Jak cyklinować lakierowaną podłogę?

Drewno, podobnie jak inne materiały wykorzystywane w domu, niszczy się po kilkunastu lub kilkudziesięciu latach użytkowania. Jednak w przeciwieństwie do mebli czy elektronicznych sprzętów, podłogi z naturalnych desek nie trzeba od razu wymieniać. W renowacji zniszczonej powierzchni pomoże cyklinowanie. Zobacz, jak pozbyć się uszkodzeń i prawidłowo wycyklinować lakierowane drewno.

Cyklinowanie to inaczej szlifowanie parkietu lub desek. W trakcie tego procesu zdarciu ulega wierzchnia, zniszczona warstwa drewna. Możesz zrobić to samodzielnie lub zatrudnić fachowców, którzy odnowią podłogę za Ciebie! Zanim zdecydujesz, kto ma przeprowadzić cyklinowanie, zobacz porady specjalistów DDD Dobre Dla Domu.

Cyklinowanie krok po kroku – przygotowanie

Kiedy warto pomyśleć o cyklinowaniu? Proces ten należy przeprowadzić, jeśli uszkodzenia podłogi drewnianej są bardzo widoczne i nie można ich zlikwidować za pomocą mazaków lub wosków koloryzujących. Renowacja drewna jest także konieczna w przypadku intensywnego łuszczenia się lakieru (odklejający się lakier może byś spowodowany albo nieprawidłową pielęgnacją, albo długim okresem użytkowania desek). Zanim przystąpisz do cyklinowania zastanów się, jaki jest stopień zniszczenia Twojej podłogi. Deski noszą zwykłe ślady użytkowania? Jeśli tak, prawdopodobnie wystarczy jedno cyklinowanie. W przypadku poważniejszych uszkodzeń niezbędne będzie dwu-, a nawet trzykrotne szlifowanie.

Odnawiając podłogę, musisz także liczyć się z tym, że pokój, w którym znajdują się zniszczone deski, będzie na 2 lub 3 dni wyłączony z użytku. Konieczne jest również usunięcie z pomieszczenia wszystkich mebli, tak, aby nie trzeba było przerywać pracy i przesuwać elementów wyposażenia. Pamiętaj też o wymontowaniu listew przypodłogowych.

Szlifowanie – maszyna i papier ścierny

Cyklinowanie podłogi odbywa się za pomocą cykliniarki. Jako pierwszy wykorzystuje się papier o niskiej gradacji. Jeśli zdecydowałeś się na dużą cykliniarkę, która nie jest w stanie wyszlifować podłogi przy ścianach, wykorzystaj też małą, ręczną cykliniarkę kątową z papierem ściernym o tej samej grubości ziaren.

Pamiętaj, żeby nie uruchamiać cykliniarki, stojąc w miejscu na środku pomieszczenia. Może to zrobić w Twojej podłodze dziurę, którą trudno będzie później wyrównać. Podczas cyklinowania zawsze należy być w ruchu. W trakcie pracy nie zapomnij też o specjalnej masce, która ochroni Twoją twarz przed pyłkami i kawałkami startych desek.
Jak wyszlifować lakierowaną podłogę?

Szpachlowanie – wypełnianie zagłębień

Po cyklinowaniu konieczne jest wypełnienie wszystkich zagłębień, które powstały w podłodze podczas pracy maszyny. Zabieg uzupełniający te braki polega na nałożeniu na deski szpachli podłogowej (kolor materiału powinien być jak najbardziej zbliżony do barwy podłogi). Do szpachlowania możesz wykorzystać także pył pozostały po cyklinowaniu. Po zmieszaniu go ze spoiwem uzyskasz kolor bardzo zbliżony do tego, w jakim wykonana jest Twoja podłoga.

Pamiętaj, że szpachlę do parkietu rozrabia się przed nałożeniem na podłogę. Nie może ona być wilgotna, ponieważ uszkodzi strukturę drewna. Szpachlę nakłada się ruchem zygzakowatym. Ten etap renowacji podłogi należy przeprowadzać bardzo szybko – gotowa masa łatwo twardnieje i niezebrana w odpowiednim momencie zmieni podłogę w nierówną powierzchnię.
Szpachlowanie lakierowanej podłogi

Ostatni szlif – wyrównanie powierzchni

Po wypełnieniu wszystkich nierówności pora przystąpić do ostatniego etapu cyklinowania. Końcowe szlifowanie przeprowadza się za pomocą tej samej maszyny, co na początku. Na tym etapie drewniana podłoga jest gotowa na lakierowanie.