Jak optycznie powiększyć wnętrze?

Urządzenie niewielkiego mieszkania nie jest łatwe. Wyzwaniem okazuje się pomieszczenie w nim wszystkich niezbędnych sprzętów, a jednocześnie nieprzytłoczenie przestrzeni nadmiarem mebli. Równie istotny jest wybór takich elementów wyposażenia, który optycznie powiększy wnętrze. Znaczenie ma nie tylko kolor ścian czy mebli, ale także… rodzaj podłóg i drzwi. Sprawdź, jakie elementy drewniane sprawdzą się w małym wnętrzu.

Największymi sprzymierzeńcami niewielkich mieszkań są jasne kolory i światło – optycznie powiększają przestrzeń, nadając jej lekkości. Warto więc postawić na pastelowe farby do ścian, przejrzyste tkaniny, połyskujące lustrzane dodatki. Jak jednak wybrać podłogę i drzwi? Podpowiadamy!

Optycznie powiększenie wnętrza - jak to uzyskać?

Podłogi do małego mieszkania

Małe mieszkanie zostanie optycznie powiększone dzięki położeniu w całym mieszkaniu takiej samej podłogi. W wymagających pomieszczeniach, takich jak łazienka i kuchnia, warto postawić na posadzkę o odcieniu zbliżonym do podłóg w reszcie mieszkania. Najlepiej, by była to posadzka w jasnym, ciepłym kolorze, np. deski podłogowe Bambus Creme lub Dąb Cappuccino Molti albo panele podłogowe Dąb jasny poranny czy Bleach White Teak. Jasne odcienie są bowiem idealne do małych pomieszczeń – zarówno jeśli chodzi o podłogi, jak i ściany czy meble. Ciemne panele lub deski można jednak zastosować, gdy planujesz kolorystycznie podzielić mieszkanie w poziomie. Ciemniejsza podłoga i dolna część ścian oraz jaśniejsza górna część i sufit pozwolą przywrócić odpowiednie proporcje zbyt niskiego pomieszczenia.

Jak optycznie powiększyć wnętrze?

Ciekawym rozwiązaniem do małego mieszkania będzie także… podłoga na wysoki połysk. Błyszczące powierzchnie pięknie odbijają światło i optycznie powiększają pomieszczenie. Połyskująca podłoga może być wyłożona zarówno drewnianymi deszczułkami pokrytymi lakierem, jak i panelami podłogowymi z satynowym wykończeniem.

Odpowiednio wykonana posadzka w małym mieszkaniu pozwoli również na wydzielenie stref – zwłaszcza gdy jedno pomieszczenie pełni funkcję salonu i kuchni lub salonu i sypialni. W każdej ze stref można bowiem zastosować podłogę o nieco innym odcieniu lub fakturze (ale o podobnej barwie!), co widocznie rozdzieli poszczególne części wnętrza.

Drzwi do małego wnętrza

W aranżacji małego mieszkania równie istotny jest wybór odpowiednich drzwi wewnętrznych. O ile w niektórych przypadkach można zrezygnować z drzwi (co otworzy, a więc wizualnie powiększy przestrzeń), o tyle niektóre pomieszczenia, jak łazienka czy sypialnia, wymagają zapewnienia prywatności. W tym przypadku również warto kierować się zasadą dominacji jasnych barw. Drzwi białe lub w delikatnym kolorze drewna będą dodatkowo pięknie komponować się z jasnymi ścianami i podłogami.

Wybierając drzwi wewnętrzne do małego mieszkania, warto postawić na skrzydła z dużą liczbą przeszkleń (np. ARCO W06S3 lub Livata 4). Nadadzą konstrukcji drzwi lekkości, a także zapewnią lepszą przenikalność światła pomiędzy pomieszczeniami (pozwolą doświetlić pomieszczenia bez okien).

Dobrym pomysłem mogą okazać się również drzwi harmonijkowe lub przesuwne, które pozwolą oszczędzić dość dużo miejsca. Tradycyjne skrzydło uchylne wymaga bowiem przestrzeni, by móc się bez przeszkód poruszać po łuku (zamykać i otwierać).

Zobacz również: