Panele ścienne, przez długi czas niesłusznie kojarzone z boazerią, wracają do łask po długim okresie królowania tapet i tynków. Mamy do wyboru najróżniejsze modele, od paneli drewnianych po panele 3D. Jak wybrać najlepsze panele na ścianę?

Z czego robi się panele ścienne?

Panele ścienne najczęściej wykonane są z tworzyw sztucznych (poliuretanu i włókna szklanego) lub materiałów drewnopochodnych (płyt MDF pokrytych dekorem). Charakteryzują się odpornością na ścieranie i zarysowanie, nie wymagają też specjalnej konserwacji czy malowania. Są jednocześnie lekkie i łatwe do zamontowania. Panele z tworzyw sztucznych, nazywane też panelami 3D, dodatkowo wyróżniają się oryginalnymi fakturami, nieprzypominającymi często klasycznej boazerii, lecz cegły, fale itp.

Nowoczesne panele na ścianę

Jak montować panele ścienne?

Montaż paneli ściennych jest bardziej skomplikowany niż kładzenie tapet. Potrzebne będą, poza samymi panelami naściennymi: specjalne drewniane listwy, tzw. łaty pod konstrukcję nośną paneli ściennych; uchwyty montażowe początkowe oraz jednostronne; listwy przypodłogowe i listwy maskujące, które zakryją miejsca łączenia paneli z podłogą i szczelinę przy suficie. Łaty zarówno pod panele 3D, jak i pod panele drewniane montujemy podobnie – zgodnie z instrukcją, pionowo lub ukośnie. Tu warto skonsultować się ze specjalistą, który doradzi, w jakich odstępach listwy powinny być umieszczone. Panele ścienne należy odpowiednio przyciąć i montować je od uchwytu początkowego ok. 1,5 cm od ściany: należy wsunąć krawędź płaską panelu (tzw. pióro) w uchwyt, a krawędź z rowkiem (tzw. wpust) zamontować już na uchwycie jednostronnym. Jeśli uda się zrobić to w idealnym pionie, to na listwie zaznacz według pierwszego panelu miejsce montażu kolejnych uchwytów początkowych. Przybij je gwoździkami i zamocuj kolejne panele, wsuwając ich pióra we wpusty poprzednich. Należy pamiętać o zachowaniu odstępu ok. 1,5 cm od podłogi – żeby uniknąć uszkodzeń i wypaczania się paneli. Na końcu montuje się listwy maskujące i przypodłogowe. Procedura montażu jest identyczna w przypadku paneli drewnianych na ścianę i paneli 3D na ścianę z tworzywa sztucznego – różne są jedynie parametry użytych materiałów. Jeśli proces jest zbyt skomplikowany, warto zastanowić się nad wynajęciem fachowca – często dostępni są w sklepie, w którym kupujemy panele na ścianę.

W jakich wnętrzach można stosować panele ścienne?

Panele dekoracyjne na ścianę doskonale sprawdzą się w korytarzu i kuchni – łatwo je utrzymać w czystości, a mogą dodać niewielkiej przestrzeni charakteru. Dotyczy to zwłaszcza paneli z tworzyw sztucznych, np. popularnych imitacji cegły lub artystycznego graffiti – są lekkie, łatwe w montażu i demontażu. Panelami można również wyłożyć ściany w salonie i sypialni – wyciszą wnętrze, dodadzą mu przytulności, a przy tym w tej przestrzeni będą mniej narażone na uszkodzenia i zabrudzenia. Wbrew obiegowym opiniom, panele ścienne sprawdzą się nawet w łazience – pod warunkiem, że wybierzesz wodoodporne produkty z tworzyw sztucznych. Tylko takie panele nie będą odkształcać się pod wpływem wilgoci. Produkty wykonane z drewna i materiałów drewnopodobnych nie są odporne na działanie wody, nie nadają się więc do łazienki i pomieszczeń, w których wilgotność powietrza przekracza 70% (pralni, suszarni itp.).