wymiarze zewnętrznym drzwi z ościeżnicą,
  • wymiarze skrzydła drzwi.

Potoczne określenie „drzwi 80” najczęściej odnosi się właśnie do szerokości skrzydła drzwiowego. Wymiar otworu w murze powinien więc być inny.

Jaki otwór na drzwi? Wymiary otworu pod drzwi 70 i 80

W określeniu wymiarów otworu pod drzwi kluczowy jest rodzaj ościeżnicy – regulowany (zalecany w przypadku ściany o nietypowej grubości) lub stały. Ważnym elementem pomiaru otworu drzwiowego jest grubość muru, to element niezbędny przy wyborze ościeżnicy.

  • W przypadku ościeżnicy regulowanej otwory w murze powinny być o około 8 cm szersze niż skrzydło drzwiowe. Wymiary otworu pod drzwi 80 to więc 88 cm, a dla drzwi 70 – 78 cm itd. Wysokość otworu może wynosić od 206 cm do 207,5 cm.
  • W przypadku ościeżnicy stałej szerokość otworu w murze powinna być większa o 11-11,5 cm od szerokości skrzydła drzwiowego. Dla drzwi 80 wynosi więc 91 cm, a wymiary otworów pod drzwi 70 powinny wynosić 81 cm itd. Wysokość otworu powinna natomiast mieścić się w przedziale od 207,5 cm do 209 cm.

Ważne, by otwory pod drzwi wewnętrzne w całym mieszkaniu były jednakowe. Drzwi zewnętrzne są zazwyczaj szersze.

Jeśli wiesz już, jaki otwór na drzwi będzie odpowiedni, zadbaj też o prawidłowe dokonanie pomiarów. Wysokość i szerokość otworu powinna być mierzona w kilku miejscach – zwykle podaje się najmniejszy uzyskany rozmiar z dokładnością co do milimetra. Na koniec pozostaje Ci jedynie zastanowić się, jak dobrać drzwi do stylu mieszkania.