Wybór drzwi zewnętrznych do domu jest dużym wyzwaniem. Na rynku dostępnych jest wiele modeli wykonanych z różnych materiałów. Zarówno w Polsce jak i na światowych rynkach szczególnym zainteresowaniem cieszą się drzwi drewniane. Na co powinniśmy zwrócić uwagę kupując drewniane drzwi zewnętrzne aby jak najlepiej spełniały swoje funkcje? Przyjrzyjmy się ich podstawowym parametrom.

W pierwszej kolejności naszą uwagę przyciąga wygląd zewnętrzny drzwi – kolor, materiał powłoki, elementy dekoracyjne. Drzwi wejściowe będą wizytówką naszego domu, dlatego zwykle zwracamy dużą uwagę na ich sposób ich wykończenia. Rozwiązania dostępne na rynku dają nam w zasadzie nieograniczone możliwości, dzięki którym możemy dopasować drzwi stylistycznie i kolorystycznie do elewacji lub pozostałych elementów stolarki .

Drewno jest cenionym materiałem na rynku budowlanym ze względu na wszechstronność zastosowań. Dzięki termoizolacyjności świetnie sprawdza się stolarce otworowej. Drzwi drewniane charakteryzują się w tym zakresie bardzo dobrymi parametrami termicznymi. Najlepiej w tym zakresie sprawdzają się drzwi pasywne.

Zastosowanie nowoczesnych technologii obróbki drewna znacznie poprawiło jego trwałość, stabilność wymiarową oraz odporność na wilgoć. A są to parametry bardzo istotne właśnie w przypadku drzwi zewnętrznych. Dodatkowo skrzydła stabilizowane są zastosowaniem odpowiedniej warstwy zewnętrznej – np. wodoodpornej sklejki odpornej na niekorzystne warunki pogodowe a powłoka wykończona odpowiednimi lakierami.

Drzwi drewniane

Istotnym parametrem w przypadku każdego rodzaju drzwi zewnętrznych jest ich bezpieczeństwo – czyli stopień w jakim zabezpieczają przed ewentualnym włamaniem. Ważną rolę spełniają tu zamki w które producenci wyposażają skrzydła zewnętrzne oraz bolce antywyważeniowe – odpowiednio zabezpieczone drzwi będą dzięki nim stanowiły trudną do sforsowania barierę dla niepożądanych gości.

Przekrój drzwi drewnianych

Drzwi zewnętrzne są istotna inwestycją – warto sprawdzić dostępne na rynku rozwiązania i wybrać te z nich które będą odpowiadały naszym potrzebom – aby móc korzystać z nich przez długi czas.