Jak urządzić wnętrze w stylu shabby chic?

Shabby chic to styl wnętrzarski cieszący się niesłabnącą popularnością przez ostatnie 30 lat. Jeśli Ty także chcesz urządzić tak swoje mieszkanie, dowiedz się, jak ważne są białe panele, czym charakteryzują się meble shabby chic oraz jak nadać wnętrzu czar dzięki stylowym dodatkom.

Od połowy lat 80., kiedy to Rachel Ashwell, brytyjska gwiazda projektowania wnętrz, wydała podręcznik w którym zdefiniowała styl shabby chic, moda na tę estetykę nieprzerwanie święci triumfy. Co takiego niezwykłego można znaleźć w tych aranżacjach?

Po pierwsze, podłoga drewniana

Shabby chic całymi garściami czerpie ze stylu rustykalnego – oznacza to, że w tej estetyce przeważa drewno i jasne, pastelowe barwy łączone z bielą. Jeśli zaczynasz urządzać mieszkanie, to na podstawową kwestią jest stylowa podłoga, czyli drewno lub panele podłogowe. Najlepiej białe lub pobielane, ewentualnie w odcieniu wyblakłych szarości i żółcieni. Białe panele dodadzą pomieszczeniu przytulności i schludności, a jednocześnie są stosunkowo tanie – podłoga drewniana będzie trudniejsza w utrzymaniu i droższa, chociaż łatwiej ją pomalować i klimatycznie postarzyć.

Jak urządzić wnętrze w stylu shabby chic?

Po drugie, naturalne drewno i meble shabby chic

Styl shabby chic bazuje na postarzanych meblach i dodatkach. Wnętrze musi wyglądać, jakby było nieco nadgryzione zębem czasu. Gdy dobierasz meble shabby chic, pamiętaj o kilku wskazówkach.

  • Im więcej drewna, tym lepiej – kredensy, fotele i stoły muszą być z drewna.
  • Biele i pastelowe odcienie – żółcie, róże, szarości, błękity, brązy – wszystkie rozwodnione i rozbielone.
  • Przetarcia, rysy, postarzenia – często nawet nowe meble shabby chic produkowane są z gotowymi „uszkodzeniami”.

Meble są esencją stylu shabby chic – przemyśl więc dokładnie projekt wnętrza i aranżację mebli w pokoju.

Po trzecie, dodatki shabby chic

Gdy już masz podłogę drewnianą odpowiednio postarzoną lub pobieloną, a Twoje meble tworzą już spójną aranżację, pomyśl o dodatkach. Najważniejsze są kwiatowe wzory – to jedna z cech charakterystycznych stylu shabby chic. Poduszki, wazony, tapeta we florystyczny motyw, a może wzór namalowany na ścianie? Najważniejsze, by harmonijnie dopasować je do bazy – białego wnętrza. Doskonale sprawdzą się detale, które możesz choćby podkraść swojej babci: klasyczne obrusy obszyte koronką, hafty, bogato zdobione i postarzane ramki do obrazków i zdjęć, do tego stare zegary i lustra. Dodatki powinny sprawić, że wnętrze będzie prezentować się przytulnie i uroczo.

Jeśli jednak uważasz, że styl shabby chic ostatecznie nie jest dla Ciebie, sprawdź komfortowe, jasne wnętrze w stylu hygge.