Z czego mogą być wykonane drzwi zewnętrzne?

Drzwi zewnętrzne są wizytówką Twojego domu. Oprócz odpowiedniej prezencji mają do spełnienia kilka praktycznych funkcji – m.in. izolują od hałasu i zimna. Wybierając drzwi, zwróć uwagę nie tylko na ich wybarwienie czy wykończenie, ale również na materiał z jakiego są wykonane. Każdy bowiem ma inne, specyficzne dla siebie cechy.

Drzwi zewnętrzne do domu powinny być dopasowane stylistyką i kolorem do całego budynku oraz zapewniać bezpieczeństwo domownikom.

Wśród najczęściej stosowanych materiałów do produkcji drzwi zewnętrznych należą:

  • drewno
  • stal
  • styropian
  • pianka

Zobacz, jakie właściwości mają poszczególne materiały i czym różnią się od siebie.

Drzwi zewnętrzne z drewna – właściwości

Drzwi wykonane z drewna to tradycyjny sposób na ukoronowanie wejścia do domu. Takie drzwi są wyjątkowo piękne, wymagają jednak odpowiedniej pielęgnacji. Nie warto bagatelizować tej kwestii, ponieważ konserwacja pozwala zachować estetyczny wygląd na lata i ochronić przed działaniem czynników zewnętrznych.

Drewno jest szczególnie wrażliwe na wilgoć i wodę. Jeżeli nie zostanie zaimpregnowane, może:

  • wyginać się
  • pękać
  • zmieniać kształt
  • blaknąć pod wpływem słońca

Z tego powodu należy każdego roku sprawdzać stan drzwi i poddawać je konserwacji. Zwracaj uwagę na zmatowienia, jasne ślady (wyblaknięcia) oraz ciemne, które mogą oznaczać, że w drewno wniknęła wilgoć. Jeżeli zauważysz któreś z tych zmian, najpierw wyczyść drzwi i następnie pomaluj preparatem do drewna. W przypadku uznanych producentów powyższe mankamenty raczej nie występują ponieważ produkcja jest wykonywana wg rygorystycznych kryteriów, które dotyczą jakości materiału i procesu produkcyjnego. Drzwi drewniane w porównani ze stalowymi są cieplejsze i cichsze.

Z czego mogą być wykonane drzwi zewnętrzne?

Drzwi zewnętrzne ze stali

Stal to najbardziej odporny materiał na drzwi. To z niej produkuje się drzwi antywłamaniowe, jak również drzwi przeciwpożarowe. Stalowe drzwi zewnętrzne to propozycja najbardziej ekonomiczna, pozwalająca zaoszczędzić nie tylko na zakupie, ale również na wydatkach związanych z ogrzewaniem.

Drzwi stalowe to doskonałe izolatory przed utratą ciepła.

Jednak w porównaniu do drzwi drewnianych mają krótszą żywotność. Stal może być podatna na rdzę, jeżeli nie będzie odpowiednio wykończona. W związku z tym stalowe drzwi nie są polecane do miejsc, w których występują obfite deszcze. Poza tym ten materiał łatwo się nagrzewa (i wychładza). Jeżeli chcesz wybrać drzwi stalowe, zwróć uwagę na zabezpieczenie ich powierzchni (np. pokrycie powłoką winylową) lub laminowany fornir drewniany.