Podłoga w przedpokoju – jaką wybrać?

Jaką wybrać, aby zdobiła przestrzeń i przez wiele lat zachowała swoją trwałość?

W trakcie przeprowadzania prac wykończeniowych i remontowych w domu lub mieszkaniu koncentrujemy uwagę na aranżacji salonu, sypialni, a także łazienek i kuchni. Warto jednak pamiętać, że nie mniejsze znacznie w funkcjonalnym urządzaniu wnętrz odgrywa także dobrze zaprojektowany przedpokój. Aby pełniał on swoje funkcje, należy zadbać nie tylko o układ mebli, w tym szaf, ale i o wybór odpowiedniej podłogi. Co lepiej sprawdzi się w pobliżu drzwi wejściowych – podłoga drewniana czy odpowiednie panele podłogowe?

W podjęciu decyzji pomaga zwrócenie uwagi na główne cechy obu materiałów wykończeniowych. W przypadku podłogi do przedpokoju najważniejsze będą właściwości związane z:

  • trwałością – podłoga do przedpokoju powinna być odporna na zarysowania, pęknięcia i inne zniszczenia. W ten sposób będzie ona zdobić przestrzeń przed drzwiami przez kilka, a nawet kilkanaście lat;
  • odpornością na wodę – podłoga do przedpokoju nie może wchłaniać wody, błota i innych zanieczyszczeń przynoszonych z zewnątrz.

Który materiał wykończeniowy spełnia te wymagania?

Podłoga drewniana do przedpokoju – czy warto układać naturalne deski?

Drewniana podłoga pięknie prezentuje się w gustownie urządzonych salonach, sypialniach, niekiedy nawet kuchniach. Naturalne deski w przedpokoju również mogą ozdabiać przestrzeń, choć uważa się, że korytarz nie jest dla nich idealnym miejscem. Wiąże się to głównie z obawami o trwałość podłogi w ciągach komunikacyjnych mieszkania lub domu, gdzie często chodzi się w butach, rozkłada kurtki i kładzie torebki.

Te obawy są jak najbardziej uzasadnione – niektóre gatunki drewna, takie jak np. lipa, sosna lub jodła, są dość miękkie i po kilku latach zdobienia przedpokoju mogłyby się bardzo zniszczyć. Istnieją jednak gatunki drewna twardego, które są bardziej odporne na działanie czynników zewnętrznych. Należą do nich m.in.:

  • gatunki rodzime, europejskie – dąb szypułkowy, jesion, cis,
  • gatunki egzotyczne – jatoba, merbau, palisander.

Deski wykonane z tych gatunków drzew mają zazwyczaj bardzo wysokie klasy twardości, dzięki czemu można po nich chodzić w butach bez obawy o powstanie rys. Twarde drewno jest także odporne na działanie wody, zwłaszcza gdy jest dobrze wykończone dodatkową warstwą ochronną – lakierem.

Dowiedz się więcej o egzotycznych gatunkach drewna!

Podłoga w przedpokoju – jaką wybrać?

Panele podłogowe do przedpokoju – jaki rodzaj wybrać?

Panele podłogowe dostępne obecnie na rynku bardzo przypominają naturalne drewno. Widoczne na nich rysunki imitują naturalne sęki, żłobienia oraz przebarwienia spotykane na różnych gatunkach podłóg drewnianych. Z tego względu panele często zdobią niemal wszystkie podłogi w mieszkaniu. Żeby jednak panele podłogowe sprawdziły się w przedpokoju, warto zwrócić uwagę na kilka informacji widocznych na opakowaniu tych produktów.

Rodzaj paneli podłogowych

Pod pojęciem paneli podłogowych kryją się dwa różne rodzaje materiałów wykończeniowych. Choć mogą być do siebie podobne pod względem wyglądu, mają nieco inne właściwości.

  • Panele laminowane – są wykonane z wytrzymałej płyty HDF (lub MDF), która znajduje się pomiędzy dwoma warstwami laminatu. Dolna część paneli chroni podłogę przed zawilgoceniem, natomiast górna z mineralną powłoką odpowiada za wygląd.
  • Panele winylowe– również są wykonane z kilku warstw. Zamiast laminatu stosuje się jednak winyl oraz ochronną warstwę z tworzywa sztucznego. Niektórzy producenci zastępują także płytę HDF sztucznym tworzywem.

Dzięki zastosowaniu warstw winylu panele wykonane z tego materiału są bardzo wytrzymałe i odporne na wodę. W porównaniu do paneli laminowanych mają też znacznie mniejszą grubość, dzięki czemu lepiej dopasować je do zamontowanych wcześniej drzwi zewnętrznych i drzwi prowadzących do innych pomieszczeń.

W korytarzu najlepiej sprawdzą się panele – głównie panele winylowe – skategoryzowane w najwyższych klasach. Dzięki temu nawet po kilku latach użytkowania podłoga w korytarzu będzie wyglądała niemal jak nowa. Nie zetrze się z niej rysunek drewna i nie pojawią się na niej widoczne rysy, pęknięcia i inne uszkodzenia.

Podłoga drewniana czy panele podłogowe do przedpokoju – co wybrać?

W korytarzach i mniejszych przedpokojach można układać zarówno naturalne deski, jak i panele podłogowe. Warto tylko wiedzieć, które gatunki lub które rodzaje paneli najlepiej sprawdzą się w często użytkowanych miejscach. Jeśli zdecydujesz się na:

  • podłogi drewniane – weź pod uwagę gatunek drewna i klasę twardości. Im większą klasę podłogi drewnianej wybierzesz, tym będzie ona trwalsza.
  • panele podłogowe – zainteresuj się zwłaszcza panelami winylowymi, które bardziej wytrzymałe od paneli laminowanych. Przyjrzyj się także uważnie klasie ścieralności podłóg.

Zwróć także uwagę, czy Twój korytarz jest połączony z salonem lub resztą częścią domu, czy stanowi odrębne pomieszczenie. Jeśli Twój dom lub mieszkanie ma otwartą przestrzeń, warto stworzyć spójną aranżację wnętrza, w której wszystkie podłogi są wykończone tym samym materiałem.