Drzwi zewnętrzne są niewątpliwie wizytówką domu jednorodzinnego. Pamiętaj jednak, że mają za zadanie nie tylko wyglądać, ale także izolować wnętrze przed hałasem oraz utratą ciepła oraz zapewniać bezpieczeństwo domownikom. Do najpopularniejszych należą drzwi zewnętrzne drewniane. Zobacz, dlaczego warto wybrać je do swojego domu!

Z tekstu dowiesz się:

  • ile kosztują drewniane drzwi wejściowe,
  • jakie są zalety i wady drzwi drewnianych zewnętrznych.

W przypadku drzwi zewnętrznych należy przede wszystkim zwrócić uwagę na następujące parametry:

  1. klasa przepuszczalności powietrza,
  2. klasa wodoszczelności,
  3. współczynnik przenikania ciepła.

To od nich w dużym stopniu zależy, czy drzwi spełnią swoją funkcję i zapewnią Ci komfort we własnym domu. Co zatem wybrać – drzwi wejściowe do domu drewniane czy wykonane z innych materiałów?

Drzwi zewnętrzne drewniane – ile kosztują?

Na decyzję o zakupie drzwi bez wątpienia wpływa cena. Skrzydła zewnętrzne stalowe są z reguły tańsze niż drzwi wejściowe do domu drewniane. Różnica w cenie może wynosić nawet… kilka tysięcy złotych! Na pierwszy rzut oka oba skrzydła mogą wyglądać na wykonane z jednego materiału, jednak stal i drewno wykazują odmienne właściwości. Jakie zatem parametry mają drzwi wejściowe drewniane?

Drzwi zewnętrzne drewniane

Drzwi drewniane zewnętrzne – dlaczego warto je wybrać?

Jesteś zwolennikiem naturalnych materiałów, a w Twoim domu na podłogach królują drewniane deski? Z pewnością zdecydujesz się zatem na drzwi wejściowe wykonane z drewna (najczęściej sosnowego lub dębowego). To dobra decyzja, ponieważ drzwi drewniane zewnętrzne:

  • są estetyczne i eleganckie,
  • mają bardzo dobrą izolację akustyczną, dzięki czemu do Twojego domu nie przenikają hałasy z zewnątrz,
  • zapewniają dobrą izolacyjność cieplną (współczynnik Ud 0,8–1,2), co przekłada się na mniejsze straty energii.

Tymczasem drzwi zewnętrzne wykonane ze stali, mimo że uważane za bardziej wytrzymałe na uszkodzenia, gorzej chronią przed uratą ciepła niż drzwi zewnętrzne drewniane i słabiej wytłumiają dźwięki z zewnątrz. Charakteryzują się również gorszą ergonomią.

Wadą drzwi wejściowych do domu drewnianych może być dla niektórych wysoka cena oraz podatność drewna na niekorzystne warunki pogodowe, zwłaszcza na wilgoć. Dlatego tak istotne jest zwracanie uwagi na klasę wodoszczelności lub zbudowanie zadaszenia. Dzięki temu będzie można cieszyć się szlachetnym urokiem drewnianych drzwi zewnętrznych przez długie lata.

Zobacz też: Zewnętrzne drzwi stalowe – jakie są ich zalety?