Drewno w pokoju dziecięcym – o czym warto pamiętać?

Aranżacja pokoju dziecięcego z wykorzystaniem podłogi drewnianej nie należy do najpopularniejszych rozwiązań, na które decydują się rodzice. A szkoda: drewno w pokoju dziecięcym może być bezpieczne dla Twojej pociechy i wytrzymałe, jeśli tylko zastosujesz się do kilku naszych porad.

Wybierając podłogę drewnianą do pokoju dziecięcego, warto przede wszystkim postawić na jakość wykorzystanych materiałów. Odnosi się to zarówno do samego drewna, jak i produktów używanych przy montażu lub wykończeniu podłogi. Chodzi bowiem o zapewnienie Twojemu maluchowi jak największego komfortu – oszczędzanie na podłodze w pokoju dziecięcym może poskutkować tym, że w przyszłości będziesz musiał radykalnie zmieniać jego wystrój, gdyż dziecko nie będzie czuło się w nim dobrze.

Podłoga drewniana dla dziecka – jaki gatunek drewna wybrać?

Przy tworzeniu aranżacji pokoju dziecięcego warto skorzystać z najbardziej wytrzymałych gatunków drewna, zarówno rodzimych (np. jesion, dąb), jak i egzotycznych (merbau, wenge, heban). Podłoga wykonana z tych gatunków jest odporna na uszkodzenia mechaniczne, o które łatwo w trakcie zabawy np. drewnianymi klockami, oraz wilgoć.

Drewno wysokiej jakości w pokoju dziecięcym ma również inną zaletę: taka podłoga nie przyciąga kurzu, gdyż naturalne drewno nie elektryzuje się, co czyni z niej idealne rozwiązanie dla małych alergików. Aby jeszcze bardziej zmniejszyć ryzyko gromadzenia się na podłodze alergenów, wybieraj duże deski podłogowe (im mniej łączeń między elementami, tym łatwiej je wyczyścić).

Zobacz sposoby na drewno we wnętrzu prowansalskim

Drewno w pokoju dziecięcym - o czym warto pamiętać?

Pokój dziecięcy – wykończenie podłogi drewnianej

Jednym z częstych argumentów przeciwko wyborowi drewna do pokoju dziecięcego jest to, że popularne środki ochrony drewna oraz kleje o intensywnym zapachu mogą oddziaływać negatywnie na zdrowie maluchów. Ich zapach zależy jednak przede wszystkim od tego, na jakiej bazie zostały przygotowane. Lakiery czy kleje rozpuszczalnikowe schną bardzo szybko, ale pozostawiają intensywny zapach. Lepszym rozwiązaniem do pokoju dziecięcego są lakiery i kleje wodne, schnące dłużej, ale pozbawione za to zapachu.

Jak dbać o podłogę drewnianą w pokoju dziecięcym?

Warto pamiętać o tym, aby do pielęgnacji podłogi w pokoju dziecka nie używać produktów chemicznych. Niektóre substancje używane w tym celu mogą bowiem wywoływać niepożądane reakcje na skórze dziecka. Odkurzacz oraz dobrze wyżęty mop w zupełności wystarczą.