Na pierwszy rzut oka urządzenie wnętrza minimalistycznego nie wydaje się zbyt skomplikowane. Jednak to tylko pozory. By utrzymać ten styl należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Jakich?

Dążenie do perfekcji przy zachowaniu prostoty formy i harmonii – to podstawy minimalizmu. Obecnie to dość popularnym styl, który okazał się receptą na nadmiar bodźców, z którym mamy do czynienia na co dzień.

Wszystko ma swoje miejsce

Wnętrza minimalistyczne to wnętrza niezwykle uporządkowane – każdy mebel ma swoje „miejsce w szeregu”. Dlatego w tym przypadku warto postawić na meble o geometrycznych kształtach – może to być trójkąt, prostokąt, a nawet koło. W minimalistyczne wnętrze dobrze wpiszą się też niskie kanapy o prostych krawędziach. Przy czym pamiętajmy, że dodatki do pomieszczeń minimalistycznych należy dobierać szczególnie dokładnie. Tu nie ma miejsca na sentymenty, wszystko musi mieć swoje uzasadnienie i tworzyć spójną całość z resztą elementów.

Minimalistyczne wnętrze

Drzwi bez ornamentów

Baza, którą tworzymy, czyli ściany, podłogi i drzwi, to także ważny element wystroju minimalistycznego. Drzwi najlepiej wybrać proste, bez ornamentów i fantazyjnych przeszkleń. – Klienci, którzy urządzają minimalistyczne wnętrza wybierają modele o prostej formie, dlatego polecamy im drzwi Norma Decor z niewidoczną ościeżnicą Sara Pro lub kolekcję Invado Destino Unico – podpowiada Adam Hucz, odpowiedzialny za markę Invado.

Kolor utrzymany w ryzach

Jeżeli chodzi o kolory, to w stylu minimalistycznym przeważają dwie lub trzy czyste barwy, najczęściej biel, ale także czerń i czerwień. Wynika to z tego, że białe ściany stwarzają poczucie przestronności i stanowią idealne tło dla ciemniejszych, kontrastujących kolorów, w tym także soczystej zieleni czy pomarańczu. Dodatkowo przy dobieraniu mebli oraz elementów dekoracyjnych warto pamiętać o tym, aby były one utrzymane w jednym odcieniu – by nie wprowadzić kolorystycznego chaosu. Jeżeli chodzi o światło to sprawdzą się proste, geometryczne klosze, surowe lampy, a także oświetlenie punktowe.