Proste sposoby na wyciszenie mieszkania

Docierający zewsząd hałas to jedna z największych bolączek współczesnego człowieka. Dlatego też od mieszkania oczekuje się tego, że zapewni ono strefę wolną od zgiełku biura i miasta. Niestety nie zawsze tak jest. Poznaj kilka prostych sposobów na to, jak przywrócić spokój w mieszkaniu.

Pomimo tego, że według przepisów poziom hałasu w pomieszczeniu mieszkalnym nie powinien w ciągu dnia przekraczać 40 decybeli, to w wielu przypadkach konieczne jest zapewnienie Twoim czterem kątom dodatkowej ochrony przed hałasem. Przynajmniej 3 elementy konstrukcyjne Twojego mieszkania wpływają na to, że dociera do niego więcej hałasu niż powinno:

  • cienkie ściany o kiepskiej izolacji akustycznej;
  • słabej jakości i źle zamontowana stolarka okienna/drzwiowa;
  • wolne przestrzenie w instalacjach technicznych.

Wszystkie te niedociągnięcia w budowie skutkują powstaniem przegród (pionowych lub poziomych), przez które do mieszkania przenika hałas. Można zatem zadbać o wyciszenie pomieszczenia już na poziomie budowy lub wykończenia domu w zależności od tego, gdzie znajdują się źródła hałasu: na zewnątrz i wewnątrz mieszkania.

Czasem jest jednak trudno przewidzieć wszystkie czynniki, które mogą zaburzyć spokój w Twoich czterech kątach. Dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie kilka porad dotyczących wyciszenia mieszkania, dzięki którym zawsze będziesz mógł zareagować na zwiększające się decybele.

Drzwi wejściowe – jak zwiększyć wyciszenie?

Podstawowa zasada izolacji akustycznej mieszkania jest bardzo prosta: im grubszy materiał oddziela ścianę/podłogę/drzwi od źródła hałasu, tym mniej decybeli trafia do pomieszczeń. Dlatego przy wyborze np. drzwi wejściowych zapewniających izolację akustyczną warto pamiętać przede wszystkim o tym:

  • z czego są wykonane – dobre zabezpieczenie przed hałasem zapewnia drewno dębowe oraz okładzina z blachy stalowej. Wbrew pozorom drzwi z przeszkleniami również pomagają przy wyciszeniu mieszkania, zwłaszcza jeśli w ich konstrukcji stosuje się szyby zespolone;
  • jaki jest ich współczynnik izolacyjności akustycznej – podaje się go w decybelach (dB). W przeciwieństwie do parametru izolacji ciepła, im jest wyższy, tym lepszy. Drewno zapewnia zabezpieczenie przed hałasem na poziomie od 27 do 36 dB, zaś aluminium – od 33 do 44 dB;
  • jaką warstwę izolacyjną można do nich wybrać – izolacja termiczna również pomaga w zwiększeniu izolacji akustycznej. W zależności od materiału, z którego wykonane są drzwi, wybiera się inną warstwę ochronną.

Oprócz wyboru drzwi warto pamiętać o tym, że warunkiem dobrego wyciszenia drzwi wejściowych są także: uszczelnienie ościeżnicy oraz listwy progowej oraz mocne zamontowanie progu drzwi, tak aby dochodził do ich skrzydła.

Błędy przy montażu mogą obniżyć właściwości wyciszające nawet najsolidniejszych drzwi. Dzięki zadbaniu o te szczegóły ochronisz swoje mieszkanie przed zarówno utratą ciepła, jak i przedostawaniem się hałasu.

Proste sposoby na wyciszenie mieszkania

Sposoby na wyciszenie podłogi oraz ściany w pokoju

Tanim sposobem na wyciszenie pokoju jest położenie w nim podłogi korkowej. Układ włókien w korku pozwala na tłumienie dwóch rodzajów dźwięku: powietrznego i uderzeniowego (mechanicznego).

Oznacza to, że podłoga korkowa izoluje zarówno przed hałasem dochodzącym z np. mieszkania sąsiadów znajdującym się na niższym piętrze, jak i zmniejsza słyszalność dźwięków generowanych u Ciebie (spadających na podłogę przedmiotów itp.). Im grubszą podłogę korkową wybierzesz, tym lepiej będzie ona redukować hałas – płyta korkowa grubości 4 mm zmniejsza hałas w pomieszczeniu o nawet 21 dB. Warto pamiętać, że produkowane obecnie podłogi korkowe poprawiają również estetykę pomieszczenia. Według ekspertów wyciszenie przegród poziomych w pokoju można uzyskać także dzięki montażowi podłogi pływającej, czyli takiej, w której między deską a betonem znajduje się kilka warstw pochłaniających drgania. Materiałami izolacyjnymi, które najlepiej się sprawdzają w tym typie montażu, są:

  • korek – doskonale tłumi dźwięki uderzeniowe;
  • podkłady z polistyrenu ekstrudowanego – zmniejszają hałas o ok. 20 dB oraz zapewniają dobrą izolują termicznie;
  • płyty ekologiczne – ich porowata struktura skutecznie obniża poziom hałasu.

Oprócz wyciszenia podłogi warto również zadbać o izolację akustyczną pokoju dzięki panelom ściennym. Nawet najpopularniejsze płyty MDF zauważalnie poprawiają izolację akustyczną pomieszczenia. Dobrze dobrane wykończenie ścian, takie jak np. panele:

  • redukuje dźwięki powietrzne,
  • zmniejszają pogłos w pomieszczeniu,
  • rozprasza dźwięki uderzeniowe.

Przy wyborze paneli służących wyciszaniu ścian w pokoju warto przede wszystkim zwrócić uwagę na ich grubość – 9 mm lub więcej – oraz to, jaki materiał posłuży do termoizolacji ścian. Ocieplenie ścian wełną mineralną zapewnia zmniejszenie przepuszczalności hałasu w przestrzeniach pionowych. Jak widać, wyciszenie mieszkania jest możliwe również po zakończeniu budowy domu, chociaż wiąże się z określonymi kosztami. Polepszenie komfortu psychicznego oraz fizycznego Twojej rodziny to jednak coś, czemu warto poświęcić czas i pieniądze.