Nowoczesna sypialnia – jak zaaranżować pomieszczenie z wykorzystaniem paneli korkowych?

Nowoczesna sypialnia z podłogą z korka? Jak najbardziej! Obecnie w modzie są rozwiązania aranżacyjne, które możesz odnaleźć w… katalogu wnętrzarskim z lat 80. Panele korkowe wracają do łask i mogą stanowić mocny akcent dekoracyjny w aranżacji sypialni.

Dawniej korek był szeroko rozpowszechnionym materiałem – produkowano z niego nie tylko panele podłogowe, ale też panele ścienne, podkładki pod szklanki czy nawet blaty mebli. Dziś ten materiał sprawdza się szczególnie dobrze w aranżacji sypialni w stylu nowoczesnym – jest doskonałym uzupełnieniem wystroju, a dzięki właściwościom wytłumiającym i dociepleniowym poprawia komfort użytkowania pomieszczenia.

Podłoga korkowa – wszystko, co warto o niej wiedzieć

Panele podłogowe wykonane z korka najczęściej składają się z kilkuwarstwowych płyt:

  • warstwy podkładowej z korka,
  • rdzenia z płyty HD lub HDF,
  • warstwy wyrównującej naprężenia,
  • warstwy dekoracyjnej z korka.

Dodatkowo powierzchnia paneli jest pokrywana lakierem poliuretanowym lub winylem, który zabezpiecza ją przed uszkodzeniami mechanicznymi i ścieraniem.

Czytaj również: Podłoga korkowa – dlaczego warto się na nią zdecydować?

Nowoczesna sypialnia - jak zaaranżować pomieszczenie z wykorzystaniem paneli korkowych?

Zalety podłogi korkowej

Panele korkowe to materiał odpowiedni nie tylko do wykończenia sypialni, ale też dowolnego pomieszczenia. Za wykorzystaniem korka przemawia bowiem nie tylko jego piękny wygląd, ale też praktyczne zastosowanie. Panele korkowe gwarantują między innymi:

  • wyciszenie – dzięki dobrym właściwościom akustycznym podłogi korkowe wytłumiają odgłosy kroków;
  • wrażenie ciepła – korek jest świetnym izolatorem, dlatego ociepla powierzchnię, na której jest montowany. Pomieszczenia z podłogami korkowymi są więc cieplejsze;
  • właściwości zdrowotne – korek jest materiałem naturalnym, ekologicznym i nieuczulającym. Ponadto posiada właściwości antystatyczne, dzięki czemu nie osiada na nim kurz, będący jednym z najpowszechniejszych alergenów;
  • odporność na promienie UV – panele podłogowe z korka nie płowieją nawet wtedy, gdy są wystawione na długotrwałe działanie promieni słonecznych, dlatego doskonale nadają się do wykończenia jasnych sypialni posiadających duże przeszklenia.

Montaż paneli korkowych w sypialni

Podłogi korkowe montuje się w dokładnie taki sam sposób, jak tradycyjne panele podłogowe. Należy jednak poświęcić szczególną uwagę przygotowaniu podłoża, które powinno być równe, stabilne i pokryte specjalną folią przeciwwilgociową o grubości min. 0,2 mm. Wilgotność samego podłoża nie może przy tym przekraczać 2% – w przeciwnym wypadku może dojść do wchłonięcia wody z podłoża przez panele, a następnie ich odkształcenie.

Panele korkowe i nowoczesna sypialnia – duet idealny?

Ułożenie podłogi z korka w sypialni to doskonały sposób na stworzenie pomieszczenia o nowoczesnym charakterze. Takie panele będą stanowić piękny kontrast dla jednolicie białych ścian, tak powszechnie spotykanych zarówno w aranżacjach nowoczesnych, jak i minimalistycznych oraz skandynawskich. Dodatkowo panel korkowy Originals Accent wyciszy pomieszczenie, a Ty będziesz mógł stąpać boso po ciepłej podłodze w sypialni. Korek idealnie nadaje się do tworzenia kontrastowych aranżacji. Z podłogą korkową świetnie będą więc współgrać panele ścienne (np. białe) z drewna. Odważnym, ale oryginalnym pomysłem może być też zastosowanie drzwi połyskowych. Istnieją setki pomysłów na nowoczesne wnętrza, dlatego zachęcamy do eksperymentowania oraz czerpania inspiracji z przeszłości – przeglądania katalogów wnętrzarskich i reklam sprzed lat. Może się bowiem okazać, że to właśnie tam znajdziesz pomysł na wymarzoną sypialnię.